Main Content

VIDEO: 11 dní do MS: Ako škandály rozhodcov na MS 2002 potopili Taliansko a Španielsko

Futbalové národy Talianska a Španielska doteraz veľmi neradi spomínajú na majstrovstvá sveta v roku 2002, ktoré sa konali v Južnej Kórei a Japonsku. V osemfinále medzi Južnou Kóreou a Talianskom a následne vo štvrťfinále Španielska s Južnou Kóreou sa totiž rozhodcovia postarali o nepochopiteľne verdikty v prospech domácich Kórejčanov.

V osemfinále Talianska s Južnou Kóreou rozhodca Byron Moreno vylúčil Tottiho za nafilmovaný pád, proti Talianom nariadil spornú penaltu a pre údajný ofsajd ktorý nebol, im neuznal regulárny gól. Okrem toho neodpískal viacero surových zákrokov na talianskych hráčov. Neslávne známy rozhodca, ktorý ukončil kariéru "pre istotu" hneď po šampionáte, nakoľko bol vážne podozrievaný z toho, že bol podplatený, bol o pár rokov neskôr zatknutý pri pašovaní 6 kilogramov kokainu.

Štvrťfinálový duel Južnej Kórei so Španielskom sa niesol v podobnom duchu. Tentokrát sa o kontroverzné rozhodnutia postaral egyptský arbiter Gamal Al-Ghandour, ktorý poškodil Španielsko hneď niekoľkokrát. Najprv neuznal gól, ktorý si domáci brankár Kim-Tae Young zrazil do vlastnej brány pre údajný ofsajd Španielov. Následne neuznal ďalší gól La Furie Roja po centri Joaquina, ktorý dopravil do brány Morientes. Dôvodom bola prihrávka spoza bránkovej čiary, čo však bol fatálny omyl, nakoľko lopta bola podľa opakovaných záberov jednoznačne stále v hre. Juhokórejčania napokon vďaka týmto dvom šokujúco neuznaným gólom Španielska ubránili bezgólovú remízu a po penaltách postúpili do semifinále.

Náš youtubeOdoberať