Kanada porazila Lotyšsko až po predĺžení. Rozhodol McDavid

pondelok, 14. máj 2018 23:00 | Autor: TASR

Connor McDavid
Connor McDavid | zdroj: TASR

Herning 14. mája (TASR) - Hokejisti Kanady vyhrali v pondelňajšom večernom dueli B-skupiny MS v Dánsku nad Lotyšskom 2:1 po predĺžení a definitívne si zabezpečili postup do štvrťfinále.

Disciplinovane hrajúci Lotyši držali s favoritom krok a cenný bod pre nich zariadil v tretej tretine vyrovnávajúcim gólom na 1:1 mladý obranca Kristians Rubins. V predĺžení rozhodol o triumfe Kanaďanov Connor McDavid. Jeden z čiarových rozhodcov zápasu bol Slovák Peter Šefčík.

Kanaďania figurujú pred vyvrcholením bojov v základných skupinách v tabuľke na 3. mieste s dvanástimi bodmi, v utorok o 16.15 h ich čaká zápas s Nemeckom. Lotyši v ten istý deň o 20.15 h zabojujú v priamom súboji o štvrťfinále proti Dánsku a potrebujú akúkoľvek výhru.

B-skupina (Herning):

Kanada - Lotyšsko 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) - 42. Rubins (Rob. Bukarts, Blugers). Rozhodcovia: Reneau (USA), Wehrli (Švaj.) – Malmqvist (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 2966 divákov

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Nurse, Murray, Chabot - Bailey, O'Reilly, Schwartz - Schenn, McDavid, Nugent-Hopkins - Jost, Horvat, Eberle - Pageau, Barzal, Beauvillier

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Rubinš, Freibergs, Zile - Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Blugers, Rob. Bukarts, Rih. Bukarts - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs - Meija

Kanaďania začali podľa očakávania aktívnejšie a už po 171 sekundách sa ujali vedenia. Po strele Barzala prešiel puk pomedzi betóny brankára Gudlevskisa a zostal za jeho chrbtom, do bránky ho potom pohotovo zasunul Beauvillier - 1:0. Favorit bol síce strelecky aktívnejší, ale jeho profesorská hra v prvej tretine ďalšie výraznejšie šance nepriniesla a Lotyši sa držali na dostrel. V prvej polovici druhej periódy boli dokonca aktívnejší tím a medzi 25. a 30. minútou mohli postupne vyrovnať Blugers, Redlihs a Indrašis, no Kuemper držal čisté konto. Zámorský tím dal o sebe opäť výraznejšie vedieť až v 36. minúte, no McDavid v rýchlom protiútoku nevyužil svoju šancu a dorážka nevyšla ani Nugentovi-Hopkinsovi. Lotyši sa vyrovnania dočkali na začiatku tretej tretiny, keď sa presadil mladý obranca Rubins - 1:1. Kanaďania potom bez väčšej šance odohrali svoje vôbec prvé dve presilovky v zápase. Sedem minút pred koncom trafil McDavid hornú žrď a Lotyši v závere riadneho času dokázali odolať tlaku súpera. Extra bod pre Kanadu zariadil hneď v prvej minúte predĺženia McDavid.

Hlasy po zápase /zdroj: IIHF/:

Connor McDavid, útočník Kanady: "Nedali nám dnes veľa priestoru. Myslím si, že sme boli trochu bez šťavy, ale nerobili sme príliš veľa chýb. Vedeli sme, že zavrú stred a zahrali to veľmi dobre. Museli sme nájsť cestu, ako tento zápas vyhrať."

Rodrigo Abols, útočník Lotyšska: "Keď môžeme dnes niečo vyzdvihnúť, tak to je naša defenzíva. Držali sme ich na dištanc. Možno to vyzeralo, že majú puk často pod kontrolou, ale bolo to mimo nebezpečnej zóny."

** - zostup do A-skupiny I. divízie MS

/zápasy, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body/