Slovenky deklasovali Chorvátsko. Na postup potrebujeme pomoc Srbiek!

pondelok, 22. jún 2015 17:31 | Autor: TASR

Slovenky deklasovali Chorvátsko. Na postup potrebujeme pomoc Srbiek! | zdroj: © TASR

Győr 22. júna (TASR) – Slovenské basketbalistky zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení v osemfinálovej F-skupine na ME v Maďarsku nad Chorvátskom vysoko 84:62.

Dosiahli prvý triumf po sérii štyroch prehier a do tabuľky získali dôležité dva body. Na to, aby Slovenky postúpili do štvrťfinále, musí Srbsko vo večernom zápase (20.30 h) zdolať Litvu.

F-skupina:

Slovensko - Chorvátsko 84:62 (47:25)

Najviac bodov: Bálintová 29, Toliverová 23, Hruščáková, Kiššová a Jurčenková po 8 - Sliškovičová 16, Ivankovičová 13, Tikvičová 10
štvrtiny: 26:16, 21:9, 18:24, 19:13

Slovenky prehrali na šampionáte uplynulé štyri stretnutia a ak si chceli uchovať šancu na postup do štvrťfinále, museli Chorvátky bezpodmienečne zdolať. Nastúpili však bez kapitánky Zuzany Žirkovej, ktorá v sobotňajšom zápase utrpela zlomeninu nosu a zranenie jej nedovolilo nastúpiť.

Tím spod Tatier ale absencia skúsenej rozohrávačky zomkla a duel mal od začiatku jednoznačný priebeh. Slovenky nastrieľali prvých desať bodov stretnutia, súperky sa v útoku po prvý raz presadili až v 5. minúte. Družstvu trénera Maroša Kováčika vychádzala najmä podkošová hra, keď 18 z 26 bodov Slovenska v úvodnej štvrtine zaznamenalo trio pivotiek Hruščáková, Jurčenková, Krč-Turbová.  K nim sa postupne pridala veľmi dobre hrajúca Bálintová a skóre utešene narastalo v prospech tímu SR. V polovici druhej štvrtiny zaznamenali Slovenky šnúru siedmich bodov za sebou, po ktorej sa ujali vedenia 41:23 a bezradný kouč Chorvátiek Turič si musel zobrať oddychový čas. Nepomohlo, Jurčenková, ktorá po chýbajúcej Žirkovej prevzala pozíciu kapitánky, z následného útoku zvýšila po prvý raz v stretnutí na 20-bodový rozdiel. Po prvom polčase svietil na ukazovateli skóre stav 47:25 a o výsledku bolo prakticky rozhodnuté.

Po zmene strán sa suverénne hrajúcim Slovenkám podarilo náskok ešte zvýšiť, keď v 27. minúte viedli 60:36, čo bol dovtedy najvyšší rozdiel v skóre. Stalo sa tak aj napriek tomu, že tréneri po prvej štvrtine nechal z preventívnych dôvodov oddychovať Hruščákovú. Kouč Kováčik udržiaval v pravidelnej rotácii deväť hráčok, v závere sa na  palubovku dostala aj Janoščíková. Tím spod Tatier mal pohodný náskok aj v poslednom dejstve a po konečnom hvizde ho čakalo päťhodinové čakanie na to, ako sa skončí večerný duel Srbsko - Litva.