Slovenskí tenisti v uplynulom týždni (5.): Lacko dve loptičky od víťazstva

utorok, 2. marec 2010 18:41 | Autor: Lívia Godová

Slovenskí tenisti v uplynulom týždni (5.): Lacko dve loptičky od víťazstva | zdroj: SITA

Slovenskí tenisti začínajú prípravu na zápas 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára (5. – 7. marca).

Kvarteto Slovákov v zložení Lukáš Lacko, Martin Kližan, Michal Mertiňák a Filip Polášek sa budú musieť zaobísť bez Karola Becka a Dominika Hrbatého. Hrbatý ukončil reprezentačnú kariéru vlani proti Macedónsku. Karol Beck podmienil návrat do daviscupového tímu objasnením dopingovej kauzy z roku 2005. Rakúsko má mimoriadne silný tím - Jürgen Melzer, Daniel Köllerer, Julian Knowle a Martin Fischer. V tíme cháva skúsený Stefan Koubek po prvýkrát za posledných 12 rokov. Víťaz si zabezpečí postup do septembrovej baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára. Počas uplynulého týždňa mal stále v rebríčku stúpajúci Lukáš Lacko na dosah cenný skalp kariéry.

Lukáš Lacko

Iba dve loptičky od víťazstva. Piešťanský rodák Lukáš Lacko nezvládol vedenie v 1. kole turnaja ATP v Dubaji s dotáciou 1,619 mil. dolárov nad Rusom Michailom Južným a nedosiahol tak najcennejší skalp kariéry. Hoci Lacko v úvodnom sete stratil dvakrát svoje vlastné podanie, vynútil si v závere tajbrejk. V ňom bol úspešný. Skvelú hru predvádzal aj počas druhého setu. Lacko bol za stavu 5:3 jediný gem od víťazstva, no húževnatý Rus vyrovnal na 5:5. Opäť sa rozhodovalo v tajbrejku. Koncovku druhého dejstva zvládol lepšie siedmy nasadený hráč turnaja. Rozhodujúci tretí set bol v jasnej réžii Južného. Lacko prehral 7:6 (3), 6:7 (5) a 1:6. Po zápase neskrýval zverenec Mateja Liptáka sklamanie. "V prvých dvoch setoch to bol vyrovnaný tenis. Hrali sme dosť podobne, naháňali sme sa po kurte pravá-ľavá. Príliš sme si nepomáhali servisom, ale obaja sme dobre returnovali. Za stavu 5:4 v druhom sete som podával na víťazstvo, no v najnevhodnejšom momente mi odišiel servis. V rozhodujúcej chvíli mi nevyšli údery. Dal som dva tesné auty, súperovi naopak vyšiel jeden nábeh a brejkol ma. V tajbrejku za stavu 4:3 mi dal eso na stred, potom som z útočného forhendu zahral do pásky. V treťom sete som bol už tuhý, čo súper využil. Po prílete do Dubaja som mal problémy s aklimatizáciou, mal som dva dni hnačku. Ešte raz škoda záveru druhého setu, bol som veľmi blízko k víťazstvu."

Magdaléna Rybáriková

Skvelými výkonmi sa podujatí WTA Tour v malajzijskom Kuala Lumpure s dotáciou 220 000 dolárov prezentovala Magdaléna Rybáriková. Zverenku trénera Mojmíra Mihála zastavila na ceste do semifinále až Ruska Jelena Demetievová. V 1. kole zdolala Tamarine Tanasugarnovú z Thajska 7:5, 6:3. V 2. kole narazila opäť na Thajčanku Noppawan Letcheewakarnovú 6:4, 7:5. Rybáriková sa tak prvýkrát v tejto sezóne dostala medzi elitnú osmičku. Vo štvrťfinále podľahla jednotke turnaja Ruske Jelene Dementievovej za 62 minút 6:0 a 6:3. Už od začiatku zápasu bolo cítiť Rybárikovej rešpekt proti držiteľke olympijskej medaily z Pekingu. Dementievová nadelila Slovenke v 1. sete kanára a v druhom dejstve jej dovolila uhrať iba tri gemy. Rybáriková si z Kuala Lumpur odnáša šek vo výške 5 340 dolárov a 70 bodov do rebríčka WTA.

Filip Polášek

Filip Polášek s Čechom Martinom Dammom neuspel v semifinále štvorhry na ATP v mexickom Acapulcu s dotácia 955.000 USD. Ako nasadené trojky prehrali s najvyššie nasadeným poľsko-rakúskym párom Lukasz Kubot, Oliver Marach v dvoch setoch 5:7 a 4:6. Slovensko-český tendem si odnáša spoločnú prémiu 14.780 dolárov a 180 bodov do párového  rebríčka.