Main Content

Rozhovor o futbale v Nigérii

streda, 3. december 2014 13:09 | Autor: Silvia Petrašková

Rozhovor o futbale v Nigérii
Rozhovor o futbale v Nigérii | zdroj: © TASR

Nigéria – známa aj ako „obor západnej Afriky“ je tou najľudnatejšou krajinou na čiernom kontinente. Oblasť bohatá na prírodné a nerastné suroviny, rôznorodosť kultúr a náboženstiev je plná protikladov, bohatstva veľkomesta i drsného a chudobného vidieka.

Tajomstvá, jedinečnosť a krásu tejto africkej krajiny sme sa rozhodli objavovať aj my, tentoraz však z inej a to športovej perspektívy. O tom, že športom a futbal obzvlášť žijú miestni obyvatelia Nigérie každý deň sme sa presvedčili pri našich nedávnych pomyselných potulkách naprieč africkou divočinou. V špeciálnom exkluzívnom rozhovore nám o zaujímavostiach z tamojšieho futbalu porozprával mladý 21-ročný futbalový fanúšik a veľký priaznivec Manchestru United Ayobami Oludotun, ktorého pre portál sport7 vyspovedala redaktorka Silvia Petrašková.

Futbal v Nigérii je súčasťou každodenného života. Spája ľudí z rôznych etnických skupín, stručne povedané, viac ako 85% obyvateľov miluje futbal viac, než ktorýkoľvek iný šport. Väčšina miestnych detí má túžbu stať sa raz veľkými futbalistami, chcú byť ako Messi, či Ronaldo,“ prezradil v úvode svojho rozprávania mladý fanúšik „červených diablov“.

Narodil sa v miestnej časti Ise Ekiti, no žije v hlavnom meste Lagos. Ako mladý chalan, presne tak ako jeho dnešní rovesníci, aj on sníval svoj veľký sen, stať sa raz hviezdou zelených futbalových trávnikov. Dnes je študentom vysokej školy, no na lásku k futbalu stále nezanevrel. So svojimi spomienkami na futbalové detstvo sa podelil aj s nami. „Mal som krásne detstvo a som rád, že futbal bol jeho súčasťou. Začal som ho hrať vo veľmi mladom veku so svojimi priateľmi, bavilo nás to.“

Ayo je skalný fanúšik Manchestru United už od roku 2003, ale ako sám tvrdí v africkej Nigérii majú najväčšiu základňu svojich fans konkurenčné kluby z Londýna Arsenal a Chelsea. „Manchester United má v Nigérii veľa fanúšikov, no najviac priaznivcov tu má asi Arsenal a Chelsea. Čo sa týka španielskej ligy, áno nájdete tu aj fans Realu či Barcelony. V prípade najvyššej nemeckej súťaže tu napríklad fanúšikov Bayernu Mníchov ani nehľadajte, táto liga a tento klub tu akoby ani neexistovali.“

Krajina aktuálne úradujúceho majstra Afriky a niekdajšieho osemfinalistu MS v Brazílii nemá po futbalovej stránke aj s takouto potešujúcou vizitkou úspechov práve „ustlané na ružiach“. Sužuje ju veľká korupcia, ktorá je tou najväčšou brzdou k akémukoľvek ďalšiemu športovému rozvoju. „Futbal v Nigérii je veľmi obľúbený áno, no jeho najväčším problémom je korupcia. Aj preto sa zabúda na štadióny a športové centrá, ktoré potrebujú podporu od štátu.“

Športová šťastena však zďaleka obchádza nielen riadiacu zložku nigérijského futbalu, ale aj futbal samotný. Na nedávnom Africkom pohári národov žiaľ futbalový výber tejto krajiny nedokázal v záverečnom zápase kvalifikácie postúpiť ďalej. Proti súperovi z Juhoafrickej republiky len remizoval výsledkom 2:2 a v tabuľke A-skupiny obsadil až tretie nepostupové miesto. „Bolo to hrozné, nemôžem uveriť, že sme sa nedokázali kvalifikovať. Spackali sme to všetko od začiatku len kôli našej nedôslednosti. Som skutočne sklamaný, no aj napriek tomu verím, že tento tím má na to, aby bol jedným z najlepších v histórii afrického futbalu. Nemôžeme však zaspať na vavrínoch. Našou povinnosťou je, aj napriek aktuálnemu neúspechu pokračovať v niekdajších dobrých výkonoch aj naďalej. Máme veľmi dobrého trénera a sú to práve jeho výsledky a jeho práca, ktorá z nás urobila niekdajších šampiónov,“ uviedol na margo nešťastných reprezentačných výsledkov miestny fanúšik národného tímu krajiny.

Svoju dávku pochvalných vyjadrení si Ayobami v závere rozhovoru nechal aj pre futbalového reprezentanta Nigérie a záložníka londýnskej FC Chelsea Johna Obiho Mikela, ktorý je podľa jeho slov, hráčom číslo jeden, jednoznačne najlepším a najpopulárnejším v krajine. „John Obi Mikel je v Nigérii je veľmi populárnym hráčom, no na svoju osobu má aj mnoho kritikov kôli jeho štýlu hry, ktorým sa prezentuje v národnom drese. Pre niekoho hrá pomaly, bez bojovnosti, napriek tomu je v tomto tíme veľkým menom, čoho dôkazom je aj jeho status najlepšie plateného nigérijského futbalistu vôbec. Je to veľmi dobrý hráč, ale mám pocit, že počas Majstrovstiev sveta U-20 v Holandsku v roku 2005 nesplnil svoj potenciál. Na turnaji na ktorom hral ako ofenzívny stredopoliar, bol druhým najlepším hráčom, hneď po Lionelovi Messimu. O rok neskôr sa príchodom do londýnskej Chelsea veci zmenili. Mourinho zbytočne zmaril jeho talent tým, že ho nasadil na pozíciu defenzívneho stredopoliara a od tej doby jeho talent akoby upadol, už nie je tak dobrý ako kedysi.“