NHL: Jurčo asistoval, 1000. bod St. Louisa, Jágr sa odpútal do Gartnera (3)

sobota, 29. november 2014 13:05 | Autor: TASR

New York 29. novembra (TASR) - V jedenástich zápasoch zámorskej NHL v noci na sobotu sa predstavili siedmi slovenskí hokejisti, bodovo sa z nich presadil iba jeden. Útočník Tomáš Jurčo prispel asistenciou k víťazstvu Detroitu 5:4 po nájazdoch na ľade New Jersey.

Mladý slovenský krídelník síce opäť korčuľoval až vo štvrtom útoku Red Wings, no dokázal si rozšíriť bodovú zbierku, keď asistoval pri góle Drewa Millera. Jurčo v 51. minúte peknou zadovkou našiel obrancu Niklasa Kronwalla a jeho strelu dorazil do siete Miller, ktorý svojím prvým gólom v ročníku vyrovnal na 4:4. "Tomáš Jurčo výborne uvoľnil Kronwalla, ktorý sa natlačil do bránky a ja som si našiel dorážku. Ak vám to dlhšie nepadá, musíte chodiť do predbránkových priestorov a čakať na odrazené puky," uviedol pre zámorské médiá Miller, ktorý tak prelomil streleckú smolu. V rozstrele bol jediným úspešným exekútorom Gustav Nyquist, švédsky útočník sa presadil v tretej sérii a zavŕšil tak parádny obrat hostí. Tí prehrávali na začiatku prostredného dejstva po druhom góle Mikea Cammalleriho už 1:4, no dokázali sa vo zvyšnom priebehu zdvihnúť a skóre otočiť. Okrem šiestej asistencie v sezóne si Jurčo pripísal aj plusový bod, jeden strelecký pokus a dve trestné minúty. Jeho krajan Tomáš Tatar dostal šancu v záverečnom rozstrele, no svoj nájazd nepremenil. Český veterán v službách "diablov" Jaromír Jágr raz skóroval a na ďalší gól prihral. Štyridsaťdvaročný útočník si tak zaknihoval už 709. gól v NHL a v historickej tabuľke strelcov sa na šiestom mieste osamostatnil od Mikea Gartnera.

NY Islanders prehrali na ľade Washingtonu 2:5 a ukončili tak sériu víťazstiev, ktorá sa zastavila na čísle päť. V bránke "ostrovanov" sa predstavil Chad Johnson, Slovák Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky. Zápas nedohral slovenský obranca v drese Islanders Ľubomír Višňovský, ktorý v druhej tretine utrpel zranenie v hornej časti tela a z hry musel odstúpiť.

Hráči New Yorku Rangers zvíťazili na ľade Philadelphie hladko 3:0. Kanadský útočník v službách "jazdcov" Martin St. Louis si vďaka gólu a asistencii pripísal jubilejný 1000. bod v profiligovej kariére. Stal sa tak v poradí 81. členom klubu stovkárov, pred ním sa naposledy do elitnej spoločnosti dostal slovenský krídelník Marián Hossa zo Chicaga (momentálne má na konte už 1011 bodov). Tridsaťdeväťročný St. Louis vstupoval do zápasu s 998 bodmi. V prvej tretine najprv asistoval pri góle Dana Boylea a míľnik dosiahol v 25. minúte, keď sa presadil z dorážky zblízka. "Už odohrať tisíc zápasov v NHL je pre mňa niečo špeciálne, dosiahnuť tisíc bodov je ešte úžasnejšie. Nebudem skrývať svoje pocity - som na to hrdý," vyznal sa St. Louis. Oporou Rangers bol aj brankár Cam Talbot, ktorý zneškodnil všetkých 26 striel súpera a aj po druhý raz v ročníku tak "vynuloval" Flyers.

Chicago si poradilo s Anaheimom na jeho ľade 4:1, výhru hostí poistil dvoma gólmi v závere Patrick Kane. Z triumfu sa tešil aj Marián Hossa, radosť mu skalil ale zákerný zákrok Coreyho Perryho. Po tom, čo slovenský krídelník čisto odobral domácemu kanonierovi puk, ho ten zozadu krosčekoval do rebier. Hossa musel s bolesťami opustiť hraciu plochu, potom skúšal zasiahuť do hry ešte v 58. minúte, no záver znovu vynechal. Podľa trénera "čiernych jastrabov" Joela Quennevilla by však nemalo ísť o vážnejšie zranenie a Hossa by mal nastúpiť na najbližší zápas v noci na nedeľu proti Los Angeles. "Myslím si, že Hossa bude v poriadku," povedal kouč Chicaga.

Najslabší tím Atlantickej divízie Buffalo vydrel nad Montrealom tesné víťazstvo 2:1 a pomaličky sa dvíha nahor, keď vyhral štvrtý duel z ostatných piatich. Slovenský obranca Andrej Meszároš vyslal počas 17 odohratých minút na Careyho Pricea dve strely a zaznamenal aj plusový bod. Z víťazstva sa radoval aj jeho krajan Andrej Sekera, ktorého Carolina pokorila Crosbyho Pittsburgh 4:2. Slovenský bek bol časom 24:08 opäť najvyťaženejším mužom Hurricanes, pripísal si jeden strelecký pokus a dve mínusky. Najvýraznejší podiel na triumfe "hurikánov" mal český útočník Jiří Tlustý, autor dvoch gólov a jednej asistencie.

Florida zdolala Ottawu tesne 3:2, slovenský útočník v tíme Panthers Tomáš Kopecký sa bodovo nepresadil a stále čaká na premiérový gól v sezóne. St. Louis vyhral na domácom ľade nad Edmontonom 4:3 po predĺžení, víťazný gól "bluesmanov" strelil 39,4 sekundy pred koncom nadstaveného času ruský technik Vladimir Tarasenko. Slovenský obranca v službách Oilers Martin Marinčin opäť sedel iba na tribúne. Boston aj bez svojho zraneného kapitána Zdena Cháru otočil duel s Winnipegom a zdolal súpera 2:1 po predĺžení.

Výbornú formu potvrdil brankár Vancouveru Ryan Miller. Američan zastavil všetkých 31 striel hráčov Columbusu a doviedol svoj tím na ľade Blue Jackets k hladkému triumfu 5:0. Miller zaznamenal tretie čisté konto v sezóne a 32. v profiligovej kariére, spolu neinkasoval už 152 minút a päť sekúnd.

Sumáre NHL:

PHILADELPHIA - NEW YORK RANGERS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 7. Boyle (Stepan, St. Louis), 25. St. Louis (Stepan, Kreider), 46. Nash (Stepan, McDonagh). Brankári: Mason - Talbot, strely na bránku: 26:24, 19.969 divákov.

ANAHEIM - CHICAGO 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 17. H. Lindholm (Maroon, Kesler) - 8. Richards (Seabrook), 14. Shaw (Keith, Carcillo), 31. P. Kane (Versteeg, Richards), 59. P. Kane (Versteeg, Shaw). Brankári: Andersen - Crawford, strely na bránku: 24:38, 17.355 divákov.

WASHINGTON - NEW YORK ISLANDERS 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Góly: 12. Burakovsky (Niskanen, Kuznecov), 19. Johansson (Niskanen), 30. Ovečkin (Wilson, Bäckström), 46. Kuznecov (Brouwer, Johansson), 59. J. Ward (Carlson, Niskanen) - 19. Tavares (Leddy, Okposo), 20. Lee (Hamonic, Cizikas). Brankári: Holtby - Johnson, strely na bránku: 27:28, 18.506 divákov.

BUFFALO - MONTREAL 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 4. Ennis (Girgensons, Moulson), 59. Moulson (Ennis, Ristolainen) - 42. Parenteau (Desharnais, Sekáč). Brankári: Enroth - Price, strely na bránku: 25:31, 19.070 divákov.

BOSTON - WINNIPEG 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 44. Lucic (Söderberg, Hamilton), 64. Hamilton (Söderberg, Eriksson) - 17. Byfuglien (E. Kane, Scheifele). Brankári: T. Rask - Hutchinson, strely na bránku: 38:36, 17.565 divákov.

NEW JERSEY - DETROIT 4:5 pp a sn (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 3. Jágr (Greene, Severson), 14. Cammalleri (Židlický), 16. Harrold (Jágr, Henrique), 21. Cammalleri (Severson, Henrique) - 4. Sheahan (Kronwall, Zetterberg), 22. Ouellet (Helm, Weiss), 33. Abdelkader (Zetterberg, Franzén), 51. D. Miller (Kronwall, JURČO), rozh. samost. nájazd Nyquist. Brankári: Schneider - Mrázek, strely na bránku: 25:32, 16.592 divákov.

PITTSBURGH - CAROLINA 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 17. Letang (Crosby, Spaling), 36. Hörnqvist (Crosby, Kunitz) - 16. Tlustý (McClement), 23. Dwyer (Tlustý, Faulk), 44. Gerbe (E. Lindholm, V. Rask), 60. Tlustý (E. Staal, Faulk). Brankári: Fleury - C. Ward, strely na bránku: 22:35, 18.665 divákov.

COLUMBUS - VANCOUVER 0:5 (0:0, 0:1, 0:4)

Góly: 36. Higgins (Bonino, Sbisa), 41. H. Sedin (Vrbata, D. Sedin), 52. Matthias (Richardson, Weber), 55. Richardson (Bonino), 58. Burrows (Higgins, Bonino). Brankári: Bobrovskij - R. Miller, strely na bránku: 31:30, 14.121 divákov.

FLORIDA - OTTAWA 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Góly: 6. Olsen (Trocheck), 41. Bergenheim (Boyes, Barkov), 48. Hayes (Trocheck, Fleischmann) - 6. Neil (Condra, Legwand), 23. Ceci (Neil). Brankári: Montoya - Anderson, strely na bránku: 46:24, 9758 divákov.

ST. LOUIS - EDMONTON 4:3 pp (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Góly: 12. Oshie (Tarasenko, Cole), 41. Shattenkirk (Oshie), 53. Pietrangelo (Oshie), 65. Tarasenko (Lehterä, Pietrangelo) - 26. Perron (Draisaitl, Joensuu), 37. Nikitin (Hall, Nugent-Hopkins), 44. Arcobello (Hall, Purcell). Brankári: Allen - Scrivens, strely na bránku: 41:16, 17.666 divákov.

DALLAS - MINNESOTA 4:5 pp (0:2, 3:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 37. Hemský (Horcoff, Jokipakka), 39. Seguin (Jamie Benn, Jokipakka), 40. Cole (Daley, Demers), 54. Goligoski (Seguin, Jamie Benn) - 9. Niederreiter (Vanek), 18. Zucker (Prosser, Koivu), 32. Granlund (Pominville, Parise), 59. Vanek (Suter, Parise), 63. Scandella (Parise, Vanek). Brankári: Lehtonen - Kuemper, strely na bránku: 45:34, 18.532 divákov.