Main Content

Rusko a Katar potvrdili ako hostiteľov MS, komisia kritizuje Anglicko

štvrtok, 13. november 2014 13:05 | Autor: TASR

Rusko a Katar potvrdili ako hostiteľov MS, komisia kritizuje Anglicko
Rusko a Katar potvrdili ako hostiteľov MS, komisia kritizuje Anglicko | zdroj: © TASR

Zürich 13. novembra (TASR) - Futbalové majstrovstvá sveta v rokoch 2018 a 2022 sa budú hrať v Rusku a Katare, tak ako pôvodne rozhodla Medzinárodná futbalová federácia FIFA.

Jej etická komisia potvrdila vo štvrtok obe dejiská šampionátu, pretože počas vyšetrovania údajnej korupcie nenašla žiadne dôvody pre nové voľby.

V dlhoočakávanom 42-stránkovom dokumente etická komisia konštatovala, že rôzne nedostatky, ktoré sa počas kandidátskeho procesu vyskytli, nie sú natoľko závažné, aby spochybnili integritu výberového konania dejísk šampionátu ako celku. Podľa správy komisie neexistuje ani žiadny náznak, že by šéf FIFA Sepp Blatter konal nesprávne s tým, že jedno konkrétne obvinenie voči nemu v tejto súvislosti je "preukázateľne nepravdivé".

Šéf etickej komisie, nemecký právnik Hans-Joachim Eckert po preštudovaní a zhodnotení správy nezávislého vyšetrovateľa Michaela Garciu uviedol, že voľby dejísk z decembra 2010 sa opakovať nebudú, hoci podozrenia z korupcie sa objavili takmer okamžite po pridelení MS 2018 a 2022. Rusko a Katar sa ale podľa etickej komisie neprevinili tak, aby im organizáciu šampionátu odobrali a prípad je tak definitívne uzavretý.

Viac kritiky si v súvislosti s voľbou dejísk MS od etickej komisie vyslúžili Anglicko a Austrália, informovala agentúra AP. Anglicko dostalo iba dva z 22 hlasov pri voľbe organizátora MS 2018, Austrália iba jeden pri voľbe MS 2022, Eckert ale pri kandidátskom procese oboch týchto krajín zaznamenal "potenciálne problematické skutočnosti a okolnosti".

Správa kritizuje najmä neprimeranú snahu Angličanov získať si pred voľbou priazeň bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, ktorý v roku 2011 po obvineniach voči svojej osobe rezignoval na všetky funkcie vo futbalovom hnutí. Anglická Futbalová asociácia (FA) ale kritické závery etickej komisie odmieta a prostredníctvom svojho hovorcu vo štvrtok uviedla, že sa ničím neprevinila a ponúkla "transparentnú kandidatúru".

Exekutíva FIFA rozhodovala o dejiskách MS 2018 a 2022 na svojom zasadnutí začiatkom decembra 2010. Rusko uspelo vo voľbe šampionátu 2018 prekvapujúco pred spoločnými kanidatúrami Španielska a Portugalska i Holandska a Belgicka, najmenej hlasov dostalo Anglicko. Kataru pridelili právo hostiť MS o štyri roky neskôr, uspel v hlasovaní pred USA, Kórejskou republikou, Japonskom a Austráliou.