5 najslávnejších outsiderov oslavujúcich majstrovský titul

streda, 6. august 2014 09:00 | Autor: Richard Weinfortner

Hovorí sa, že futbal nemá logiku. To neprináša len prekvapujúce výsledky jednotlivých zápasov, ale aj celých súťaží. Ponúkame výber piatich outsiderov, s ktorými sa absolútne nepočítalo a stali sa národnými šampiónmi.

Montpellier (Ligue 1 - 2011/12)

Jedným z najneočakávanejších šampiónov v popredných ligách sveta bol nepochybne francúzsky Montpellier. MHSC v sezóne 2008/09 postúpili z druhého miesta do najvyššej francúzskej súťaže. V ďalšom ročníku predviedli výborný výkon s konečným umiestnením na senzačnom piatom mieste. Vďaka tomu šli do predkola Pohára UEFA, kde však nestačili na Györ. Sezóna 2010/11 priniesla očakávaný úpadok v podobe 14.miesta a žiadna logická postupnosť nepredznamenávala boj o titul. Lenže zverenci Reného Girarda odohrali množstvo fantastických zápasov. Už v druhom kole vyhrali na pôde šampióna z Lille 2:1, doma si poradili s Lyonom 1:0 a naplno bodovali aj na pôde Marseille pomerom skóre 3:1. Výsledkom toho bolo 25 víťazstiev v 38 zápasoch, 82 bodov a tesný trojbodový náskok pred PSG. Prvenstvo si Montpellier musel ešte vybojovať náročnými 2 zápasmi s Lille a Auxerre v závere ročníka. Tesné víťazstvá zabezpečili Olivier Giroud a John Utaka. Tí neboli jedinými futbalistami, ktorí na seba v tejto slávnej sezóne upozornili. V dobrom svetle sa ukázal aj obranca Henri Bedimo – dnes už hráč Lyonu alebo stredopoliar Rémy Cabella – Newcastle United. V krátkom čase si tak pomerne neznámy klub z Ligue 1 opäť zabezpečil miesto v pohárovej Európe. Schalke 04, Arsenala a Olympiacos boli v skupine nad jeho sily. Pre Montpellier to bol prvý majstrovský titul v histórii. Predtým dokázal trikrát vyhrať Ligue 2 a dvakrát Coupe de France. Šokujúca obhajoba sa nekonala, v ročníku 2012/13 klesol až na deviate miesto. Tento majstrovský titul ale prispel k tomu, že za posledných 7 sezón mala francúzska liga šiestich rôznych víťazov.