Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (6.): Ferrero si zaspomínal

utorok, 16. február 2010 13:09 | Autor: Zdenko Takáč

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (6.): Ferrero si zaspomínal | zdroj: internet

Prinášame šiesty diel pravidelnej utorkovej rubriky Tenis: Prehľad uplynulého týždňa. Robin Söderling a Fernando Verdasco ukázali, že po minuloročnom vzostupe majú v úmysle aj naďalej atakovať najvyššie priečky. Na staré dobré časy si zaspomínal Juan Carlos Ferrero. Rusky Jelena Dementievová a Vera Zvonarevová ovládli turnaje WTA.

ABN AMRO, Rotterdam, Holandsko, ATP World Tour 500, (tvrdý povrch, hala)

Na 500 bodovom turnaji sa medzi najlepších dostali hráči, od ktorých sa to očakávalo. Svoj tieň opäť neprekročil najvyššie nasadený Novak Djokovič. Cez prvé tri kolá síce prešiel bez problémov (pomohlo mu aj to, že v prvom kole mu za stavu 6:2, 4:1 vzdal Stachovskij a v treťom proti nemu ani nenastúpil Mayer), v semifinále bol však nad jeho sily Michail Južnyj. Rus vyhral v dvoch tajbrejkoch (v druhom sete už viedol 5:3, ale Djokovič po odvrátení dvoch mečbalov vyrovnal na 5:5). V druhom semifinále nastala „výmena stráži“. Stretli sa v ňom hráči, ktorí začali sezónu v absolútne odlišnom štýle. Nikolay Davydenkovyhral turnaj v Dauhe (porazil Federera a Nadala) a na Australian Open síce vypadol už v štvrťfinále, ale bol jediný hráč, ktorý reálne mohol vyhrať s neskorším víťazom Federerom. Začal teda sezónu tak výborne, ako skončil minuloročnú, keď v novembri vyhral Turnaj majstrov v Londýne (porazil takisto Federera a Nadala, vo finále aj Del Potra). RobinSöderling, naopak, najskôr vypadol v prvom kole v Chennai, potom aj na Australian Open a určite si po minuloročnej najlepšej sezóne kariéry (prvé grandslamové finále na French Open – prehral s Federerom, semifinále turnaja majstrov - prehral práve s Davydenkom) predstavoval vstup do tej novej úplne inak. V Rotterdame však ukázal, že to bol iba krátkodobý výpadok a najmä svojou hrou s Davydenkom naznačil, že s ním môžeme počítať v boji o čo najvyššiu pozíciu v prvej desiatke. S Rusom, po výbornom výkone, vyhral 7:6 (3), 6:4 a vo finále mu Južnyj za stavu 6:4, 2:0 vzdal pre zranenie pravej nohy. Švéd tak získal piate turnajové víťazstvo pri dvanástej finálovej účasti a upevnil si ôsmu priečku v rebríčku ATP (zaostáva o 355 bodov za Roddickom, ktorý je siedmy).

Výsledky:

- dvojhra

,

- štvorhra.

SAP Open, San Jose, USA, ATP World Tour 250, (tvrdý povrch, hala)

Vo finále turnaja v San Jose sa stretli dvaja najvyššie nasadení hráči. Andy Roddick, ako jednotka turnaja, sa do finále dostal najmä vďaka výborne zvládnutým tajbrejkom. Na ceste do finále ich odohral päť a všetky s víťazným koncom. V štvrťfinále s Čechom Berdychom vyhral 7:6 (5), 7:6 (5), v semifinále s krajanom Querreyom 2:6, 7:6 (5), 7:6 (4), pričom svoje podanie prehral dvakrát, ale súperove nezískal ani raz. Dokázal tým svoju povesť „špecialistu na tajbrejky“. O to viac mu je zrejme ľúto dvoch prehratých v minuloročnom pamätnom finále Wimbledonu s Federerom. Fernando Verdasco mal počas celého turnaja pomerne veľké výkyvy v hre, ale v rozhodujúcich chvíľach vždy zabral. A hoci z piatich odohraných zápasov až štyri hral na tri sety, nakoniec sa mu podarilo všetky dotiahnuť do víťazného konca. Po finálovom víťazstve 3:6, 6:4, 6:4 sa tešil zo svojho štvrtého titulu na okruhu a zároveň sa priblížil k prvej desiatke - najvyššie v kariére bol na siedmom mieste (minulý rok), momentálne je jedenásty a stráca na desiateho Čiliča iba 110 bodov.

Výsledky:

- dvojhra

,

- štvorhra.

Brasil Open, Costa do Sauipe, Brazília, ATP World Tour 250 (antuka)

Podobne, ako v predchádzajúcom týždni, aj teraz sa uskutočnil jeden juhoamerický antukový turnaj. V Brazílii si na staré dobré časy zaspomínal Juan Carlos Ferrero. Čerstvý tridsiatnik (narodeniny oslávil počas turnaja 12.2.) je momentálne na 22. mieste v rebríčku ATP, ale v roku 2003 bol aj svetovou jednotkou. Hoci počas kariéry dokázal vyhrať tri turnaje na tvrdom povrchu (desať na antuke), práve antuka bola vždy jeho najobľúbenejším povrchom. Set mu na turnaji dokázal zobrať iba Massu v druhom kole, ale aj tento zápas nakoniec jednoznačne vyhral Španiel 6:2, 5:7, 6:2. Paradoxne najľahší zápas odohral Ferrero vo finále, keď Poliaka Kubota zmietol z kurtu 6:1, 6:0.

Výsledky:

- dvojhra,

- štvorhra.

Open GDF SUEZ, Paríž, Francúzsko, Premier (tvrdý povrch, hala)

Z prvého turnajového víťazstva v Paríži (16. v kariére) sa tešila najvyššie nasadená Jelena Dementievová. Ruska potvrdila výbornú formu na začiatku sezóny – v januári vyhrala turnaj v Sydney, potom na Australian Open síce vypadla už v druhom kole, ale mala smolu, keď vo vyrovnanom a veľmi kvalitnom zápase (zrejme v predčasnom semifinále) podľahla neskoršej finalistke Heninovej. V každom zápase sa turnajová jednotka rozbiehala pomalšie a trikrát prehrala prvý set, potom však bez výraznejších problémov dokázala ďalšie dva vyhrať. Podarilo sa jej to aj vo finále, v ktorom zdolala Luciu Šafářovú 6:7 (5), 6:1, 6:4. Nevyspytateľná Češka si parížsku účasť vo finále zopakovala po troch rokoch, keď v roku 2007 podľahla Petrovovej. Napriek prehre môže byť so svojim výkonom spokojná, veď si pripísala cenný skalp Peerovej a, v poslednom čase výborne hrajúcej, Pennettaovej. Na turnaji sa v dobrom svetle ukázala mladá Američanka Melanie Oudinová, ktorá vypadla až v semifinále s Dementievovou a práve s ňou mala Ruska najviac práce. Od Oudinovej toho mnohí tenisoví fanúšikovia veľa očakávajú a zrejme jej čas príde už čoskoro.

Výsledky:

- dvojhra,

- štvorhra.

PTT Pattaya Open, Pattaya, Thajsko, International, (tvrdý povrch, vonku)

Na slabšie obsadenom turnaji (inak povedané – na turnaji s menšou dotáciou) potvrdila postavenie v rebríčku Ruska Vera Zvonarevová. Tá si vo finále poradila s nenasadenou domácou hráčkou Tamarine Tanasugarnovou 6:4, 6:4.