nedeľa, 9. február 2014 09:05 | Autor: TASR

New York 9. februára (TASR) - V záverečných desiatich zápasoch zámorskej NHL pred olympijskou prestávkou sa bodovo presadili traja slovenskí hokejisti.

Obranca Ľubomír Višňovský si štatistiky rozšíril o gól a asistenciu, jeho NY Islanders však podľahol doma Coloradu 2:5. Slovenský reprezentant najprv v 52. minúte za nepriaznivého stavu 0:3 z pohľadu "ostrovanov" asistoval pri presnom zásahu Johna Tavaresa a o minútu neskôr zaznamenal svoj druhý gól v sezóne. Avalanche však v závere v rozmedzí 45 sekúnd dvoma gólmi spečatili svoj triumf. Višňovský strávil na ľade 17:43 minút a odniesol si aj dva mínusové body a tri strelecké pokusy.

Tretí gól v sezóne si pripísal útočník Tomáš Jurčo. Detroitu to na zisk bodov ale nestačilo a z klziska Tampy Bay odchádzal s prehrou 2:4. Jurčo odohral 15:32 minút, počas ktorých zaznamenal aj tri strelecké pokusy a dvojminútový trest. V drese hostí nechýbal ani jeho krajan Tomáš Tatar, na konto si zapísal jednu plusku a dve strely na súperovú bránku.

Do zostavy Philadelphie sa po jednozápasovej absencii vrátil Andrej Meszároš a asistenciou jej pomohol k triumfu nad Calgary. "Letci" vyhrali v ich poslednom zápase pred olympijskou pauzou 2:1. Dvadsaťosemročný bek, ktorý figuruje v nominácii trénera Vladimíra Vůjteka na olympijský turnaj v Soči, bol pri prvom góle domácich. Tí otvorili skóre v 29. minúte zásluhou Braydena Schenna po prihrávkach Waynea Simmondsa a slovenského zadáka. Meszároš odohral 21:24 min a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu.

Do hry nezasiahol ani jeden slovenský brankár. St. Louis zvíťazilo nad Winnipegom 4:3 pp a sn, v drese Blues dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Brian Elliott. Peter Budaj sledoval triumf Montrealu nad Carolinou 4:1 tiež iba zo striedačky.

Boston bez kapitána Zdena Cháru, ktorý v piatok v Soči niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli, deklasoval doma Ottawu 7:2.

NHL - sumáre:

PHILADELPHIA - CALGARY 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 29. B. Schenn (Simmonds, MESZÁROŠ), 45. Hartnell (Giroux, Voráček) - 58. Stajan (Galiardi, Colborne). Brankári: Emery - Berra, strely na bránku: 33:23.

ST. LOUIS - WINNIPEG 4:3 pp a sn (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Morrow (Tarasenko, Roy), 18. Roy (Morrow, Pietrangelo), 41. Schwartz (Jackman, Berglund), rozh. nájazd Oshie - 13. Scheifele (Setoguchi, Bogosian), 31. Scheifele (Wheeler, Thorburn), 54. Byfuglien (Wheeler, Enström). Brankári: Elliott - Montoya, strely na bránku: 26:31.

BOSTON - OTTAWA 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)

Góly: 12. Bergeron (Söderberg, Eriksson), 17. Kelly (Warsofsky, Eriksson), 35. Bergeron (Marchand, Hamilton), 39. Iginla (Krejčí, Krug), 44. Lucic (Iginla, Krejčí), 49. Marchand (Smith, Bergeron), 57. Söderberg (Smith, Marchand) - 38. Ryan (Turris, Conacher), 56. Wiercioch (Karlsson, Spezza). Brankári: Johnson - Anderson (44. Lehner), strely na bránku: 42:28.

TORONTO - VANCOUVER 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Góly: 48. Raymond (Kuľomin, Bodie), 51. Kessel (Bozak, Gleason), 53. van Riemsdyk (Kessel, Bozak) - 20. Kesler (Higgins, Edler). Brankári: Bernier - Luongo, strely na bránku: 24:33.

CAROLINA - MONTREAL 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Góly: 26. Bowman (Nash, Faulk) - 38. Desharnais (Bourque, Gallagher), 40. White (Markov), 47. Desharnais (Gallagher, Beaulieu), 58. Gionta (Prust, White). Brankári: Chudobin - Price, strely na bránku: 32:24.

TAMPA BAY - DETROIT 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Góly: 22. Palát (St. Louis, Hedman), 38. Pyatt (Salo, Brown), 57. Killorn (Purcell, Pyatt), 59. Palát (Johnson, Salo) - 18. Alfredson (Daciuk), 32. JURČO (Sheahan, DeKeyser). Brankári: Bishop - Howard, strely na bránku: 28:33.

NY ISLANDERS - COLORADO 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Góly: 52. Tavares (Bailey, VIŠŇOVSKÝ), 53. VIŠŇOVSKÝ (Okposo, Vanek) - 14. MacKinnon (Landeskog, Holden), 28. Duchene (Parenteau, Barrie), 31. Duchene (Barrie, McGinn), 60. Landeskog (Benoit), 60. Šťastný (Barrie). Brankári: Nabokov - Giguere, strely na bránku: 32:26.

WASHINGTON - NEW JERSEY 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 51. Brouillette (Wey, Backstrom), 59. Erat (Backstrom, Ovečkin), 59. Brouwer. Brankári: Holtby - Schneider, strely na bránku: 26:25.

NASHVILLE - ANAHEIM 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)

Góly: 12. Stalberg (Moser, Bartley), 42. Fisher (Legwand, Hörnqvist) - 19. Getzlaf (Lindholm, Penner), 32. Perry (Getzlaf, Fowler), 45. Etem (Lindholm, Koivu), 49. Perreault (Winnik), 60. Getzlaf. Brankári: Hutton - Hiller, strely na bránku: 38:24.

DALLAS - PHOENIX 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 3. Whitney (Benn, Dillon), 40. Ničuškin (Daley, Benn) - 60. Vrbata (Vermette, Yandle). Brankári: Lehtonen - Smith, strely na bránku: 33:27