Ako sa darilo slovenským tenistom v uplynulom týždni? (4.)

streda, 10. február 2010 14:51 | Autor: Lívia Godová

Uplynulý týždeň vo svete tenisu bol v znamení víkendových zápasov Pohára federácie. Slovenské tenistky privítali v bratislavskej Sibamac aréne Národného tenisové centra nebezpečné Číňanky bez svojich najlepších hráčok Na Li, Ťie Čeng a Šuai Pcheng. Zverenky nehrajúceho kapitána Mateja Liptáka deklasovali reprezentantky Číny 3:2.

Naši muži nás veľmi úspešne reprezentovali na podujatiach ATP v Záhrebe a Johannesburgu.

Fedcupové stretnutie: Slovensko – Čína

Napriek tomu, že sa čínskej tenistky ukázali vo veľmi dobrom svetle na prvom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open, do Bratislavy prišli bez svojich najlepších hráčok. Naše reprezentantky viedli už po úvodných dvojhrách 1. kola II. svetovej skupiny 2:0. O prvý bod sa postarala Dominika Cibulková, ktorá zdolala Sin-jun Chan za 84 minút 6:1 a 6:4. Druhý bod zabezpečila Daniela Hantuchová. Popradská rodáčka nadelila Šuai Čang v prvom sete nepopulárneho kanára a v druhom sete jej dovolila uhrať iba jedinú hru. Hantuchová bola so svojim výkonom veľmi spokojná. "Odohrala som výborný zápas. Očakávala som ťažký duel. Najviac ma potešilo, že som robila minimum nevynútených chýb. Od začiatku som dokázala vnútiť súperke môj štýl hry a stretnutie som mala pevne pod kontrolou. Súperka mi nemala čím ublížiť. Vždy hrám rada fedcupové zápasy doma, pretože diváci stoja za nami a povzbudzujú nás. Vytvorili skvelú atmosféru.. (zdroj SITA).

V druhom hracom dni vybojovala víťazný bod pre Slovensko Dominika Cibulková. Piešťanská rodáčka, ktorej patrí vo svetovom rebríčka 30. miesto vyhrala so Šuai Čang za 78 minút 6:4, 6:1. Cibulková bola po zápase veľmi spokojná, že vybojovala po zápase tretí bod. "Nebol to ľahký zápas. Súperka v prvom sete dobre podávala, ja som bola pri jej servisoch príliš vzadu. V druhom dejstve som aj vďaka cenným radám kapitána Maťa Liptáka trochu zmenila taktiku, išla som viac do returnov a zápas už prebiehal v mojej réžii. Som rada, že sme to s babami takto zvládli, určite nám to dodá sebavedomie," prezradila Cibulková novinárom po zápase (zdroj SITA, pozn. red.). Za rozhodnutého stavu nastúpila v poslednom singli Kristína Kučová. Mladšia so sestier Kučových nestačila na Sin-jun Chan 1:6, 1:6. Následne sa „Kika“ predstavila aj spolu s Dominikou Cibulkovou aj vo štvorhre. Naše tenistky však museli zápas za stavu 3:2 proti Šuai Čang, Ťing-ťing Lu skrečovať pre Cibulkovej zranenie achilovky.

Slovenskí tím postúpil po výhre nad Čínou 3:2 do aprílovej baráže o účasť v I. svetovej skupine. Naše mužstvo bude figurovať medzi nenasadenými tímami a našimi potencionálnymi súpermi môžu Ukrajina, Francúzsko, Nemecko a Srbsko.

Lukáš Lacko

Lukášovi Lackovi sa na turnaji v chorvátskom Záhrebe podaril skvelý skalp! V druhom kole po obrovskej 157 minútovej dráme vyradil druhého nasadeného Ivana Ljubičiča 7:6 (3), 5:7 a 7:6 (5). Lackovi počas celého zápasu ťažil z kvalitného podania. Zaujímavosťou je, že v druhom sete prehrával piešťanský rok už 5:2, ale súper získal päť hry v rade a rozhodovalo sa až v treťom dejstve, kde mal Lacko za stavu 4:3 k dispozícii tri brejky. Ljubičič si vynútil tajbrejk, v ktorej bol úspešnejší zverenec trénera Mateja Liptáka. Vo štvrťfinále nastúpil proti nenasedenému Nemcovi Philippovi Petzschnerovi. Lacko prehral za 106 minút v troch setoch 7:6 (1), 2:6, 2:6 a nepostúpil do svojho prvého semifinále na okruhu ATP. Lacko prehrával v úvodnom sete už 1:4, zrovnala na 4:4 a vynútil si tajbrejk. V druhom dejstve hry súper vyhrával 4:0, Lackovi sa podarilo uhrať iba dva gemy a rozhodovalo sa v treťom sete. Lackovi v ňom opäť ušiel úvod dejstva. "V každom sete som si hneď na začiatku dosť smolne prehral servis a potom sa to ťažko dobiehalo. Súper ma vždy so šťastím brejkol, keď zahral loptičku presne na čiaru alebo ma obhodil cez dotyk siete. Philipp výborne servoval, hral obranne a jeho bekhendový slajz bol veľmi nepríjemný," zhodnotil Lacko prehratý duel.

Dominik Hrbatý

Žreb nadelil Dominikovi Hrbatému na turnaji ATP v juhoafrickom Johannesburgu s dotáciou 442 250 dolárov jednotku podujatia Gaela Monfilsa. Bývalý daviscupový reprezentant podľahol Francúzovi za 53 minút hladko 6:2 a 6:1. Hrbatý po zápase chlapsky priznal, že bývalý najlepší junior sveta bol nad jeho sily.

Karol Beck

Aj pri Karolovi Beckovi bol žreb neúprosný. V kole turnaja ATP v Johannesburgu narazil na druhého nasadeného Davida Ferrera. Beck prehral so Španielom za 83 minút 1:6 a 5:7. Rovnako ako Dominik Hrbatý si z juhoafrického štátu odnáša šek vo výške 4 300 dolárov. Beckovi vôbec nevyšiel úvodný set. V druhom dejstve viedol 3:1 a hoci Beck otočil na 4:3, Ferrer vyrovnal na 5:5 a doviedol zápas do víťazného konca. Zverencovi trénera Jána Krošláka robila problémy v zápase nadmorská výška, navyše si v prvom geme natiahol sval.

Filip Polášek

Slovenský deblista Filip Polášek spoločne s Čechom Martinom Dammom postúpili do semifinále štvorhry na turnaji ATP v Záhrebe s dotáciou 450 000 eur po výhre nad nemecko-rakúskym párom Michael Kohlmann, Alexander Peya 6:4, 6:2. V ňom nestačili na ďalšiu rakúsko-nemeckú dvojicu Melzer, Petzschner 6:7 (4) a 4:6.