NHL: Chára rozhodol 13 sekúnd pred koncom, Halák dostal tri góly a striedal (2)

nedeľa, 8. december 2013 11:05 | Autor: TASR

New York 8. decembra (TASR) - Zdeno Chára rozhodol dramatický duel NHL medzi Bostonom a Pittsburghom. Slovenský hokejový obranca strelil 13 sekúnd pred koncom riadneho času víťazný gól na 3:2 a dokonal tak skvelý obrat Bruins, ktorí ešte 89 sekúnd pred záverečnou sirénou prehrávali 1:2. Chára strávil na ľade 25:35 minút, viac v jeho mužstve odohral len Dennis Seidenberg (26:40) a po zásluhe ho vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia, v ktorom okrem gólu získal tri plusové body a na trestnej lavici si odsedel dve minúty.

Boston najskôr vyrovnal na 2:2 zásluhou českého útočníka Davida Krejčího v čase 58:31, keď jeho strelu výborne pred brankárom Fleurym clonil Chára. Gól Boston nakopol a krátko na to šokoval hostí ďalšou vydarenou akciou. Puku sa medzi kruhmi zmocnil Chára a švihom v čase 59:47 rozhodol. "Bol to zápas ako v play off. Bojovali sme o vyrovnávajúci gól, ktorý sa nám podarilo streliť a potom nám vyšla aj ďalšia akcia. Je to skvelé," povedal po zápase Chára, ktorý strelil svoj siedmy gól v sezóne. Víťazststvo Bruins zatienil nechutný útok bitkára Bostonu Shawna Thorntona na obrancu hostí Brooksa Orpika, ktorého odniesli na nosidlách.

Naopak zápas vôbec nevyšiel brankárovi St. Louis Jaroslavovi Halákovi, ktorý v domácom zápase s Anaheimom dostal za 7 minút a 29 sekúnd tri góly z ôsmich striel a vystriedal ho Brian Elliott. Blues prehrali nakoniec 2:5. Haláka najskôr prekonal vlastný obranca Barret Jackman, od ktorého korčule sa odrazil puk medzi jeho nohy. Ani za druhý gól slovenský brankár nemohol, pretože strelu Ryana Getzlafa pred ním tečoval Corey Perry. Tretí gól vznikol po veľkej chybe Davida Backesa v rozohrávke a Getzlaf svojím 16. gólom v sezóne poslal Haláka na striedačku. "Pri prvých dvoch góloch som nemal šancu, tretí som mohol chytiť. Každý musí začať od seba, nestačí hrať len 20 minút, ale musíme ísť naplno celý zápas," povedal Halák. Anaheim vyhral na ľade St. Louis prvýkrát od 28. decembra 2008.

Svoj druhý zápas v NHL odohral 21-ročný obranca Edmontonu Martin Marinčin. Oilers prehrali v kanadskom derby s Calgary 1:2 po predĺžení, keď o triumfe hostí rozhodol český útočník Jiří Hudler. Marinčin strávil na ľade 15 minút a 58 sekúnd a zaznamenal jeden mínusový bod, keď bol na ľade práve pri góle v predĺžení. Prsty vo víťaznom góle Flames však mal obranca Justin Schultz, ktorý najskôr nevyhodil puk z pásma a potom mu puk preskočil hokejku a Hudler sa ocitol sám pred brankárom Devanom Dubnykom. Edmonton takmer prehral už v riadnom čase, do predĺženia dostal duel gólom 11 sekúnd pred koncom Taylor Hall. V druhej tretine sa zranil obranca Edmontonu Jeff Petry, ktorého narazili na mantinel Sven Bärtschi a David Jones a už sa nevrátil.

Detroit stále bez hviezdnych útočníkov Pavla Dacjuka a Henrika Zetterberga prehral doma s Floridou 1:2. Slovenskí útočníci sa bodovo nepresadili. Domáci krídelník Tomáš Tatar strávil na ľade 15 minút a 23 sekúnd a nastupoval aj na presilové hry. V drese Panthers odohral 16 minút a 43 sekúnd útočník Tomáš Kopecký a zaznamenal dva strelecké pokusy. Panteri z posledných 12 návštev v Joe Louis Arene vyhrali len druhýkrát v riadnom čase, predtým to bolo 1. decembra 1996.

V bránke Montrealu nedostal príležitosť Peter Budaj, Canadiens nastúpili na siedmy zápas za posledných 11 dní a horko-ťažko zdolali 3:2 najhorší tím NHL Buffalo. Pre Montreal to bolo piate víťazstvo v rade. Druhý zápas po sebe bol len v pozícii zdravého náhradníka slovenský útočník Tampy Bay Richard Pánik. "Nehral v posledných zápasoch tak ako vie. Je a bude veľkou súčasťou nášho tímu, ale musí si zaslúžiť miesto v tíme," povedal na adresu Pánika tréner Jon Cooper. Tampa prehrala s Winnipegom 1:2 po predĺžení, keď o víťazstve Jets rozhodol Mark Scheifele.

Dramatickú "Bitku o Ontário" medzi Ottawou a Torontom zvládli lepšie hosťujúci hráči Maple Leafs. V riadnom hracom čase sa duel skončil nerozhodne 3:3, v samostatných nájazdoch rozhodol James van Riemsdyk, ktorý bol pri všetkých góloch Toronta, keď jeden gól dal a na dva prihral. Domáci Senators boli výrazne strelecky aktívnejší, v tejto štatistike vyhrali 50:31.

V New Yorku vyrovnali domáci Rangers zásluhou Chrisa Kreidera 21 sekúnd pred koncom tretej tretiny na 3:3 a dostali duel s New Jersey do predĺženia. V nadstavenom čase však rozhodol o víťazstve Devils svojim tretím gólom v sezóne Eric Gelinas. Králi z Los Angeles vyhrali nad New Yorkom Islanders, ktorí hrajú stále bez Ľubomíra Višňovského, 3:0. Premiérové čisté konto zaznamenal len vo svojom druhom zápase v NHL Martin Jones, ktorý zaznamenal 16 úspešných zákrokov. Islanders prehrali už deviaty zápas po sebe. Washington zdolal Nashville 5:2, najlepší strelec NHL Alexander Ovečkin strelil už 22. gól v sezóne, premiérový zásah v profilige si pripísal Nate Schmidt.

Ani prvý tohtosezónny gól slovenského obrancu Andreja Meszároša nepomohol hokejistom Philadelphie k zisku bodov v prvom dueli sobotňajšieho programu NHL na ľade Dallasu. "Letci" prehrali 1:5 po tom, čo nezvládli druhú tretinu a inkasovali v nej štyri góly.

Dvadsaťosemročný bek otvoril skóre duelu 69 sekúnd pred koncom prvej tretiny a vo svojom štrnástom dueli tejto sezóny si pripísal prvý presný zásah.

Domáci spustili gólostroj následne až v druhej tretine. Najskôr po 39 sekundách hry v druhej časti vyrovnal Seguin a v závere tretiny skórovali "hviezdy" trikrát v rozpätí 62 sekúnd. O obrat sa okrem hetriku a prihrávky Tylera Seguina postaral aj Valerij Ničuškin jedným gólom a tromi asistenciami.

Meszároš bol pri dvoch z piatich inkasovaných gólov na ľade a pripísal si tak jeden mínusový bod.

sumáre:

BOSTON - PITTSBURGH 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)

Góly: 11. Smith (Bergeron), 59. Krejčí (Lucic, Iginla), 60. CHÁRA (Smith, Marchand) – 7. Kunitz (Crosby, Niskanen), 14. Neal (Niskanen, Despres). Brankári: Rask - Fleury, strely na bránku: 21:30.

MONTREAL - BUFFALO 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Góly: 21. Prust (White, Moen), 38. Plekanec (Prust, Moen), 39. Galchenyuk (Markov, Plekanec) – 29. Ennis (Ehrhoff), 45. Girgensons (Ennis, Tallinder). Brankári: Price - Enroth, strely na bránku: 19:25.

OTTAWA - TORONTO 3:4 po nájazdoch (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 10. MacArthur (Zibanejad, Spezza), 43. Condra (Greening), 51. Karlsson (Zibanejad, Spezza) – 2. Van Riemsdyk (Kadri, Phaneuf), 24. Kessel (Van Riemsdyk), 32. Gardiner (Kessel, Van Riemsdyk), rozh. náj. Van Riemsdyk. Brankári: Anderson - Reimer, strely na bránku: 50:31.

DETROIT - PHILADELPHIA 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 5. Cleary (Abdelkader, Emmerton) – 23. Hayes (Matthias, Olsen), 44. Huberdeau (Gilbert, Matthias). Brankári: Gustavsson - Thomas, strely na bránku: 23:37.

TAMPA BAY - WINNIPEG 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Góly: 40. Thompson (Gudas, St. Louis) – 6. Wheeler (Trouba, Clitsome), 62. Scheifele (Wheeler). Brankári: Lindbäck - Montoya, strely na bránku: 29:36.

WASHINGTON - NASHVILLE 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Góly: 7. Brouwer (Fehr, Grabovskij), 14. Ovečkin (Bäckström), 17. Alzner (Green, Bäckström), 44. Schmidt (Erat, Ward), 55. Fehr (Grabovskij) – 20. Josi (Weber), 44. Nystrom (Stalberg, Josi). Brankári: Holtby - Mazanec, strely na bránku: 33:36.

NY RANGERS - NEW JERSEY 3:4 po predĺžení (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 4. Richards (Zuccarello, Falk), 21. Zuccarello (Callahan, Girardi), 60. Kreider (Callahan, McDonagh) – 27. Janssen (Sestito, Brodeur), 46. Zajac (Jágr, Zubrus), 56. Ryder (Sestito), 62. Gelinas (Eliáš, Jágr). Brankári. Lundqvist - Brodeur, strely na bránku: 24:24.

ST. LOUIS - ANAHEIM 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)

Góly: 42. Schwartz (Oshie, Jackman), 47. Berglund (Lapierre, Shattenkirk) – 2. Cogliano (Winnik, Koivu), 6. Perry (Getzlaf, Bonino), 8. Getzlaf, 38. Bonino (Maroon, Jackman), 59. Cogliano (Fistric). Brankári: HALÁK (8. Elliott) - Andersen, strely na bránku: 28:23.

EDMONTON - CALGARY 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 60. Hall (Perron, Nugent-Hopkins) - 16. Stempniak (Stajan), 64. Hudler (Russell). Brankári: Dubnyk - Berra, strely na bránku: 31:27.

LOS ANGELES - NY ISLANDERS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 33. Kopitar (Martinez), 51. Brown (Stoll, Williams), 59. Toffoli (Richards, Doughty). Brankári: Jones - Poulin, strely na bránku: 24:16.

DALLAS - PHILADELPHIA 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)

Góly: 21. Seguin (Benn, Ničuškin), 38. Seguin (Goligoski, Ničuškin), 38. Seguin (Ničuškin), 39. Ničuškin (Seguin, Goligoski), 56. Eakin (Roussel) - 19. MESZÁROŠ (Simmonds, Schenn). Brankári: Ellis - Mason (od 41. Emery)

Jaroslav Halák (St. Louis) 07:29 3/8 62,50

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v celom texte a o posledný sumár