NHL: Hossov 100. gól v drese Hawks, exceloval v divokej prestrelke, skvelý Halák

streda, 30. október 2013 11:05 | Autor: TASR

New York 30. októbra (TASR) - V ôsmich zápasoch zámorskej NHL v noci na stredu sa predstavili štyria slovenskí hokejisti, z nich najviac upútal Marián Hossa. Útočník Chicaga prispel gólom a dvomi asistenciami k výhre Blackhawks v domácej divokej prestrelke s Ottawou (6:5), pričom presný zásah bol jeho jubilejným stým v drese "jastrabov". Tridsaťštyriročný krídelník tak svoju bilanciu v prebiehajúcej sezóne zaokrúhlil na desať bodov (5+5).

Hossa sa strelecky presadil v 28. minúte, keď po prihrávke Jonathana Toewsa prekonal brankára "senátorov" Craiga Andersona strelou medzi betóny a vyrovnal na 2:2. Hostia na jeho gól okamžite odpovedali trefami obrancu Joea Corva a švédskeho mladíka Miku Zibanejada. Zlomový moment prišiel v 32. minúte, keď po štvrtom inkasovanom góle prenechal "deravý" Nikolaj Chabibulin miesto v domácej bránke tímovej jednotke Coreymu Crawfordovi. Ten potom výrazne podržal svoj tím, keď z 15 striel kapituloval len raz. Obhajcu Stanleyho pohára však doviedol k víťazstvu najmä kapitán Toews, ktorý sa v priebehu 35.-50. minúty blysol čistým hetrikom a postaral sa o parádny obrat. Andrew Shaw následne svojím druhým gólom v stretnutí zvýšil na 6:4, hostia sa v závere zmohli už len na korekciu výsledku. "Johnny odohral výnimočný zápas," pochválil Toewsa tréner Chicaga Joel Quenneville. "Ak ste ako radový fanúšik sledovali dnes jeho výkon, tak ste museli povedať "wow". Vlastne celá jeho 'lajna' excelovala, kontrolovala hru, bola nebezpečná a vypracovala si niekoľko čistých šancí," dodal domáci kouč pre nhl.com. Útočná formácia Hossa - Toews - Sharp bavila publikum a hlavne jej zásluhou Hawks dosiahli ôsme víťazstvo v ročníku. "Počas sezóny sme mali zápasy, v ktorých sa nám nedarilo, inokedy sme si zasa vytvárali jednu šancu za druhou. Je skvelé, že nám to dnes tak padalo," tešil sa Toews. Hossa odohral 18:10 minút a okrem troch kanadských zaznamenal aj dva plusové body. Stojí za pozornosť, že jubilejný stý gól v drese Chicaga dosiahol proti klubu, ktorý ho pred 16 rokmi draftoval a v ktorom strávil svojich prvých sedem profiligových sezón.

Vynikajúci výkon podal aj brankár St. Louis Jaroslav Halák, ktorý sa vo svojom deviatom sezónnom vystúpení postaral o siedmy úspech svojho tímu (7-1-1) v podobe domácej výhry 3:2 nad Winnipegom. Na svoje konto si pripísal 21 úspešných zákrokov. Odchovanec ružinovského hokeja pritom zlikvidoval niekoľko súperových tutoviek, päť minút pred koncom za stavu 2:2 zabránil lapačkou skórovať Michaelovi Frolíkovi. "Ďalší jeho skvelý zápas. Celú sezónu chytá výborne," zložil poklonu slovenskému brankárovi jeho spoluhráč v obrane Alex Pietrangelo. "Jaro bol dnes úžasný. Potrebovali sme ho, dobre sa na neho pozeralo," pridal pochvalu na adresu Haláka tréner domácich Ken Hitchcock. Podľa neho Blues nepodali "umelecký výkon, ale tvrdou prácou vydreli víťazstvo". Víťazný zásah zariadil 59,4 sekundy pred treťou sirénou Alexander Steen, ktorý tak s 11 gólmi vedie tabuľku ligových kanonierov. Už piate stretnutie "tryskáčov" v rade rozhodol jediný gól.

Tampa Bay v zostave s Richardom Pánikom podľahla New Jersey 1:2, slovenský útočník odohral niečo cez 13 minút. "Diablov" potiahla k triumfu dvojica veteránov, brankár Martin Brodeur sa zaskvel 16 úspešnými zásahmi a "nestarnúci"český útočník Jaromír Jágr sa postaral v druhej tretine po samostatnom úniku o víťazný gól. Bol to už jeho 119. víťazný zásah v NHL, viac má na konte len legendárny Gordie Howe (121). "Esposita som sledoval. Nie síce naživo, pretože som sa v čase jeho slávy akurát narodil, ale videl som záznamy. Musíte mať šťastie dať gól v ten pravý čas. Moje telo je postavené tak, že sa tak ľahko neunaví, z toho dôvodu som mal vždy dosť síl strieľať góly ešte v tretej tretine a mám teda veľa aj tých víťazných," vysvetlil Jágr.

Do zostavy Philadelphie sa po "vysedávaní" na tribúne znova vrátil slovenský obranca Andrej Meszároš. Ani jeho šiesty štart v tomto ročníku mu ale radosť nepriniesol, "letci" doma prehrali s Anaheimom 2:3, hoci po úvodnom dejstve viedli 2:0. Najväčšiu zásluhu na triumfe Ducks mal dvojgólový Kyle Palmieri. Meszároš počas 18:11 odohratých minút skončil s jednou mínuskou.

Montreal zdolal doma Dallas tesne 2:1, ale jeho brankár Peter Budaj napriek tomu, že v predchádzajúcom súboji s NY Rangers vychytal nulu, šancu nedostal. Prednosť mal opäť Carey Price, ktorý sa za dôveru odvďačil trénerovi spoľahlivým výkonom ozdobeným 26 úspešnými zákrokmi. Islanders bez zraneného obrancu Ľubomíra Višňovského podľahli v newyorskom derby Rangers 2:3, keď hostia rozhodli o svojom triumfe dvoma gólmi v záverečnej tretine.

Hviezdou duelu Edmonton - Toronto (0:4) bol ostrostrelec Phil Kessel, ktorý sa na víťazstve Maple Leafs podieľal dvoma gólmi a rovnakým počtom asistencií. S 18 bodmi tak v tabuľke produktivity stráca už len dva na vedúceho Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu (20). Brankár "javorových listov" James Reimer zneškodnil všetkých 43 striel súpera a zaknihoval si premiérové čisté konto v sezóne, už 11. v profiligovej kariére.

Sumáre zápasov NHL:

NY ISLANDERS - NY RANGERS 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Góly: 24. Clutterbuck (Carkner), 40. Regin (Hamonic, MacDonald) – 13. Kreider (Richards, Stepan), 45. McDonagh (Stepan, Zuccarello-Aasen), 54. Pouliot (Hagelin, Del Zotto). Brankári: Nabokov - Talbot, strely na bránku: 24:24.

PHILADELPHIA - ANAHEIM 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Góly: 4. Read (Simmonds, Grossmann), 17. Lecavalier (Giroux, Simmonds) – 37. Cogliano (Getzlaf), 42. Palmieri, 56. Palmieri (Bonino, Vatanen). Brankári: Mason - Hiller, strely na bránku: 28:37.

MONTREAL - DALLAS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 13. Bournival (Diaz, Plekanec), 33. Bourque (Diaz) – 38. Eakin (Dillon). Brankári: Price - Lehtonen, strely na bránku: 24:27.

NEW JERSEY - TAMPA BAY 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Góly: 22. Henrique (Eliáš), 31. Jágr – 36. Stamkos (Purcell, Malone). Brankári: Brodeur - Bishop, strely na bránku: 22:17.

CHICAGO - OTTAWA 6:5 (1:1, 2:3, 3:1)

Góly: 7. Shaw (Sharp, Keith), 28. HOSSA (Toews, Hjalmarsson), 35. Toews (Sharp, HOSSA), 42. Toews (Oduya), 50. Toews (Seabrook, HOSSA), 55. Shaw (Morin) – 19. Michálek (Ryan), 7. Turris (MacArthur, Karlsson), 31. Corvo (Spezza, Michálek), 32. Zibanejad (Turris, MacArthur), 55. Z. Smith. Brankári: Chabibulin (32. Crawford) - Anderson, strely na bránku: 40:37.

ST. LOUIS - WINNIPEG 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Góly: 7. Morrow (Reaves, Shattenkirk), 45. Pietrangelo (Oshie), 59. Steen (Bouwmeester, Pietrangelo) – 12. Wheeler (Ladd, Byfuglien), 51. Little (Ladd). Brankári: HALÁK - Pavelec, strely na bránku: 33:23.

EDMONTON - TORONTO 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 2. Kessel (Kadri, Raymond), 22. van Riemsdyk (Kessel), 29. Kessel (Phaneuf, Kadri), 47. Kadri (Rielly, Kessel). Brankári: Bachman - Reimer, strely na bránku: 43:26.

PHOENIX - LOS ANGELES 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 39. Morris (Chipchura, Miele), 40. Doan (Ekman-Larsson, Yandle), 46. Chipchura (Moss, Miele) – 57. Stoll. Brankári: M. Smith - Scrivens, strely na bránku: 33:42.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 18:10 1 2 3 (+2) 5 0

Andrej Meszároš (Philadelphia) 18:11 0 0 0 (-1) 0 0

Richard Pánik (Tampa Bay) 13:12 0 0 0 0 0 0

Jaroslav Halák (St. Louis) 60:00 2/23 91,3

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/