nedeľa, 31. január 2010 21:56 | Autor: Martin Gregor

Rebríček Slovákov v NHL (4.) - Katastrofálna forma našich pred ZOH | zdroj: vlastný komentár

Rebríček slovákov v NHL tu má už svoje štvrté pokračovanie. Napätie pred blížiacou sa olympiádou stúpa a tak ma rovnako ako každého iného fanúšika našej reprezentácie zaujíma v akej forme a v akom zdravotnom stave sú hráči, ktorí by mali tvoriť jadro nášho výberu.

Zdravotne to vyzerá byť zatiaľ v poriadku, dúfam, že to nezakríknem. S formou to vyzerá ale veľmi veľmi zle. Okrem Mariána Hossu, ktorý predvádza svoj vysoký štandart hrajú všetci ostatní kľúčoví hráči našej reprezentácie pôsobiací v NHL podpriemere. To nie je vôbec dobrý signál pred olympiádou. Ak chceme uspieť nebudeme sa môcť spoliehať na veľkú ofenzívnu silu, ktorá nás sprevádzala v minulosti, ale všetko budeme musieť staviť na tímovú chémiu.

1. Marián Hossa, Chicago BlackHawks

Marián Hossa je jediný slovenský útočník v NHL, ktorý má už dlhšiu dobu stabilnú výkonnosť na vysokej úrovni. Nie sú to síce bodové hody ako z dôb, keď pôsobil v Atlante, napriek tomu môžeme byť spokojní. V troch zápasoch, ktoré odohral v poslednom týždni bodoval 4-krát. Do kanadského bodovania si pripísal 2 góly a 2 asistencie.

Rád by som sa vrátil k spomínaným bodovým hodom Hossu v drese Atlanty. Pozeral som si Mariánov priemerný ICE TIME počas jeho pôsobenia v Atlante a tiež priemerný ICE TIME v drese Chicaga v tejto sezóne a zistil som, že hráva približne o 3 minúty v zápase menej (v Atlante mal takmer 22 minút na zápas, v Chicagu už len necelých 19 minút). Napriek tomu stále patrí k najproduktívnejším hráčom NHL, je menej vyčerpaný, má viac síl reprezentovať Slovensko na ZOH a následne bude pripravený aj na play-off, v ktorom pôjde Chicago určite ďaleko.

2. Jaroslav Halák, Montreal Canadiens

Jaroslav Halák je jeden z mála tých slovenských zástupcov v NHL, ktorí robia v súčasnosti radosť slovenským fanúšikom. V poslednom týždni nastúpil v bránke Montrealu na 2 zápasy a opäť podal  stabilné výkony (92,5% úspešnosť zákrokov). Tieto zápasy Montreal síce prehral (2-1 proti Floride, 3-2 po predĺžení proti Ottawe), no pripisovať ich Halákovi za vinu by si nedovolil pravdepodobne ani jeho najväčší kritik. Halák si bude musieť počas olympiády zvyknúť na novú úlohu: V minulosti neboli brankári hviezdami slovenských reprezentačných výberov, tento krát pri pohľade na výkony Slovákov v NHL bude Jaro popri Gáboríkovi a Hossovi vnímaný za najväčšiu hviezdu tímu.

3. Michal Handzuš, Los Angeles Kings

Michal odohral v tomto týždni tri zápasy a do štatistík si pripísal len jeden bod za asistenciu proti Bostonu. Napriek tomu, že bodovo nežiari v Los Angeles prevláda s Handzušom spokojnosť.  To potvrdilo aj jeho „povýšenie“ na asistenta kapitána v minulom týždni. "Je veľkým vodcom tímu a mnoho spoluhráčov ho obdivuje, najmä ja. Hral som s ním celý svoj prvý rok v tíme a k tomu aj kus tejto sezóny a veľa som sa od neho naučil. Nie je lídrom len rečami v kabíne, no najmä príkladom na ihrisku. Vyjde na ľad a nechá na ňom všetko." Povedal spoluhráč Wayne Simmonds. "Jednou z najdôležitejších vecí pre lídra je, že svoje schopnosti musí dokázať na ľade. Musí viesť svojím príkladom. Môže rozprávať, koľko chce. Ale pokiaľ to nedokáže na ľade, nemá šancu. Preto sa snažím byť silný, dôsledný a zásadový v tréningoch aj zápasoch," myslí si o schopnostiach vodcu tímu Handzuš a dodáva: "Musím byť trochu viac hlasnejší. V minulosti som bol úplne tichým hráčom, teraz je ma počuť trochu viac. To jej jedna z vecí, ktoré sa pokúsim zmeniť. Ale môžete kričať koľko chcete, dôležité je to, aby ste konali správne."

4. Marian Gáborík, New York Rangers

V minulom týždni sa Marian Gáborík umiestnil na peknom druhom nášho rebríčku. Zaslúžil si ho za dva výborne výkony proti Tampe Bay a Montrealu, v ktorých nazbieral sedem bodov. Od zápasu proti Tampe Bay (4 asistencie), však uplynulo už 11 dní a jeho výkony sa výrazne zhoršili. Nie, že by sa Marián nesnažil, veď má najviac striel na bránku spomedzi všetkých hráčov Rangers a hráva viac ako 21 minút. Gáboríkovi to ale proste nejde, rovnako ako celému tímu Rangers.  "Samozrejme, je to frustrujúce. Nie iba pre mňa, ale aj pre celý tím. Sebavedomie je v športe veľmi dôležitou vecou, špeciálne v hokeji. Keď prehrávate, je to veľmi náročné. Nedávame veľa gólov, to nie je o jednom mužovi, ale o celom tíme," povedal Gáborík v rozhovore pre NY Post a pokračoval: "Vytváram na seba tlak, aby som skóroval. Najhoršou vecou pre mňa je, že sa o to pokúšam, a nedarí sa mi. Všetko sa komplikuje a je to len horšie. Hokej je však tímová hra, potrebujeme, aby všetkých päť hráčov potiahlo za jeden povraz.".

Gáborík v poslednom týždni odohral 3 zápasy s bilanciou 1 gól a 0 asistencií.  Strelecky sa presadil v poslednom zápase Rangers proti Phoenixu. Pretrhol tak nepriaznivú sériu 6 zápasov bez gólu. Aby som to trochu odľahčil osobne dúfam, že si všetky góly odložil na olympiádu rovnako ako ďalší z tých, ktorí nás momentálne sklamali.

5. Zdeno Chára, Boston Bruins

Bostonu Bruins sa vôbec nedarí. Prehral už 7 zápasov v rade a to sa odzrkadľuje aj na výkonoch Zdena Cháru. Držiteľ Norrisovej trofeje z minulej sezóny bodoval v poslednom meranom období len raz. Bod za asistenciu si pripísal v zápase proti Buffalu. Priemerne strávi Chára na ľade viac než 25 minút, v každom zápase vystrelí minimálne 3 strely, nenecháva sa vylučovať, chodí na samostatné nájazdy – no ani to všetko nestačí. Body nepribúdajú a hlavne ani víťazstva tímu, za ktorého výkony zodpovedá ako kapitán viac ako bežný hráč.

6. Miroslav Šatan, Boston Bruins

Po Šatanovom podpise zmluvy s Bostonom a predvedených výkonoch v prvých tohtosezónných zápasoch určite nikto nečakal, že Miro bude v posledných 10 zápasoch bodovať len dvakrát (2 asistencie). Boston strelil v posledných 7 zápasoch len 10 gólov a tak mu určite Šatanove kanonierske schopnosti, ktorými stále disponuje veľmi chýbajú.  "Nás trápia zranenia a hlúpe individuálne chyby, ktorých sa dopúšťame v zápasoch. My, hráči, sme zodpovední za túto situáciu” priznáva Šatan.

7. Ľubomír Višňovský, Edmonton Oilers

Ľubomír Višňovský pôsobí v najhoršom tíme NHL a to je badateľné aj na jeho výkonoch. Po návrate do zostavy po zranení členku v úvode roku predviedol výborný návrat, keď v prvých troch zápasoch bodoval 3-krát. NADSADENE povedané sám si vtedy ešte asi neuvedomoval, že pôsobí v tíme, ktorý je zvyknutý pravidelne prehrávať a tak sa “nestihol” prispôsobiť tomuto „štýlu”. Od posledného zápasu, v ktorom bodoval (proti Pittsbourghu 1+1, 14.1.) sa však v kolónke body neobjavil už žiadny ďalší zápis, čo je možno najdlhšia séria bez bodu počas jeho kariéry v NHL.

Edmonton Oilers chce kompletne prebudovať tím a tak je reálny Ľubov odchod, ako jedného z najdrahších hráčov, do iného - bohatšieho tímu. Počas tohto týždňa média v súvislosti s jeho prestupom viac krát spomínali možný presun do Bostonu, v ktorom by sa stretol s Chárom a Šatanom. Spolu s Chárom by mohli vytvoriť výbornú obrannú dvojicu, ktorá by bola nesmierne ťažko prekonateľná v obrane a tiež veľmi nebezpečná v ofenzíve.

8. Pavol Demitra, Vancouver Canucks

Zatiaľ veľké sklamanie. Pavol Demitra patril doposiaľ vždy k hráčom, u ktorých sme sa mohli spoľahnúť na pravidelnú bodovú nádielku. Lenže táto sezóna je pre neho veľmi špecifická, pretože sa len nedávno vrátil do zostavy po ťažkom zranení ramena. Napriek tomu asi každý Slovák dúfal, že do olympiády bude v poriadku a v starej dobrej forme. Realita je ZATIAĽ bohužial iná a ťažko povedať, či bude pre Slovensko na ZOH prínosom. V aktuálnej sezóne toho totiž zatiaľ moc nepredviedol , vlastne takmer nič. V 7 zápasoch si pripísal len jednu asistenciu a jeho produktivita začala trápiť už aj trenéra Cancuks.  "Ak by využíval svoj potenciál, mali by sme tri vyrovnané útoky," cituje kanadský denník National Post trénera Vigneaulta. "V posledných dvoch zápasoch sme mali niekoľko dobrých možností. V prvých troch dueloch to nebola veľká zábava. Všetko to bolo veľmi rýchle. Ale každým zápasom sa cítim na ľade lepšie. Ak budeme hrať tak, ako v posledných dvoch dueloch, budeme dávať aj góly." povedal Demitra. Tak dúfajme, že bude mať napokon pravdu. Som si istý, že všetkým bude stačiť, keď začne bodovať až na olympiáde...

9. Milan Jurčina, Colombus Blue Jackets

Jurčina odohral len jeden zápas, z hry ho vyradila chrípka. V zápase Colombusu proti Nashvillu si pripísal asistenciu. Ide vôbec o prvý bod Milana Jurčinu v drese Colombusu a celkovo len jeho piaty bod v tejto sezóne.  Napriek tomu, že hrá v tíme, ktorý väčšinou prehráva má pozitívnu bilanciu plus-mínus bodov (+1) za čo mu patrí uznanie.

10. Tomáš Kopecký, Chicago BlackHawks

Tomáš odohral počas tohto týždňa v drese BlackHawks dva zápasy, v ktorých si nepripísal do štatistík žiadny bod.  Priemerne strávil na ľade 8 minút a ani jeden krát nevystrelil.

11. Andrej Sekera, Buffalo Sabres

Andrej Sekera dostal od trénera Buffala Sabres Lindyho Ruffa konečne príležitosť a presne po mesačnom čakaní nastúpil do súťažného zápasu 27. janúra v zápase proti New Jersey.  Na ľade strávil 18 minút 39 sekúnd. Do štatistík si pripísal jeden plusový bod. Napriek tomu, že tréner ocenil jeho výkon do ďalšieho zápasu ho už nenominoval. Súboj Bostonu s Buffalom musel sledovať opäť len ako divák. Je veľká škoda, že Sekera ako najlepší obranca Slovenska na posledných dvoch šampionátoch (môj názor) nedokáže trénera Buffala presvedčiť o svojich kvalitách tak ako sa mu to podarilo u väčšiny fanúšikov slovenskej reprezentácie. Uvidíme, čo predvedie na olympiáde, teda ak ho v nominácií nenahradí náhodou íný pravidelnejšie hrajúci obranca.

12. Andrej Meszároš, Tampa Bay Lightning

Andrej Meszároš hráva síce priemerne 19-20 minút na zápas a Tampa Bay Lightning v poslednej dobe predvádza veľmi slušné výkony, napriek tomu  ho nie je za čo pochváliť (snáď až na zlepšujúcu sa bilanciu plus-mínus aj keď stále má mínus 11). V tomto týždni ani raz nebodoval a celkovo má IBA 10 bodov v 52 zápasoch! To nie sú štatistiky hodné hráča s príjmom 4 milióny dolárov na sezónu, respektíve hráča, ktorý bude hrať pravdepodobne v druhej obrannej dvojici slovenskej reprezentácie na ZOH.

13. Boris Valábik, Atanta Thrashers

Na ľade strávil priemerne 14 minút, pripísal si 4 trestné minúty a ani jeden bod.

Nenastúpili ...

X. Marek Svatoš, Colorado Avalanche

Marek Svatoš v tomto týždni neodohral ani jeden zápas. Údajne má zdravotné problémy v oblasti hrudníka.

X. Peter Budaj, Colorado Avalanche

Výborne chytajúci Craig Anderson nepustil ani tento týždeň Budaja do bránky a tak nie je čo hodnotiť.  Ohrozená je jeho pozícia reprezentačnej dvojky na ZOH. Tréner Ján Filc pre denník Nový Čas priznal, že zvažuje alternatívu nominácie Lašáka namiesto Budaja.