Serena Williamsová víťazkou Australian Open, vyrovnala Kingovú

sobota, 30. január 2010 12:18 | Autor: TASR

Americká tenistka Serena Williamsová sa stala piatykrát v kariére víťazkou dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Obhajkyňa vlaňajšieho prvenstva a nasadená jednotka vo finálovom zápase skvelej úrovne zdolala Belgičanku Justine Heninovú za 127 minút v troch setoch 6:4, 3:6 a 6:2.

Serena Williamsová si v Melbourne Parku pripísala na svoje konto už v poradí dvanásty singlový titul z podujatí veľkej štvorky a vyrovnala zápis legendárnej krajanky Billie-Jean Kingovej. Za sobotňajší triumf zinkasuje prémiu 2,1 milióna austrálskych dolárov.

Svetová jednotka zaknihovala u protinožcov rovnako ako pred rokom víťazný double, v piatok triumfovala vo finále štvorhry po boku svojej staršej sestry Venus Williamsovej. Heninovej sa nepodarilo zopakovať husársky kúsok ďalšej belgickej hviezdy Kim Clijstersovej, ktorá vlani v septembri hneď po svojom návrate na grandslamovú scénu triumfovala na US Open. Postup do finále je však pre víťazku z Melbourne z roku 2004 skvelým výsledkom. Australian Open bol totiž pre olympijskú šampiónku z Atén iba druhým turnajom po návrate do súťažného kolotoča po 18-mesačnej prestávke.

Serena Willamsová musela hneď v úvodnom geme finálového zápasu čeliť dvom brejkbalom, vďaka kvalitnému prvému podaniu ich však odvrátila. Za stavu 1:1 Američanku v zložitej situácii opäť podržal servis, v ďalšom geme čistou hrou prelomila Belgičankino podanie a po potvrdení brejku si vybudovala náskok 4:1. Heninová nezložila zbrane, za stavu 2:4 po dlhej výmene konečne využila brejkbal a vyrovnala na 4:4. Záver setu však patril Američanke. Za stavu 5:4 využila Serena Williamsová v poradí druhý setbal, keď bekhend z rakety Heninovej sa odrazil od pásky ao autu.

V druhom dejstve Belgičanke zvýšila agresivitu pri jednotlivých úderov, začala čoraz častejšie chodiť na sieť a tlačila Serenu Williamsovú do defenzívy. Američanka po strate podania v treťom geme ešte odpovedala rebrejkom a ujala sa vedenia 3:2, no ďalšie štyri hry sa stali korisťou Heninovej, ktorá si za obrovského aplauzu zaplnenej arény Roda Lavera vynútila tretí set. Serena Williamsová pôsobila v týchto fázach zápasu bezradným dojmom a hneď na začiatku rozhodujúceho dejstva prehrávala pri svojom podaní 15:40. Následne však získala štyri fiftíny v sérii, čo ju pokropilo živou vodou a v treťom geme po sérii kvalitných returnov prelomila podanie Heninovej. Belgičanka síce rebrejkom vyrovnala na 2:2, no v piatom geme ju opäť nepodržal servis a Serena Williamsová už druhú šancu dotiahnuť zápas do úspešného konca z rúk nepustila. Za stavu 3:2 a 40:30 jej Jastrabie oko pripravilo o eso, no Američanka zareagovala tým najlepším spôsobom - esom z druhého podania sprevádzaným radostným výskokom. V ďalšej hre Američanka opäť získala Heninovej servis a za stavu 5:2 premenila po víťaznom bekhende v poradí druhý mečbal. Serena Williamsová tak upravila vzájomnú bilanciu s Belgičankou na 8:6, vo finále grandslamu sa obe hráčky stretli vôbec prvýkrát.