Australian Open: Hantuchová hladko do 3. kola v Melbourne

štvrtok, 21. január 2010 07:32 | Autor: TASR

Australian Open: Hantuchová hladko do 3. kola v Melbourne | zdroj: SITA

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do 3. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 mil. AUD).

Turnajová dvadsaťdvojka Hantuchová si vo štvrtkovom súboji 2. kola poradila so švédskou kvalifikantkou Sofiou Arvidssonovou bez väčších ťažkostí za 64 minút 6:4, 6:1. Súperkou Hantuchovej v 3. kole bude Číňanka Na Li (16.), čo môže byť zaujímavá konfrontácia vzhľadom na februárový bratislavský duel 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie medzi Slovenkami a Číňankami.

Hantuchová je poslednou slovenskou zástupkyňou v hlavnej súťaži dvojhry na Australian Open. Kvarteto Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková a sestry Zuzana a Kristína Kučové sa lúčili po prehrách v 1. kole, Lukáš Lacko pri svojej premiére postúpil do 2. kola, kde nestačil na obhajcu titulu v mužskej dvojhre Rafaela Nadala. Hantuchová má za tretie kolo istotu šeku na 52 000 AUD. "Dnes to bolo fajn. Trošku som sa obávala, aké to bude po predchádzajúcom náročnom trojsetovom zápase, ale dopadlo to veľmi dobre. Výborne som sa cítila na dvorci, dobre pohybovala, takže dobrý signál do ďalších zápasov," referovala z Melbourne spokojným hlasom Daniela Hantuchová pre agentúru SITA.

Vo vyrovnanom prvom sete využila 26-ročná Slovenka jedinú možnosť na brejk v desiatom geme a z 5:4 upravila na 6:4. Dovtedy si obe hráčky držali svoj servis. V druhom dejstve už Hantuchová na dvorci číslo 2 kraľovala, keď od stavu 1:1 nedarovala o rok mladšej a o 114 miest v rebríčku nižšie postavenej súperke (25. / 139.) ani gem. Za stavu 5:1 síce pri podávaní na víťazstvo pustila švédsku súperku k jedinému brejkbalu, ale zostalo len pri ňom. Vzápätí využila druhý mečbal. Hantuchová s Arvidssonovou sa v súťažnom stretnutí stretli vôbec po prvý raz. Slovenka dominovala vo víťazných úderoch suverénne 28:6 a celkovo využila 3 z 5 možností na brejk. Na nevynútené chyby to bolo takmer vyrovnané (15:16). Po Australian Open opäť slovenská jednotka Hantuchová počas celého zápasu výborne podávala. Súperka uhrala pri jej servise len 9 loptičiek.

"V úvode som si Švédku trošku oťukávala. Arvidssonová hrá veľmi tvrdý, nátlakový tenis a musela som si zvykať na jej rýchly servis. Snažila som sa ju postupne dostať do pohybu. Akonáhle som si ju dokázala rozhodiť, už mi nemala čím ublížiť. Po prvom sete som sa trochu viac uvoľnila. Dôležitý bol brejk na 3:1 v druhom sete a potom som to už mala viac-menej pod kontrolou," ponúkla recept na štvrtkový úspech D. Hantuchová.

Držiteľka troch singlových trofejí na okruhu WTA Hantuchová hrá na Australian Open medzi seniorkami 11. raz (aj so zarátaním kvalifikácie spred desiatich rokov). Miestny aj absolútny grandslamový rekord si vytvorila predvlani, a to v podobe prieniku do semifinále, v ktorom prehrala so Srbkou Anou Ivanovičovou 6:0, 3:6, 4:6, hoci viedla 6:0, 2:0. Do 3. kola medzi 32 najlepších postúpila popradská rodáčka v Melbourne Parku celkovo ôsmykrát, z toho šiestykrát v rade. "Vždy hovorím, že v Austrálii je to také najmilšie zo všetkých Grand Slamov. Ľudia sú priateľskí a snažia sa vyjsť vo všetkom v ústrety. Organizácia, transport, hotel je blízko pri dvorcoch, všetko má svoju vysokú úroveň. Možno sa tu cítim dobre aj preto, že mám krásne spomienky na semifinále spred dvoch rokov a vždy tu rada hrám," dodala D. Hantuchová.

Dvojhra žien - 2. kolo:
Daniela Hantuchová (22-SR) - Sofia Arvidssonová (Švéd.) 6:4, 6:1 za 64 minút (31, 33)