Australian Open: Lukáš Lacko podľa predpokladov nestačil na Rafaela Nadala

streda, 20. január 2010 09:05 | Autor: TASR

Slovenský tenista Lukáš Lacko podľa predpokladov nestačil v 2. kole dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) na obhajcu titulu a nasadenú dvojku Španiela Rafaela Nadala a podľahol mu 2:6, 2:6, 2:6.

Stretnutie na hlavnom dvorci Aréne Roda Lavera trvalo bez siedmich minút dve hodiny a vysoký favorit v ňom absolútne dominoval. Španielsky ľavák Nadal zahral o 28 nevynútených chýb menej ako jeho súper (30 / 58) a najmä využil 7 z 10 možností na brejk. Lacko svojho veľkého súpera brejkol jediný raz, keď v závere prvého setu zaháňal za stavu 0:5 hrozbu "kanára". Nadal premenil pri svojom podaní za stavu 5:2 v treťom sete tretí mečbal, keď jeho slovenskému súperovi nepomohol vyžiadaný videozáznam dopadu loptičky z jeho rakety. Lacko odohral proti Nadalovi podľa databázy ITF jubilejný 400. zápas vo dvojhre či štvorhre medzi seniormi a vôbec prvýkrát sa stretol s hráčom nad 15. miestom v rebríčku ATP.

Dvadsaťdvaročný piešťanský rodák Lacko (75. v rebríčku ATP) napriek prehre absolvoval v Melbourne zatiaľ najlepšie grandslamové vystúpenie v kariére. Zásluhou svojho premiérového triumfu v hlavnej súťaži na takejto úrovni (v 1. kole zdolal Argentínčana Leonarda Mayera) si Lacko zabezpečil nielen istotu 45 bodov do svetového rebríčka ATP, ale aj šeku na 31 500 AUD. O jeho vzostupe svedčí aj fakt, že takto pred rokom figuroval slovenský tenista vo svetovom počítačovom poradí až na 325. mieste a namiesto úvodného grandslamového turnaja zbieral bodíky na podujatí ITF v britskom Sheffielde s dotáciou 15 000 USD, kde napokon aj získal titul.