NHL: Pánik hviezdil na ľade Washingtonu, zaznamenal dva góly a asistenciu

nedeľa, 14. apríl 2013 10:30 | Autor: TASR

New York 14. apríla (TASR) - V 11 zápasoch zámorskej NHL sa v noci na nedeľu bodovo presadil zo slovenských hokejistov iba útočník Tampy Bay Richard Pánik. Rodák z Martina sa v stretnutí proti Washingtonu blysol tromi bodmi za dva góly a jednu asistenciu. Ani to však jeho tímu na úspech nestačilo, keď na súperovom ľade prehral 5:6 po predĺžení.

Pánik zaznamenal prvý gól "bleskov" v 24. minúte za nepriaznivého stavu 0:4, keď ho ideálne našiel Tom Pyatt. Do tretej tretiny vstupovali hostia s trojgólovým mankom 2:5, v 44. minúte sa však opäť do listiny strelcov zapísal slovenský mladík, ktorý sa podpísal asistenciou aj pod vyrovnávajúci gól z 58. minúty. Záverečné dejstvo sa nieslo pod taktovkou Tampy, ktorej sa podarilo zmazať manko a "vypýtalo" si predĺženie, v ňom sa však darilo viac súperovi. Pánik, ktorý má v skrátenej sezóne na svojom konte už štyri góly a štyri asistencie, si počas viac ako 15-minútovej vyťaženosti pripísal dokopy štyri strelecké pokusy a štyri "plusky". Capitals vďaka domácemu triumfu natiahli víťaznú sériu už na sedem zápasov a so 48 bodmi kraľujú Juhovýchodnej konferencii.

Hokejisti Montrealu nestačili v kanadskom derby na Toronto, ktorému podľahli jednoznačne 1:5. Aktívni domáci už v 11. minúte vyhrávali rozdielom troch gólov a z montrealskej bránky vyhnali Careyho Pricea, ktorého nahradil slovenský spoluhráč Peter Budaj. Ten už mal viac šťastia a z 24 striel pustil za seba iba dve. Toronto v prvej tretine jasne dominovalo v koncovke, keď z piatich striel dokázalo skórovať štyrikrát.

"Samozrejme, nie je to dobrý pocit, keď viete, že ste spoluhráčom nepomohli. Chlapci sa 60 minút snažili odvádzať dobrú prácu a mrzí ma, že som im nepomohol," povedal po zápase Price, ktorého sa zastal jeho náprotivok James Reimer: "Určite je to jeden z najlepších brankárov, no každý má občas zlý deň. Niekedy sa stávajú aj takéto situácie."

Caroline sa až v noci na nedeľu podarilo pretrhnúť sedemzápasovú šnúru prehier, keď si na domácom ľade poradila s Bostonom 4:2. "Medvedi" mali šancu rozhodnúť o postupe do play off, na to si však ešte budú musieť počkať. Medzi najvyťaženejších hráčov hostí tradične patril slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý si počas 23:21 min. pripísal tri neúspešné strelecké pokusy, dva mínusové body a odsedel si päťminútový trest za bitku s obrancom Jayom Harrisonom.

V newyorskom derby ťahali za kratší koniec Islanders, ktorí podľahli Rangers 0:1 po predĺžení. O výhre "jazdcov" rozhodol v 64. minúte obranca Dan Girardi, pre ktorého to bol druhý presný zásah sezóny. "Dostal som ideálnu prihrávku a potom som už iba doviedol puk do bránky. Je to skvelé, keď sa vám podarí dať taký dôležitý gól," uviedol spokojný strelec. Skóre sa snažil zmeniť aj slovenský obranca Ľubomír Višňovský, ktorý pohrozil pred Henrikom Lundqvistom trikrát. Švédsky gólman dokázal zneškodniť všetkých 29 striel domácich, vďaka čomu zaznamenal prvý shutout v sezóne a 44. v kariére. "Ostrovanom", ktorí bojujú o prvé play off od roku 2007, patrí v tabuľke Východnej konferencie siedma priečka, o stupienok nižšie sa nachádza ich nočný súper.

Prvé čisté konto v aktuálnom ročníku si pripísal brankár Buffala Jhonas Enroth po tom, čo nepustil za chrbát ani jednu z 29 striel Philadelphie a pomohol tak k tesnému víťazstvu svojho tímu 1:0. Jediným šťastným strelcom "šablí", ktoré bojujú o miestenku v play off, bol obranca Christian Ehrhoff. "Letci" pokračujú v neúspešnej sérii, keď nevyhrali už štvrtý duel v rade. V drese domáceho tímu nechýbal slovenský reprezentant Andrej Sekera, ktorý bol najvyťaženejším hráčom duelu, no na svoje konto si pripísal iba jeden plusový bod.

Útočník Marián Gáborík z Columbusu sa v noci na nedeľu predstavil na ľade svojho bývalého klubu Minnesoty Wild a jeho návrat mal víťaznú príchuť. "Modrokabátnici" si po výhre 3:2 po samostatných nájazdoch pripísali tretí triumf v rade a v tabuľke Západnej konferencie im patrí 10. miesto. Naopak, Wild sa museli zmieriť s treťou prehrou za sebou. Gáborík strávil na ľade 21:10 min., súperovho brankára ohrozil tri razy a zapísal si dva plusové body.

Veľa dôvodov na radosť nemal Tomáš Kopecký z Floridy, keďže jeho tím podľahol pred domácim publikom Pittsburghu 1:3. "Tučniaci" aj bez svojich dvoch najväčších hviezd Sidneyho Crosbyho a Jevgenija Malkina natiahli víťaznú sériu na štyri duely a so 64 bodmi vedú Východnú konferenciu. "Panteri" sa naďalej trápia na dne tabuľky, v sezóne doposiaľ nazbierali iba 32 bodov - najmenej zo všetkých tímov NHL. Kopecký počas viac ako 20-minútového pobytu na ľade vyslal na bránku hostí dve strely.

Po štyroch víťazstvách v rade prehral Vancouver s Coloradom 3:4. Pre "lavíny" to bolo prvé víťazstvo v riadnom hracom čase v posledných 21 vzájomných dueloch, naposledy sa im to podarilo v októbri 2009. Colorado si tak aspoň trochu napravilo chuť po nepresvedčivých výsledkoch, aj naďalej však okupuje posledné 15. miesto v Západnej konferencii.

Vo víťaznom ťažení pokračujú hráči Dallasu, ktorí zdolali San Jose 2:1 a zapísali si štvrtý triumf v rade. "Stars" sa so 45 bodmi aktuálne nachádzajú na ôsmom mieste Západnej konferencie, ktoré im otvára dvere do play off. Rovnaký počet bodov má však aj Detroit a Columbus.

Naopak nedarí sa Edmontonu, ktorý v posledných piatich zápasoch nezažil víťaznú atmosféru. V nočnom zápase bolo nad jeho sily Calgary, ktoré zvíťazilo 4:1.

Sumáre zápasov NHL:

COLORADO - VANCOUVER 4:3 (1:0, 0:2, 3:1)

Góly: 2. Landeskog, 43. McLeod, 53. Parenteau, 60. Hejda - 25. Lapierre, 27. Hansen, 44. Garrison. Brankári: Giguere - Schneider, strely na bránku: 26:27. Diváci: 15.229.

BUFFALO - PHILADELPHIA 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 41. Ehrhoff. Brankári: Enroth - Mason, strely na bránku: 21:29. Diváci: 19.070.

WASHINGTON - TAMPA BAY 6:5 pp (3:0, 2:2, 0:3 - 1:0)

Góly: 14. Brouwer, 19. Hillen, 20. Ovečkin, 23. Chimera, 26. Fehr, 63. Green - 24. PÁNIK, 39. St. Louis, 44. PÁNIK, 49. St Louis, 58. Purcell (PÁNIK). Brankári: Holtby - Bishop (21. Garon), strely na bránku: 38:40. Diváci: 18.506.

TORONTO - MONTREAL 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)

Góly: 2. Bozak, 9. Komarov, 11. McClement, 18. Phaneuf, 25. Kessel - 14. Drewiske. Brankári: Reimer - Price (11. Budaj), strely na bránku: 28:37. Diváci: 19.651.

NEW YORK ISLANDERS - NEW YORK RANGERS 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Gól: 64. Girardi. Brankári: Nabokov - Lundqvist, strely na bránku: 29:20. Diváci: 16.170.

CAROLINA - BOSTON 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 20. Skinner, 35. Tlustý, 50. Corvo, 60. Tlustý - 7. Lucic, 38. Seguin. Brankári: Peters - Rask, strely na bránku: 38:30. Diváci: 18.680.

FLORIDA - PITTSBURGH 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Góly: 45. Upshall - 15. Letang, 19. Morrow, 60. Morrow. Brankári: Markström - Fleury, strely na bránku: 26:22. Diváci: 18.891.

MINNESOTA - COLUMBUS 2:3 pp a sn (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 16. Bouchard, 57. Pominville - 24. Prospal, 27. Tyutin, rozh. nájazd Letestu. Brankári: Bäckström - Bobrovskij, strely na bránku: 41:22. Diváci: 19.187.

DALLAS - SAN JOSE 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 2. Nystrom, 7. Chiasson - 46. Burns. Brankári: Bachman - Niemi, strely na bránku: 19:32. Diváci: 18.007.

EDMONTON - CALGARY 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 2. Petrell, - 1. Bäcklund, 22. Wideman, 26. Baertschi, 51. Reinhart. Brankári: Chabibulin - MacDonald, strely na bránku: 29:38. Diváci: 16.839.

LOS ANGELES - ANAHEIM 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 11. Doughty, 40. Richards - 24. Getzlaf. Brankári: Quick - Fasth, strely na bránku: 18:20. Diváci: 18.473.