AO: Cibulková podľahla Kingovej, v poslednom sete viedla už 5:1

utorok, 19. január 2010 07:40 | Autor: TASR

Slovenská tenistka Dominika Cibulková "infarktovým" spôsobom prehrala v súboji 1. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) s americkou rovesníčkou Vaniou Kingovou za 190 minút 3:6, 7:6 (5), 5:7.

Priebežne mala manko 3:6, 3:5 a na príjme v desiatom geme druhej časti odvrátila nádherným bekhendom popri čiare jeden mečbal. Potom vyrovnala a neskôr uspela aj v tajbrejku. V rozhodujúcom sete Cibulková viedla 5:1, napokon jej však nestačili 4 mečbaly - všetky na príjme. Už nezískala ani gem, v tom poslednom ako podávajúca viedla 30:0. V pondelok pre dážď zápas prerušili a napokon odložili na utorok za stavu 3:6, 2:1 z pohľadu favoritky.

Cibulková 13. januára vo štvrťfinále v Sydney proti Bieloruske Viktorii Azarenkovej "zázračne" vyrovnala v rozhodujúcom dejstve z 0:4, resp. 2:5* na 5:5 aj cez jeden odvrátený mečbal v deviatom geme a dokonca dva v rade na príjme v desiatom, ale napokon predsa len ťahala za kratší koniec - 5:7. V kontexte terajšieho priebehu i výsledku akoby trénovala na ešte väčšiu drámu s porovnateľne deprimujúcim koncom.

Stále platí, že 20-ročná Bratislavčanka, ktorá civilne i tenisovo rástla v Piešťanoch, naposledy triumfovala z mečbalu súperky 8. októbra 2008 v moskovskom štvrťfinále proti Srbke Ane Ivanovičovej. Vtedy si dokonca poradila s dvoma bezprostrednými hrozbami konca zápasu.

V utorňajšej dohrávke mala zverenkyňa Jaroslava Bulanta Cibulková ako returnujúca v šiestom geme tri brejkbaly, z nich dva v rade, ale príležitosti nevyužila. Vzápätí sa sama ako podávajúca nedostala zo skóre 0:40 a v ôsmej hre nič neprinieslo vyrovnanie z 15:40 na zhodu. Semifinalistka parížskeho Roland Garros 2009 servisom upravila na 4:5 a zdanlivo už "po dvanástej" vydrela stav 5:5. V tajbrejku prehrávala 0:1 s minibrejkom, ale potom viedla 3:1, 4:2, 5:3 i 6:4 a zužitkovala druhý setbal. V rozhodujúcej časti okamžite zobrala Kingovej servis, cez dve hrozby upravila na 2:0, cez ďalšie dva brejkbaly Američanky upravila na 3:1 a pridala poistku aj s potvrdením. Od skóre 5:1 však herne skolabovala: v siedmej i deviatej hre premrhala po 2 mečbaly, hoci súperka bez výnimky išla cez druhé podanie.

Staronová slovenská jednotka nasadená v Melbourne Parku ako dvadsiata tretia prehrala v pondelok vstupný set za 45 minút 3:6 a potom stretnutie na dvorci č. 13 museli prerušiť pre dážď. Po viac ako troch hodinách sa pokračovalo, ale iba na necelé 4 gemy. "Musím sa dať dokopy, aby to bolo lepšie ako dnes," reagovala vtedy Melbourne Dominika Cibulková pre SITA.

Spoludržiteľka Hopmanovho pohára 2009 Cibulková (22. v počítačovom poradí) mala proti Kingovej (79.) dosiaľ bilanciu 0:1, keď jej podľahla na jeseň 2007 na "harde" v Bangkoku v trojsetovom súboji s tromi tajbrejkmi. Američanka vtedy v Thajsku obhajovala trofej.

Dvojnásobná finalistka z hlavného profesionálneho okruhu Cibulková sa v hlavnej súťaži na Australian Open v minulosti predstavila dvakrát, v roku 2007 neuspela v kvalifikácii. Predvlani podľahla v 1. kole Talianke Flavii Pennettovej tesne 4:6, 7:5, 4:6. Minulý rok nestačila v osemfinálovom 4. kole na Rusku Jelenu Dementievovú (2:6, 2:6). Pozornosť si vtedy vyslúžil fakt, že v prvých troch setoch na tomto turnaji dala súperkám bez výnimky a milosti "kanára". Doterajším absolútnym seniorským grandslamovým maximom Cibulkovej zostáva spomenutý prienik do semifinále vlaňajšieho Roland Garros. Na úrovni "veľkej štvorky" si zahrala v hlavnej súťaži jubilejný 10. raz. V septembri chýbala na newyorských US Open pre únavovú zlomeninu ôsmeho rebra na pravej strane. Na grandslamových turnajoch má skóre 20:12, z toho v Melbourne 3:4. Ako juniorka sa na južnej pologuli prebojovala v sezóne 2005 do osemfinále a o rok neskôr dokonca do štvrťfinále.

Dvojhra žien - 1. kolo:
Vania Kingová (USA) - Dominika Cibulková (23-SR) 6:3, 6:7 (5), 7:5 za 190 minút (45, 79, 66) - pre dážď odložené v pondelok za stavu 6:3, 1:2 a 30:15 pri podaní Kingovej