Rebríček slovákov v NHL (2.) - Slabý týždeň slovenských hokejistov

nedeľa, 17. január 2010 22:35 | Autor: Martin Gregor

Prinášame vám aktuálny rebríček slovenských hokejistov v NHL na základe ich výkonov v poslednom týždni (do úvahy sa brali zápasy od 9.1. do 17.1 vrátane).

Musím sa priznať, že rebríček tohto týždňa sa mi písal veľmi ťažko, pretože výkony našich hokejistov neboli vôbec oslňujúce. Najviac prekvapil výborný návrat Ľubomíra Višňovského, za okamih týždňa možno označiť návrat Paľa Demitru po dlhodobom zranení. Prvé miesto v mojom rebríčku obhájil Marián Hossa, aj keď stále od neho očakávam trochu viac. Sklamali viacerí na čele s Mariánom Gáborikom. Od tretieho miesta, ktoré obsadil Miro Šatan sú hráči, ktorí zaznamenali menej bodov ako zápasov, čo tiež nie je veľmi dobrý signál pred blížiacou sa olympiádou. Verme, že budúci týždeň budeme mať z výkonov našich hokejistov v NHL väčšiu radosť. Poďme na to...

1.Marián Hossa, Chicago BlackHawks

Marián Hossa si v posledných dvoch týždňoch udržuje svoj štandard priemeru jedného bodu na zápas. Tento týždeň nebol síce taký dobrý ako ten minulý (6 bodov v 4 zápasoch), napriek tomu prispel k dvom výhram a jednej prehre Chicaga po predĺžení 4 bodmi (2+2). Najlepší zápas odohral dnes v noci proti Colombusu, keď si do štatistík pripísal 2 body za gól a asistenciu. Keď sme pri tých štatistikách nedá mi nespomenúť jeden zaujímavý údaj - Marián je už v prvej 30-tke v štatistike priemeru bodu na zápas (0,96), ktorú ja osobne považujem za hodnovernejšiu ako kanadské bodovanie. Na 10 miesto, na ktorom sa momentálne nachádza jeho tímový kolega Patrick Kane (1,15) by potreboval mať na svojom konte ešte o 4 body viac pri rovnakom počte odohraných zápasov. Slovenských fanúšikov môže pred blížiacou sa olympiádou tešiť, že Mariánová forma má stúpajúcu tendenciu a tak by herný vrchol mohol dosiahnuť práve vo Vancouveri. Narážam tým trochu na predchádzajúce vystúpenia Hossu v reprezentácií, keď po dlhej sezóne a následnom play-off už nebol na majstrovstvách v takej optimálnej forme, akú nároční slovenskí fanúšikovia očakávali.

2. Ľubomír Višňovský, Edmonton Oilers

Ľubomír Višňovský po návrate do zostavy po zranení členku predviedol návrat ako hrom. Od 12. januára odohral tri zápasy, v ktorých si pripísal do štatistík 3 body (1+2) a tak výrazne okorenil ofenzívu svojho inak trápiaceho sa tímu. Výborný zápas odohral predovšetkým proti Pittsborghu, v ktorom na jeden gól nahral a jeden strelil. Iróniou je, že bol aj pri dvoch z troch inkasovaných gólov. Oilers nakoniec prehrali 3-2. Reprezentačný tréner Ján Filc vyjadril tesne pred jeho očakávaným návratom do zostavy Edmontonu nádej, aby sa Ľubo stihol dostať do optimálnej formy ešte pred zimnou olympiádou. Ľubo predčil jeho očakávania a je vo výbornej forme skôr ako sme čakali.

3. Miroslav Šatan, Boston Bruins

Miroslav Šatan sa už plne aklimatizoval v zostave Bostonu Bruins. Po zbabrano-krásnej sezóne v Pittsburghu, kde sa mu herne vôbec nedarilo, ale získal Stanley Cup sú všetci s očakávaniami veľmi opatrní. Podľa môjho názoru sú však výkony bývalého kapitána reprezentácie prekvapujúco dobre! V troch minulotýždňových zápasoch bodoval dvakrát (1+1). Ešte viac než Mirove body je potešujúce, že dostáva od trénera dostatok príležitostí – na ľade trávi priemerne takmer 18 minút, chodí na presilovky a dokonca aj na trestné strieľania. Vstup do rozohranej sezóny mu teda vyšiel na výbornú, no po najbližších zápasoch budem už s hodnotením jeho výkonov prísnejší, pričom očakávam predovšetkým viac gólov.

4. Zdeno Chára, Boston Bruins

Od aktuálneho držiteľa Norris Throphy sa očakáva vždy čosi naviac. To naviac, ale v doterajších výkonoch Zdena Cháru chýbalo. V minulom týždni odohral tri zápasy, v ktorých si pripísal do štatistík 1 bod, konkrétne asistenciu proti Anaheimu. Trochu mu to škrípe v štatistike plus/mínus. Keby sme brali do úvahy len spomínané tri zápasy skončil by s nepriaznivou hodnotou mínus jeden. To nie je pre najlepšieho obrancu NHL minulej sezóny dobrá vizitka. Zdeno sa ale blysol v zápase proti San Jose Sharks, ktorý rozhodol ako správny kapitán v samostatných nájazdoch. Pozitívne je tiež, že jeho priemerný čas na ľade neustále stúpa. V januárových zápasoch trávi na ľade v priemere o dve minúty viac ako v decembri, čo ho posunulo už na 13. priečku v celej NHL v priemernom ICE TIME. Zapracovať by mal predovšetkým na produktivite.

5. Michal Handzuš, Los Angeles Kings

Minulý týždeň som Michala pravdepodobne trochu prechválil, pretože jeho výkony v posledných piatich zápasoch si nezaslúžia až toľko obdivu. Bodoval v nich len dvakrát (1+1), avšak práve v posledných dvoch zápasoch, čo ho posunulo v tomto rebríčku možno vyššie akoby malo. Keďže ide o defenzívne ladeného centra rád by som poukázal aj na jeho štatistiku +/- bodov v novom roku. Na konte má +3, pričom len v jednom prípade bol na ľade, keď Kings inkasovali. Do koncepcie tímu Jána Filca sa teda ako center pravdepodobne tretej formácie ideálne hodí.  Pomôcť môže predovšetkým počas oslabení.

6. Milan Jurčina, Colombus Blue Jackets

Milan Jurčina si podľa vlastných slov stále nevie zvyknúť na nové pôsobisko. Niet sa čomu diviť, pre každého hráča je zložité zvykať si prehrávať, keď predtým pôsobíte v tíme ašpirujúcom na zisk Stanley Cupu. Už sme si zvykli, že Milan vôbec neboduje (v posledných 10 zápasoch bez bodu) no teší nás, že v Colombuse mu čím ďalej tým viac dôverujú. V zápase proti St. Louis odohral 22 minút a 25 sekúnd, čo je jeho tohto sezónny rekord. Napriek tomu, že pôsobí v jednom z najhorších tímov ligy drží si aktívnu bilanciu +/- bodov.

7. Andrej Meszároš, Tampa Bay Lightning

V minulom diele tejto rubriky som písal o Meszárošovej hlbokej hernej kríze, ktorá ho dokonca vyradila na jeden zápas zo zostavy Tampy. Posledné štyri zápasy, ktoré odohral už neboli také katastrofálne a naznačujú mierny progres v jeho forme. V posledných troch zápasoch dostal od trénera aj viac príležitosti na ľade. Využiť to dokázal predovšetkým v poslednom zápase proti Floride. Neuveríte mi, ale Meszároš dokonca skóroval a tak prerušil dlhú dlhočiznú sériu 12 zápasov bez bodu.  V tomto zápase strávil na ľade viac než 20 minút a vystrelil až štyri strely, čo je viac než počet striel za jeho šesť predchádzajúcich zápasov. Žeby Andrej dostal po dlhej odmlke opäť chuť do hokeja? Držme mu palce!

8. Marian Gáborik, New York Rangers

Posledné merané obdobie bolo v podaní najproduktívnejšieho Slováka v NHL veľmi zvláštne. Herne mu to totiž absolútne nešlo, napriek tomu sa dostal do dvoch veľmi prestížnych fanúšikovských výberov. Poďme najprv k jeho výkonom –odohral tri zápasy, v ktorých vôbec nebodoval. Na ľade strávil priemerne viac než 21 minút na zápas, vystrelil 12 striel a pripísal si 3 mínusové body. Jeho tím New York Rangers sa dostal do veľkej krízy, v posledných troch zápasoch strelil len jeden jediný gól, pri ktorom však Gáborik nebol. Teraz k tým príjemnejším veciam – fanúšikovia ho podľa fiktívneho hlasovania vybrali do otváracej zostavy NHL All Stars Game (tento rok sa však kvôli ZOH neuskutoční). Ešte prestížnejšie sa zdá zaradenie do druhého All-Stars tímu desaťročia NHL, v ktorom figuruje ako jediný Slovak. Dúfajme, že sa čoskoro dostane do formy a zaútočí na pozíciu najlepšieho strelca NHL – na momentálne prvého Patricka Marleaua mu chýbajú 4 góly.

9. Tomáš Kopecký, Chicago BlackHawks

Štvrtý najlepší hráč minulotýždňového rebríčka strávil v posledných 3 zápasoch na ľade priemerne len sedem minút. S touto malou dávkou času sa toho nedá moc predviesť a tak každý bodový zápis treba považovať za malý úspech. To sa podarilo Tomášovi aj v poslednom týždni, aj keď nie tak výrazne ako v úvode nového roku. Kopecký si pripísal 1 bod za asistenciu v zápase proti Colombusu.

10. Boris Valábik, Atanta Thrashers

Boris sa po dlhšej dobe dostal na súpisku Thrashers. Minulý týždeň odohral všetky tri zápasy, v ktorých si pripísal do štatistík 7 trestných minút. Priemerne odohral celkom pekných 15 minút, čo nie je na obrancu bojujúceho o miesto na súpiske najhoršie. Bol pri jednom inkasovanom góle svojho družstva v zápase proti Caroline.

11. Pavol Demitra, Vancouver Canucks

Dlho očakávaný návrat Paľa Demitru do zostavy Canucks sa uskutočnil dnes v noci v zápase proti Pittsbourghu. Odohral ho v tretej formácií, pričom strávil na ľade 14 minút a 26 sekúnd. Do štatistík si pripísal len jeden mínusový bod. Zatiaľ by bolo predbežné hodnotiť jeho hru. Všetci slovenskí fanúšikovia veria, že predvedie minimálne podobný návrat ako Miro Šatan a bude oporou našej reprezentácie na olympiáde. Tréner Ján Filc s nim predbežne počíta do prvej formácie. Ja dúfam, že v najbližšom rebríčku budem môcť Paľa posunúť vyššie, čo by znamenalo jeho prvé bodové zápisy v tejto sezóne.

12. Marek Svatoš, Colorado Avalanche

Marek Svatoš sa 17 dňoch vrátil do zostavy Colorada dnes v noci v zápase proti New Jersey. Okrem 6 odohraných minút si nepripísal do štatistík žiadny iný údaj a tak nie je moc čo hodnotiť. Pokiaľ chce nazrieť do Filcovej olympijskej nominácie musí začať strieľať góly. Nie je to však len v jeho rukách, ak nedostane viac času na ľade bude to takmer nemožné.  Veľa sa špekuluje o jeho výmene do iného tímu – to by mu mohlo pomôcť.

Neodohrali ani jeden zápas...

X. Andrej Sekera, Buffalo Sabres
Andrej Sekera neodohral minulý týždeň ani jeden zápas. Jeho návrat do zostavy sa očakáva v najbližších dňoch. Dúfajme, že sa zlepší v produktivite – určite na to má.

X. Peter Budaj, Colorado Avalanche

Peter Budaj nehral od 8. januára preto nemôžeme hodnotiť jeho výkony. Do bránky ho nechce pustiť skvelo chytajúci Craig Anderson. V aktuálnej sezóne ma Peter výborne štatistiky – priemer 2.20 gólu na zápas a 92,5% úspešnosť zákrokov.

X. Jaroslav Halák, Montreal Canadiens
Montreal Canadiens odohral v poslednom týždni len dva zápasy s bilanciou jedna výhra a jedna prehra (skóre 7:7). Všetkých sedem gólov inkasoval Halákov konkurent v bránke Canadiens Carey Price. Keďže Halák neodchytal v tomto týždni ani sekundu nemôžem ho do rebríčku zaradiť, aj keď by som veľmi rád. Som totiž presvedčený, že by sa umiestnil medzi najlepšími. Dúfajme, že naša reprezentačná jednotka dostane ešte  pred olympiádou v bránke ďalšiu príležitosť. Po olympiáde by som mu doprial čo najskôr výmenu do klubu, v ktorom si budú jeho služby viac vážiť.