WIMBLEDON - Muži: V semifinále Nadal s Murrayom a Berdych proti Djokovičovi

streda, 30. jún 2010 21:02 | Autor: TASR

V piatkovom semifinále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Wimbledone v Londýne (21. júna - 4. júla, celková dotácia 13,725 milióna libier, tráva) sa stretnú Čech Tomáš Berdych so Srbom Novakom Djokovičom a Brit Andy Murray so Španielom Rafaelom Nadalom.

Rovnako ako na nedávnom parížskom antukovom Roland Garros sa už vo štvrťfinále rozlúčil Švajčiar Roger Federer a klesne na 3. priečku v rebríčku. Šesťnásobný a úradujúci miestny šampión nestačil v stredajšom štvrťfinále na Berdycha. Ak by uspel, jednotka až štvorka by boli v semifinále v All England Lawn Tennis and Croquet Clube premiérovo od sezóny 1995. Takto však stále platí aj to, že na úrovni "veľkej štvorky" sa to naposledy stalo na parížskom antukovom Roland Garros 2006.

Najvyššie nasadený obhajca trofeje Federer prehral s českou dvanástkou singlovej súťaže a trinástkou hodnotenia za 155 minút 4:6, 6:3, 1:6, 4:6 a následne prehovoril o zdravotných problémoch. Zverenec Mariána Vajdu Djokovič, tretí v "pavúku" i renkingu, si súbežne poradil s nenasadeným Taiwančanom Lu Jen-chsunom za 111 minút suverénne 6:3, 6:2, 6:2. Potvrdil tým víťazstvo nad týmto súperom v rámci perthského Hopmanovho pohára 2008 miešaných reprezentačných družstiev. Murray nasadený ako štvrtý prekonal desiatku turnaja aj počítačového poradia, Francúza Joa-Wilfrieda Tsongu, za 169 minút 6:7 (5), 7:6 (5), 6:2, 6:2. Po zisku druhej časti bol 23-ročný rodák zo škótskeho Dunblane už jednoznačne lepším z aktérov na centrálnom dvorci. Miestny šampión zo sezóny 2008 Nadal - nasadený len ako druhý napriek svojmu líderského postaveniu v systéme ATP - zvíťazil nad Švédom Robinom Söderlingom (6.) v zápase, ktorý bol Roland Garros, za 163 minút 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:1. Šiesteho júna vo francúzskej metropole zdolal "severana" 6:4, 6:2, 6:4.

Djokovič vedie v bilancii zo vzájomných súbojov nad Berdychom 2:0. Nadal má proti Murrayovi skóre 7:3 a bude túžiť po revanši za štvrťfinále januárových melbournských Australian Open, ktoré Španiel zo zdravotných dôvodov nedohral. Posledným hostiteľom, ktorý sa radoval vo Wimbledone, je už od roku 1936 Fred Perry.

Dvojhra mužov - štvrťfinále:
Tomáš Berdych (12-ČR) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:4, 3:6, 6:1, 6:4 za 155 minút
Rafael Nadal (2-Šp.) - Robin Söderling (6-Švéd.) 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:1 za 163 minút
Novak Djokovič (3-Srb.) - Lu Jen-chsun (Taiw.) 6:3, 6:2, 6:2 za 111 minút
Andy Murray (4-V. Brit.) - Jo-Wilfried Tsonga (10-Fr.) 6:7 (5), 7:6 (5), 6:2, 6:2 za 169 minút