Slovnaft extraliga Power Rankings (2): Týždeň plný zvratov

utorok, 12. január 2010 00:46 | Autor: Erik Bolvan

Slovnaft extraliga Power Rankings (2): Týždeň plný zvratov | zdroj: hokej.sk, hokejportal.sk, oficiálne stránky extraligových klubov

V prvom týždni nového roka sa odohrali tri kolá, v ktorých sa najviac darilo Martinu, Slovanu a Nitre. Na posledné zápasy určite len tak nezabudnú hokejisti z hlavného mesta, ktorý v troch stretnutiach po sebe dokázali zvrátiť nepriaznivý výsledok. Významnou udalosťou týždňa bol aj 394. gól popradského kanoniera Arneho Krotáka, vďaka ktorému sa stal historicky najlepším strelcom extraligy (v rámci československej aj slovenskej ligy).

1. HC Slovan Bratislava - Je možné trikrát po sebe zvrátiť nepriaznivý výsledok? Hokejisti Slovana dokázali, že sa to dá, len treba bojovať do poslednej sekundy. V Skalici mužstvo ešte minútu pred koncom zápasu prehrávalo o jeden gól, sekundu pred sirénou však Vaic vyrovnal. 14 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol o víťazstve Bratislavčanov Martin Kuľha. Podobné to bolo aj doma proti Martinu. Hostia mali na dosah víťazstvo nad lídrom tabuľky, 9 sekúnd pred uplynutím riadnej hracej doby však inkasovali gól z hokejky Richarda Hunu. V predĺžení strelil víťazný gól domácich Ján Lipiansky. Slovan si veril aj v zaplnenej Steel aréne. Košičanov už dvakrát dokázali zdolať a úspešní chceli byť aj do tretice. Východniari až do 36. minúty viedli 3:0, potom však prišla trojgólová smršť slovanistov v priebehu štyroch minút. Slovan tento derby zápas nakoniec vyhral 5:3. Ján Lipiansky získal v troch stretnutiach štyri body (2+2), za čo si vyslúžil ocenenie útočník týždňa. Darilo sa i ďalšiemu forwardovi Ľubomírovi Vaicovi (1+3), ako i brankárskej dvojici Konrád - Rybár.

2. HC 05 Banská Bystrica - V januári začali Bystričania dobre. V Trenčíne barani ešte 5 minút pred koncom prehrávali 4:5, ale vďaka trom gólom v závere súboja Trenčanom uchmatli všetky body. Domácu prehru so Spišskou Novou Vsou však nečakal nik.

3. MHC Martin - Pre Martinčanov to bol takmer dokonalý týždeň. V náročnom súboji najprv doma zdolali Liptákov (3:2). V Bratislave bolo mužstvo blízko k víťazstvu v riadnom hracom čase. 9 sekúnd pred klaksónom však Martin inkasoval gól. V predĺžení zariadil víťazstvo slovanistom Lipiansky. V nasledujúcom zápase však martinskí hokejisti neponechali nič na náhodu a nad Zvolenom vyhrali presvedčivo 6:2. Brankár Karol Križan bol v uplynulom týždni veľkou oporou tímu. V troch stretnutiach dosiahol gólový priemer 1,99 a mal 93.68 % úspešnosť zásahov, za čo získal ocenenie brankár týždňa. Z útočníkov sa bodovo najviac presadili Marek Uram (0+5) a Jaroslav Jabrocký (3+0).

4. HK 36 Skalica - Nešťastný zápas. Inými slovami sa ani nedá nazvať domáci súboj proti Slovanu. Skalickí diváci už pomaly začínali oslavovať víťazstvo nad súperom, sekundu pred záverečným hvizdom rozhodcu však vyrovnal Vaic. Slovan dokázal skórovať aj v predĺžení, takže z troch bodov nakoniec Skaličanom ostal iba jeden. Hráči si to chceli všetko vynahradiť vo Zvolene, kde však s posledným mužstvom extraligy prehrali po samostatných nájazdoch. Záhoráci veria, že na vlastnom ľade proti Martinu sa tentoraz šťastena usmeje na nich.

5. HK Poprad - Pre Popradčanov to nebol príliš úspešný týždeň. Tešiť ich môže jedine domáci triumf nad Žilinou (3:1). V Košiciach i Nitre odohrali kamzíci vyrovnané zápasy, avšak s rovnakými výsledkami (3:5). Na zápas v Košiciach však určite nezabudne Arne Kroták. Z trestného streieľania zaznamenal svoj 394. extraligový gól, čím o jeden zásah prekonal rekord Vinca Lukáča v počte strelených gólov v najvyššej súťaži (ráta sa československá i slovenská extraliga). Celá popradská striedačka sa po tomto góle vyzliekla z dresov, novému rekordérovi prišli zablahoželať v tričkách s oslavným motívom. V NHL rozhodcovia takéto oslavy tolerujú, oslávencovi zatlieskajú aj súperoví diváci. Hlavný rozhodca Juraj Konc však Krotákovi udelil nezmyselne dve minúty za zdržiavanie hry. Nevyznamenali sa ani košickí fanúšikovia, ktorí po Krotákovom góle pískali. Strelecky sa však v tomto týždni najviac darilo Dávidovi Bucovi (3+1).

6. HC K-Cero Nitra - Dve domáce víťazstvá znamenali pre Nitranov plný bodový zisk v uplynulom týždni. Bodovo na seba upozornili utočník Albín Podstavek (0+4), ako aj obranca Jaroslav Špelda (2+0). O obidve výhry sa zaslúžil aj brankár Vlastimil Lakosil.

7. HC Košice - Pred zápasom s Popradom sa do zostavy oceliarov vrátili uzdravení útočníci Kmiť s Draveckým. Víťazstvo nad Popradčanmi však bola jediná košická radosť v tomto týždni. Východniari boli odhodlaný pred zaplnenou Steel arénou po prvýkrát v tejto sezóne zdolať svojho najväčšieho rivala. Nestačilo im však ani trojgólové vedenie a so Slovanom prehrali 3:5. Posledný pokus zdolať Bratislavčanov budú mať hráči 26. februára v hlavnom meste. Juraj Faith sa stal s piatimi bodmi (2+3) spolu s Marekom Uramom z Martina najproduktívnejším hráčom tohto týždňa. Po zranení sa vrátil vo veľkom štýle Vladimír Dravecký (1+3). Z obrancov sa najviac darilo Petrovi Mikušovi.

8. MsHK Garmin Žilina - Vlci z dvoch zápasov dokázali vydolovať tri body. V domácom zápase proti Liptovskému Mikulášu si naviac Miroslav Lipovský udržal čisté konto. Žilinčania získali v tejto sezóne ďalšieho brankára, ktorý si v extralige urobil dobré meno - Mira Hálu. Hála naposledy chytal za Liptovský Mikuláš, kde sa mu však vôbec nedarilo.

9. HK Noves okná Spišská Nová Ves - Po troch výhrach na vlastnom ľade ukončil spišiacku domácu neporaziteľnosť Trenčín víťazstvom 5:3. Spišiaci si to všetko vynahradili v Banskej Bystrici, kde prekvapujúco vyhrali 2:1. V nasledujúcom derby zápase sa stretne Spišská Nová Ves s Popradom.

10. MHk 32 Liptovský Mikuláš - Nová útočná akvizícia Liptákov Patrik Valčák sa zdá byť dobrou posilou. V novom drese potvrdzuje svoju povesť skvelého nahrávača - v troch zápasoch si pripísal rovnaký počet asistencií. O góly sa v posledných kolách postaral najmä Ján Cibuľa (3+0). Liptovskému Mikulášu sa vydaril zápas proti úradujúcemu majstrovi, ktorého zdolal 5:2.

11. Dukla Trenčín - V posledných dvoch zápasoch sa bodovo presadili viac trenčianski obrancovia ako útočníci. Ľubomír Sekeráš (0+3) i Martin Hlavačka (1+1) odohrali dobré zápasy, avšak ocenenie obranca týždňa si vyslúžil Radovan Trefný (2+1). Z útočníkov sa najviac darilo Martinovi Filovi (1+3). Viac ako domáca prehra s Banskou Bystricou Trenčanov bolí odchod ich najproduktívnejšieho hráča Róberta Tomíka. Vedenie Dukly sa v nadchádzajúcich dňoch bude snažiť priviesť do Trenčína adekvátnu náhradu.

12. HKm Zvolen - Zvolenčania vstúpili do nového roku už bez kanadského útočníka Kevina Estradu, s výkonmi ktorého neboli spokojní (v desiatich zápasoch si pripísal iba jednu asistenciu). Zvolen svoj dobrý výkon proti Skalici nedokázal preniesť aj do zápasu v Martine, kde prehral vysoko 2:6. Klub naviac dostal pokutu 966 eur za nedodržanie úradného začiatku zápasu (kvôli už spomínaným problémom s informačnou tabuľou, tzv. kockou).