Main Content

Roland Garros - Ženy: Vo finále Stosurová a Schiavoneová, obe prvý raz

štvrtok, 3. jún 2010 17:44 | Autor: TASR

V sobotňajšom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (23. mája - 6. júna, celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) sa o 15.10 h na 15-tisícovom dvorci Philippa Chatriera stretnú Austrálčanka Samantha Stosurová nasadená ako siedma a sedemnástka tohto turnaja Francesca Schiavoneová z Talianska.

Dvadsaťšesťročná premožiteľka dvoch miestnych šampióniek z minulosti, Belgičanky Justine Heninovej i Američanky Sereny Williamsovej, Stosurová zvíťazila vo štvrtkovom semifinále nad štvorkou žrebu, Srbkou Jelenou Jankovičovou, za 60 minút presvedčivo 6:1, 6:2. Čoskoro 30-ročná Schiavoneová (nar. 23. júna 1980 v Miláne) získala vstupný set proti päťke "pavúka" i svetového rebríčka WTA Tour Jelene Dementievovej za 70 minút tesne 7:6 (3) a Ruska následne odstúpila pre zranenie ľavého lýtka.

Šampiónka si popri Pohári Suzanne Lenglenovej odnesie 2000 bodov do renkingu a šek na 1,12 milióna eur, zdolanej bude patriť 1400 bodov a 560 000 eur.

Pre obe finalistky pôjde o premiérový takto významný zápas na úrovni "veľkej štvorky". Stosurová dosiaľ mala maximum v podobe vlaňajšieho prieniku do semifinále práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska. Schiavoneová sa pred príchodom k Buloňskému lesíku musela uspokojiť s troma štvrťfinálovými účasťami vrátane Roland Garros už v sezóne 2001.

Energická veteránka Schiavoneová čelila nepríjemnému stavu 3:4 s brejkom proti nej a 15:40 na príjme, pripísala si však tento gem a potom aj životný úspech. Počas vstupného týždňa turnaja hrala Dementievová s obviazaným ľavým lýtkom, ktoré teraz mala spevnené náplasťou. Vo štvrťfinále proti krajanke Nade Petrovovej si nechala ošetriť pravé stehno a aktuálne vyrukovala so zabandážovanými slabinami na oboch stranách.

"Mám natrhnutý sval v ľavom lýtku, bolo to veľmi bolestivé už pri chôdzi. Od môjho druhého parížskeho zápasu sa to postupne zhoršovalo. Vždy po prebudení som mala problémy vôbec vykonať prvý krok. Dnes sa tá bolesť zmenila na naozaj ostrú. Už toho bolo priveľa, nemohla som sa v podstate pohybovať. Fyzioterapeuta som si nenechala privolať, pretože som predtým bola v opatere lekárov dlhé hodiny a už sa nedalo nič nejako zlepšiť," vysvetlila Dementievová na tlačovej besede a dodala: "Ak by som aj získala ten prvý set, nemyslím si, že by to bolo dostatočným povzbudením na pokračovanie. Išla som na dvorec s tým, že zabojujem a aspoň to skúsim, pretože to bola výnimočná šanca, ale napokon sa to nedalo zniesť. Už v treťom kole proti Aleksandre Wozniakovej som uvažovala o skreči. Ťažko porovnať sklamanie z bežnej prehry a neúspechu tohto typu. Možno je teraz o to väčšie, že napriek hendikepu som mala šance a výsledkovo to nebolo nejako výrazne v môj neprospech. Odovzdala som, koľko sa len dalo. Viac som nemohla urobiť."

Zlatá z olympijských hier 2008 v Pekingu Dementievová agilne a šikovne, ale neraz aj neuvážene zrážala plochými ofenzívnymi údermi náprahové lifty súperky a týmto zrýchľovaním - na príjme už počnúc returnami - si vytvárala sústavný tlak, chýbala jej však konštantne pevnejšia ruka. Navyše, často volila zlé riešenia, čoho najvypuklejším dôkazom bol totálne nevydarený pokus o skrátenie za stavu *2:3 v tajbrejku: Schiavoneová sa pri pokluse za ľahkým povinným doťuknutím až zháčila akoby ani neverila takémuto darčeku. Produkciou dvojchýb povestnú 28-ročnú Moskovčanku dlho pomerne poslúchal servis a v prvých troch gemoch pri svojom podaní zhodne odvrátila po jednom brejkbale. Keď však v siedmej hre využila obiehaným forhendovým "winnerom" popri čiare svoju premiérovú šancu na brejk a následne viedla sľubne 40:15, zaváhala v nepríjemnom nárazovom vetre dvakrát za gem. Po chvíli bola dolu 4:5. V tajbrejku od stavu 2:0 Ruska prehrala 6 loptičiek v rade, z nich minimálne 4 zbytočne. Prvý setbal ešte vymazala precíznym bekhendovým krížnym stopvolejom, pri druhom však poslala bekhend výrazne

Schiavoneová síce predviedla o 3 víťazné údery menej (12:15), ale zároveň urobila len polovičný počet nevynútených chýb (12:24). V dôraze na kurte zaostávala, bola však živšia a celkovo solídnejšia - bez výkyvov a zlyhaní v nádejných pozíciách. Talianska víťazka troch podujatí vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni, tento rok práve na sypkom podklade v Barcelone, upravila v bilancii zo vzájomných duelov na 5:6. Dementievovú prekonala po šnúre 3 nezdarov, naposledy ťahala za kratší koniec v januári na tvrdom povrchu v Sydney 2:6, 5:7. Paradoxom je fakt, že na najpomalšom podklade v minulosti bojovali len raz: Ruska v rámci Pohára federácie 2005 triumfovala v Brindisi 4:6, 7:6 (2), 6:0.

"Vedela som, že Jelena nie je zdravotne úplne v poriadku, ale nejako som nepátrala po podrobnostiach, pretože pre mňa bolo najdôležitejšie sústrediť sa na vlastný výkon. Keď som ju teda po prvom sete zazrela pri mojej lavičke, pomyslela som si: ´Čo by tak mohla chcieť?´ Asi desať sekúnd som nemohla uveriť tomu, čo sa vzápätí stalo, hoci dobre viem, čo znamená podanie ruky. Či to bol najväčší šok v mojej kariére? Nuž, u žien by vás nemalo šokovať nič. Naozaj som počas zápasu neregistrovala nejaké jej ťažkosti, hoci aj na kurte som sa skôr koncentrovala sama na seba, než pozorovanie súperky. Myslím si, že obe sme si počínali dobre, ja možno o čosi konzistentnejšie. Pochopiteľne, že ten predčasný koniec ma zarazil a radšej by som zvíťazila normálnym spôsobom, ale Jelenu rešpektujem, dobre ju poznám - ak sa rozhodla ukončiť to, určite mala nezvratný dôvod," podotkla Schiavoneová a pokračovala: "Pred tajbrejkom som si hovorila, že musím do mojich úderov pridať ešte viac rotácií - v tom bol kľúč. Navyše, hodlala som byť v tej fáze agresívnejšia a využívať šance. Nestačilo čakať na jej zaváhania, chcelo to vyvíjať tlak." Rovnako ako po prieniku medzi najlepšie štyri Talianka pobozkala zem a neskôr so smiechom uviedla: "Neurobila som také čosi nikdy predtým, teraz už druhý raz za pár dní. Antuka mi chutí." Na otázku, prečo zažiarila až takto neskoro, odvetila: "Možno som predtým nebola na čosi také pripravená. Môj čas prišiel až teraz."

Držiteľka 16 singlových trofejí Dementievová bola v takto významnom semifinále piaty raz z ostatných ôsmich turnajov (počnúc Wimbledonom 2008), aj v predchádzajúcich štyroch prípadoch napokon táto fáza pre ňu znamenala konečnú. Okrem parížskej finálovej účasti zo sezóny 2004 bojovala o titul už aj na newyorských US Open v rovnakom roku, medzi najlepšími štyrmi skončila siedmy raz.

Nevyspytateľná Ruska je rekordérkou podľa počtu štartov na grandslamových akciách bez prerušenia vďaka 46 účastiam v rade a ak niekedy predsa len naplno uspeje, prekoná historické maximum Jany Novotnej v trpezlivosti. Už teraz by sa dočkala premiérovej radosti na úrovni "veľkej štvorky" o jedno vystúpenie neskôr, než sa spomenutej Češke podarilo vo Wimbledone 1998 zlomiť svoju "kliatbu" na 45. pokus.

Dvojhra žien - semifinále:
Samantha Stosurová (7-Austr.) - Jelena Jankovičová (4-Srb.) 6:1, 6:2 za 60 minút
Francesca Schiavoneová (17-Tal.) - Jelena Dementievová (5-Rus.) 7:6 (3) - skreč, Dementievová po 70 minútach odstúpila pre zranenie ľavého lýtka

Bilancia zo vzájomných súbojov finalistiek:

Stosurová - Schiavoneová 4:1