Extraliga je späť! Slovan je po výprasku posledný, Košice prekážku zvládli

sobota, 16. september 2023 09:12 | Autor: TASR

Slovan - Michalovce
Slovan - Michalovce | zdroj: TASR

Úvodné kolo novej sezóny hokejovej Tipos extraligy prialo hosťujúcim tímom, ktoré vyhrali štyri zo šiestich piatkových zápasov. Doma bodoval naplno iba úradujúci majster HC Košice, ktorý vykročil za obhajobou titulu víťazstvom 4:1 nad nováčikom z Humenného.

Prvý gól sezóny strelil útočník Slovana Chris Brown, ktorý v domácom zápase s Michalovcami skóroval už po 14 sekundách od úvodného buly, bratislavský tím však napokon utŕžil od Dukly nečakaný debakel 2:8.

Hráči Košíc si pred východniarskym derby prevzali majstrovské prstene a vyvesili pod strop Steel arény majstrovskú vlajku. Následne ukázali aj majstrovskú formu, keď v priebehu prvej tretiny nasúkali nováčikovi za tri a pol minúty tri góly. Po treťom zásahu z hokejky Huntera Fejesa v 13. minúte vystriedal Patrika Kozela v bránke hostí Stanislav Galimov. Humenčania sa dostali do tempa až v druhej časti, keď znížili zásluhou presilovkového gólu Lukáša Handlovského, viac sa im už však zdramatizovať zápas nepodarilo. Humenné tak zaknihovalo vo svojom historicky prvom dueli v najvyššej súťaži prehru.

Slovan utrpel s Michalovcami najvyššiu prehru, odkedy Dukla vstúpila v roku 2019 do extraligy. Na úvodný expresný zásah Browna odpovedali hostia ešte v prvej tretine tromi gólmi a Jareda Coreaua nahradil v bránke domácich Samuel Baroš. Dukla potom do konca zápasu mala hru pevne v rukách a postupne navyšovala svoj náskok. Kaspars Daugavinš sa v premiére v drese Michaloviec blysol gólom a asistenciou.

Vicemajster zo Zvolena dokázal v Liptovskom Mikuláši zmazať dvojgólové manko, napokon však prehral 3:4 po predĺžení. Víťazný gól domácich strelil v 63. minúte americký obranca a nová posila Liptákov Mitchell Miller. Gólovú prestreli videli diváci v Banskej Bystrici, ktorá podľahla Trenčínu 5:6. "Barani" viedli 1:0 a 5:4, hráči spod hradu Matúša Čáka neudržali dvojgólové vedenie (3:1), napokon si však odniesli všetky tri body, keď sa v samom závere presadil obranca Phil Pietroniro.

Poprad vstúpil do ročníka triumfom 4:2 na ľade Nitry, keď víťazný gól hostí zaznamenal v 35. minúte Tomáš Záborský. V prostrednej časti dostal trest do konca stretnutia pri svojom extraligovom debute iba 16-ročný útočník "corgoňov" Tomáš Pobežal. Spišská Nová Ves uspela v Nových Zámkoch vďaka gólom Michaela Vandasa a Todda Burgessa 2:1. Mohla vyhrať aj výraznejším rozdielom, ale Oleksij Myklucha v tretej tretine nepremenil trestné strieľanie.

Tipos extraliga - 1. kolo:

HC Slovan Bratislava - Dukla Ingema Michalovce 2:8 (1:3, 1:2, 0:3)

Góly: 1. Brown (Pecararo, O´Brien), 39. Pecararo (O´Brien) – 5. Buc (Kabáč), 10. Kabáč (Buc, Mihálik), 10. Acolatse, 25. Daugavinš (Heard, Newton), 30. Suja, 42. Newton (Daugavinš, Heard), 46. Pearson (Valach), 53. Pearson (Valach, Santos). Rozhodovali: Hronský, J. Konc ml. – Durmis, Jurčiak, vylúčení: 6:8 na 2 min., navyše Petráš (Slovan) a Newton (Michalovce) obaja 5+DKZ za hrubosť, Bjalončík 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1, 4460 divákov.

Slovan: Coreau (10. Baroš) - Schied, Golian, Maier, Sersen, Gachulinec, Murphy, Jendek, Romančík - Pecararo, Brown, O´Brien - Fominych, Minárik, Takáč - Török, Findlay, Lukošik - Výhonský, Petráš, Masnica

Michalovce: Škorvánek - Bodák, Macejko, Acolatse, Cibák, Michalčin, Mihalik, Fedor, Pišoja - Solenský, Newton, Bjalončík - Santos, Pearson, Valach - Daugavinš, Heard, Suja - Kabáč, Buc, Vašaš

HC Košice - HC 19 Humenné 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 9. Berger (Lamper, Jääskeläinen), 10. M. Lunter (Krivošík), 13. Fejes (Šimun, Zech), 56. Lamper (Berger) - 28. Handlovský (Ďakov, Kriška). Rozhodovali: Snášel, M. Novák - D. Konc ml., Šoltés, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3816 divákov.

HC Košice: Janus - Breton, Olsson, Zech, Ferenc, Šedivý, Deyl, J. Hudec - Fejes, Pollock, Bartánus - M. Lunter, M. Chovan, Krivošík - Lamper, Berger, Jääskeläinen - Šimun, Zigo, Rogoň

HC 19 Humenné: Kozel (13. Galimov) - Novota, Ďakov, Sergijenko, Meliško, Glazkov, Novický, R. Novák - Handlovský, Pavlovs, Kriška - Lapšanský, Kuru, Paršin - Borov, Linet, Vaško - Michalík, M. Krajňák, Lačný

HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 5:6 (1:1, 2:3, 2:2)

Góly: 8. Bíreš (Žitný, Bačík), 27. Bíreš (Gašpar, Bačík), 33. Matoušek (Bíreš, Gašpar), 44. Vela (Wilkins), 52. Gašpar (Matoušek, Žitný) – 18. Conway, 23. Lichanec (Conway, Ekberg), 25. Š. Petráš (Conway, Ekberg), 39. Immo (Charbonneau, Baláž), 54. Immo (Pietroniro, Ahl), 60. Pietroniro (T. Bokroš, D. Hudec). Rozhodovali: Výleta, Baluška – Bogdaň, Ordzovenský, vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky: 2:3, oslabenia 0:0, 2016 divákov.

Banská Bystrica: Belányi – Wilde, Ďatelinka, Hora, Bačik, Holenda, Dame-Malka, Žabka – Petriska, Sojka, Matoušek – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Žitný – Štrauch, Stránsky, R. Faith – Šuchaň

Trenčín: LaCouvee – Pietroniro, Starosta, Ekberg, M. Hudec, T. Bokroš, Hlaváč, Kupec – Ahl, Conway, Š. Petráš – Charbonneau, Baláž, Immo – D. Hudec, Sojčík, Krajčovič – Vaňo, Lichanec, M. Sloboda

HC MIKRON Nové Zámky – HK Spišská Nová Ves 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 47. Kováč (Loggins) - 20. Vandas (Žiak, Majdan), 23. Burgess (Marosz, Majdan). Rozhodovali: Žák, Štefik - Frimmel, Orolin, vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2631 divákov.

HC MIKRON Nové Zámky: Kantor - Laurenčík, Lee, Mamčics, Ligas, Kozák, Hatala - Farley, Roy, Loggins - Stupka, Prokeš, T. Mikúš - Šišovský, Ondrušek, Števuliak - Kováč, J. Mikúš, Fafrák

HK Spišská Nová Ves: Surák - Ališauskas, Merežko, Žiak, Valach, Romaňák, Beaudry - Giľák, Nellis, Archambault - Majdan, Marosz, Vandas - Burgess, Myklucha, Hamráček - Vartovník, Bortňák, Džugan

HK Nitra - HK Poprad 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Góly: 28. Lacka (Slovák, Griffin), 44. Buček (Gill) - 9. Mlynarovič, 26. Šotek (Kukuča, Mlynarovič), 35. Záborský (Kukuča, Drgoň), 59. Kukuča (McFadden, Mlynarovič). Rozhodovali: Crman, Goga - Gegáň, Jedlička, vylúčení: 4:9 na 2 min, navyše: Pobežal (Nitra) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 3479 divákov.

Nitra: Kašík – Gajdoš, Mezei, Green, Kubeš, Vitaloš, Stacha, Valent, Bača – Čederle, Gill, Buček – Griffin, Gates, Bubela – Lacka, Slovák, Bajkov – Okoličány, Pobežal, Bajtek

Poprad: Rabčan – Betker, McFadden, Drgoň, Brejčák, Brincko, Kotvan, Česánek – Kukuča, Coulter, Záborský – Gerlach, Beaudoin, Jendek – Svitana, Mlynarovič, Šotek – Urbánek, Suchý, Kundrik

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HKM Zvolen 4:3 pp (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)

Góly: 8. Quince (Berry, Hraško), 28. Berry (Hraško, Quince), 34. Réway (Avcin, Egle), 63. Miller (Avcin, Réway) - 13. M. Hults (C. Hults), 43. Rymsha (Bondra, M. Hults), 51. Zuzin (Mudrák, C. Hults). Rozhodovali: Jobbágy, Korba - Vyšný, Stanzel, vylúčení: 5:7 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1127 divákov.

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov - Miller, Mezovský, Wardley, Nátny, F. Fekiač, Hraško, Vojtech, Lalík - Réway, Egle, Avcin - Berry, Quince, Valigura - Vankúš, Uhrík, J. Sukeľ - Žilka, Šmída, Tkáč

HKM Zvolen: Kupsky - Kapcheck, Rauhauser, Mudrák, C. Hults, Kubka, Haborák, Čulík - Rymsha, Langkow, Bondra - Jakúbek, M. Hults, Hecl - Marcinek, Viedenský, Zuzin - Kolenič, Šiška, Csányi