Johannes Thingnes Bö vyhral všetko, čo mohol: Je to šialené

piatok, 17. marec 2023 09:30 | Autor: TASR

Johannes Thingnes Bö
Johannes Thingnes Bö | zdroj: TASR

Johannes Thingnes Bö triumfoval vo všetkých šprintoch sezóny. Nórsky biatlonista nezaváhal ani po problémoch s koronavírusom a na domácej trati v Holmenkollene pridal siedmy triumf zo siedmich pretekov vo Svetovom pohári, pričom v tejto disciplíne získal zlato aj na MS v Oberhofe. Druhý skončil s odstupom 23,9 sekundy Švéd Martin Ponsiluoma a tretí finišoval Nemec Benedikt Doll (+28,9 s). Jediný Slovák na štarte Michal Šima obsadil 90. priečku.

Už istý víťaz celkového poradia i malých glóbusov za šprint a stíhačku J. T. Bö chýbal na predchádzajúcich pretekoch SP vo švédskom Östersunde, keď ho vyradil pozitívny test na covid. Takmer dvojtýždňová pauza sa však na ňom vôbec nepodpísala a v Osle sa predviedol opäť v najlepšom svetle. Už v prvom kole nadelil súperom vyše 20 sekúnd a po rýchlej a čistej ležke sa dostal priebežne na čelo. J. T. Bö išiel ako celú sezónu výborne na bežkách, kde nemá konkurenciu, a pred stojkou si mohol dovoliť aj zaváhanie. To prišlo, keď mu "uletel" tretí výstrel, no náskok mal dostatočný a tak si pripísal unikátny kúsok, keď vyhral všetky šprinty v SP i na MS v jednej sezóne. V nej to bol už jeho štrnásty individuálny triumf v SP a sedemnásty vrátane svetového šampionátu, čím o jeden prekonal svoje vlastné maximum. "Je to moja obľúbená disciplína, ale osem z ôsmich, šialené. Bol to mentálny boj, pokúsiť sa ešte o jeden. Chcel som sa o to pokúsiť, ale potom prišiel covid, čo ja trochu zabrzdilo, no dnes som sa cítil dobre a som rád, že môžem súťažiť v záverečných pretekoch," povedal pre IBU.

Druhý Ponsiluoma i tretí Doll trafili všetky terče na oboch položkách. Švéd po vybehnutí zo stojky strácal na lídra len sedem sekúnd, no v behu bol pomalší a nakoniec stratil v cieli 23,9 s. J. T. Bö bol na bežkách rýchlejší až o 48,8 sekundy pred druhým najlepším Dollom. Do minúty za ním sa zmestili len piati biatlonisti.

Šima trafil v ležke všetkých päť terčov, na stojke však dvakrát minul a v cieli mu to stačilo len na 90. miesto, keď na víťaza stratil 3:47,2 minúty.

9. kolo SP v Holmenkollene - šprint mužov na 10 km:

1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 25:13,0 min (1), 2. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +23,9 s (0), 3. Benedikt Doll (Nem.) +28,9 (0), 4. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +46,5 (1), 5. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +48,0 (0), 6. Johannes Kühn (Nem.) +55,9 (0), 7. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +56,6 (0), 8. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +1:02,4 (1), 9. Philipp Nawrath (Nem.) +1:05,9 (1), 10. Michal Krčmář (ČR) +1:10,1 (0), ... 90. Michal ŠIMA (SR) +3:47,2