pondelok, 30. január 2023 09:18 | Autor: TASR

Dánsko
Dánsko | zdroj: YouTube

Hádzanári Dánska vybojovali tretíkrát za sebou titul majstrov sveta. V nedeľnom finále svetového šampionátu v Štokholme zdolali Francúzsko 34:29 a zopakovali prvenstvo z rokov 2019 a 2021.

Dáni ako prvý tím v histórii získali zlato na MS trikrát v jednej sérii a svoju rekordnú šnúru bez prehry na svetových šampionátoch natiahli už na 28 zápasov. Na MS podľahli naposledy Maďarsku ešte v roku 2017. Francúzom zároveň odplatili prehru z finále OH v Tokiu. Zverenci Nikolaja Jacobsena získali okrem titulu aj priamu miestenku na nasledujúce OH v Paríži.

Francúzi zostali napriek prehre historicky najúspešnejšou krajinou v počte titulov z MS, na konte ich majú šesť (1995, 2001, 2009, 2011, 2015 a 2017).

Dáni vo finále pred viac ako 23-tisíc divákmi v Tele2 Aréne ani raz neprehrávali. Francúzom nedovolili v úvode skórovať takmer päť minút a to už viedli 3:0. Náskok si potom udržiavali, keď sa strelecky darilo najmä Pytlickovi a Gidselovi, v bránke stál pozorný Landin. Pred prestávkou Francúzi skresali manko na prijateľný rozdiel (15:16), po nej vyrovnali na 17:17, no súper im opäť odskočil. Severania aj zásluhou strelecky disponovaného Laugeho viedli desať minút pred koncom 28:25 a víťazstvo si už nenechali vziať.

Bronz spred dvoch rokov obhájili Španieli. V dueli o 3. miesto zvíťazili nad domácim Švédskom 39:36, hoci po prvom polčase prehrávali o štyri góly. Švédi ako úradujúci európski šampióni si v porovnaní s MS 2021 v Egypte pohoršili o dve priečky.

MS hádzanárov 2023 (Švédsko a Poľsko)

finále:

Francúzsko - Dánsko 29:34 (15:16)

Najviac gólov: Remili 6, Mem 5, Richardson 4 - Lauge 10, Pytlick 9, Gidsel 6. Rozhodovali: Načevski, Nikolov (obaja Maced.), 23.050 divákov