Elias Pettersson hviezdou zámorskej noci: Canucks zvládli šialenú prestrelku

piatok, 23. december 2022 10:40 | Autor: TASR

Elias Pettersson
Elias Pettersson | zdroj: TASR

Hlavnou hviezdou nočných zápasov sa stal švédsky útočník Elias Pettersson, ktorý strelil dva góly, tri asistencie a pridal aj rozhodujúci gól v samostatných nájazdoch. Druhý päťbodový zápas sezóny zaznamenal po tom, čo sa vrátil po dvojzápasovej absencii zapríčinenej ochorením Covid-19. "Odporuje to logike," povedal tréner Canucks Bruce Boudreau.

Pettersson sa podieľal na všetkých góloch Vancouveru Canucks, ktorí na domácom ľade zdolali Seattle Kraken 6:5 po samostatných nájazdoch. Hostia viedli 1:0, 3:1, 4:2 aj 5:3, no napokon prehrali. Canucks vyrovnali na 5:5 počas hry bez brankára. Pettersson odohral pred absenciou dva zápasy bez zisku bodu, proti Kraken sa predviedol najlepším výkonom sezóny. "Hral som bez skoro bez energie, ale o to viac som sa snažil, aby šiel puk do bránky," poznamenal skromne, no Boudreau pred zámorskými novinármi nešetril chválou: "Šesť dní bol mimo ľadu a potom prišiel a urobil to, čo ste videli. Je to úžasné. Neviem, či si všetci uvedomujete, aká veľká anomália to je."

Slovenský útočník Adam Ružička z Calgary Flames zaznamenal asistenciu v zápase na ľade Los Angeles Kings. Odohral v ňom vyše 8 minút, nastúpil vo štvrtej formácii, no dostal sa aj na presilovku, v ktorej dosiahol svoj 19. bod v sezóne. Flames prehrali 3:4 po predĺžení. Ružička bodoval v druhom stretnutí po sebe. V 47. minúte zaznamenal sekundárnu asistenciu pri góle Tylera Toffoliho, ktorý v presilovke znížil na 3:2. Dillon Dube v 54. minúte vyrovnal na 3:3, no z víťazstva sa predsa len tešili domáci, keď protiútok v predĺžení zakončil Adrian Kempe. Flames prehrali po dvoch víťazných zápasoch, Kings natiahli úspešnú sériu na štyri stretnutia. Ružička začal zápas vo štvrtej formácii a okrem asistencie zaznamenal aj jednu strelu a 60-percentnú úspešnosť na buly. Na ľade strávil 8:35 min. Po 24 zápasoch má na konte 19 bodov za 6 gólov a 13 asistencií. Flames inkasovali v úvode tretej tretiny dva góly v rozpätí 10 sekúnd. Neskôr však gólmi Toffoliho a Dubea vyrovnali. "Proti kvalitnému tímu sme prehrávali o dva góly, ale neprepadli sme panike. Išli sme naplno a vrátili sme sa do zápasu. To ukazuje veľa o našom tíme," poznamenal útočník Calgary Jonathan Huberdeau.

Hráči New Yorku Rangers zvíťazili nad mestskými rivalmi Islanders 5:3. Slovenský brankár "jazdcov" Jaroslav Halák bol tretíkrát po sebe v pozícii náhradníka tímovej jednotky Igora Šesťorkina. Smerovalo na neho 18 striel "ostrovanov," z ktorých inkasoval tri góly. Rangers zvíťazili nad Islanders prvýkrát po troch prehrách, v zápase pritom trikrát prehrávali. "Je skvelé získať body a ísť na Vianoce s dobrou náladou po víťazstve," uviedol útočník Rangers Barclay Goodrow, ktorý mal v zápase bilanciu 1+2. Jeho tím triumfoval v ôsmom zápase z uplynulých deviatich. Halák nastúpil v prebiehajúcej sezóne 2022/2023 do 9 zápasov, zatiaľ posledný odchytal 18. decembra proti Philadelphii (6:3).

Útočník Alexander Ovečkin z Washingtonu Capitals vytvoril nový rekord NHL s 6211 strelami, čím prekonal historický zápis Raya Bourquea. Jeho tím bez slovenského obrancu Martina Fehérváryho zvíťazil v Ottawe 3:2 po predĺžení. Ovečkin vo štvrtom zápase po sebe a naďalej je s 800 gólmi v historickom poradí strelcov tesne za Gordiem Howeom (801). Na ľade Ottawy prispel dvomi asistenciami k víťazstvu Capitals 3:2 po predĺžení. Na bránku súpera vyslal šesť striel, v základnej časti NHL mal už rekordných 6211 streleckých pokusov. Prekonal tak legendárneho obrancu Bourqeua, ktorý pôsobil v profilige v rokoch 1979-2001. Slovenský obranca Washingtonu Martin Fehérváry vynechal pre zranenie v hornej časti tela deviaty zápas po sebe. Jeho tím zvíťazil v treťom zápase v sérii, keď v predĺžení rozhodol Marcus Johansson.

Hráči Toronta zdolali na domácom ľade Philadelphiu 4:3. Séria útočníka Maple Leafs Mitcha Marnera s minimálne jedným bodom v zápase sa síce nedávno skončila po 23 dueloch, no naďalej trvá jeho bodová séria na domácom ľade. Proti Flyers bilanciou 1+1 predĺžil na 14 duelov. V klubovej histórii boli úspešnejší iba Darryl Sittler (18 a 15 zápasov) a Mats Sundin (16). Toronto je v tabuľke Východnej konferencie naďalej na treťom mieste o skóre za Carolinou.

Hurricanes zvíťazili v siedmom zápase v sérii, keď na ľade Pittsburghu triumfovali 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 23 sekunde predĺženia obranca Jacob Slavin. Útočník Pittsburghu Jeff Carter nastúpil na 1200. zápas v základnej časti, obranca Caroliny Brent Burns dosiahol 800. bod. Jeho tím bodoval už v 13. zápase po sebe.

Boston je naďalej líder nielen Východnej konferencie, ale celej NHL. Bruins víťazstvom nad Winnipegom 3:2 predĺžili domácu sériu minimálne s jedným bodom na 20 zápasov, keď v domácej TD Garden bodovali v každom stretnutí prebiehajúcej sezóny. S Jets prehrávali 0:2, no ešte v riadnom hracom čase stihli otočiť skóre na 3:2. Bilanciou 1+1 sa na 26. víťazstve "medveďov" podieľal český útočník David Pastrňák, ktorý zaokrúhlil svoj bodový súčet v kalendárnom roku 2022 na 100 bodov. Zároveň bodoval v 10. zápase po sebe rovnako ako obranca Jets Josh Morrissey.

Vydarený zápas má za sebou aj obranca Erik Karlsson zo San Jose Sharks. Na víťazstve "žralokov" nad Minnesotou 5:2 sa podieľal gólom a tromi asistenciami. Bodoval vo všetkých deviatich decembrových zápasoch a štyrmi bodmi si upevnil pozíciu najproduktívnejšieho obrancu súťaže. Na konte má už 42 bodov a v ligovom bodovaní je deviaty. "Je neuveriteľný. Hrá akoby hral videohru. Je úžasný zážitok sledovať jeho hru. Nie je vôbec záhada, prečo dostal dve Norrisove trofeje pre najlepšieho obrancu. Mám taký pocit, že smeruje za treťou," poznamenal tréner "žralokov" David Quinn. Wild prehrali prvýkrát po šiestich víťazstvách, Sharks víťazstvom ukončili trojzápasovú sériu prehier.

NHL - sumáre:

Toronto Maple Leafs - Philadelphia Flyers 4:3 (0:1, 2:0, 2:2)

Góly: 37. Järnkrok (Marner, Engvall), 40. Marner (Tavares, Nylander), 41. Bunting (Matthews, Nylander), 52. Nylander (Giordano, Holl) - 5. DeAngelo (Hayes, Van Riemsdyk), 53. Frost (DeAngelo, Konecny), 54. Farabee (Konecny). Brankári: Samsonov - Hart, strely na bránku: 34:19

Boston Bruins - Winnipeg Jets 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Góly: 33. Pastrňák (Foligno, Grzelczyk), 36. DeBrusk (Pastrňák, Lindholm), 52. Foligno (Coyle, Frederic) - 2. Scheifele (Perfetti, Kuhlman), 8. Harkins (Morrissey, Lowry). Brankári: Swayman - Hellebuyck, strely na bránku: 39:27

New York Rangers - New York Islanders 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Góly: 18. Panarin (Zibanejad, Fox), 26. Gauthier (Goodrow), 44. Goodrow (Gauthier, Harpur), 58. Kakko (Miller, Lafreniere), 59. Trocheck (Goodrow, Lindgren) - 13. Lee (Romanov, Dobson), 23. Barzal (Bailey), 29. Romanov (Barzal). Brankári: Šesťorkin - Sorokin, strely na bránku: 34:18

Ottawa Senators - Washington Capitals 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 5. DeBrincat (Holden, Pinto), 44. Batherson (Tkachuk, Stützle) - 8. Kuznecov (Ovečkin, Carlsson), 26. Milano (Ovečkin, Orlov), 63. Johansson (Gustafsson, Kuznecov). Brankári: Talbot - Kuemper, strely na bránku: 25:40

Pittsburgh Penguins - Carolina Hurricanes 3:4 pp (1:2, 1:0,

Góly: 18. Crosby (Letang, Guentzel), 40. McGinn (Blueger, Dumoulin), 53. Rust (Pettersson) - 18. Nečas (De Haan, Coghlan), 19. Chatfield (Kotkaniemi), 56. J. Staal (Coghlan, Fast), 61. Slavin (Jarvis, Burns). Brankári: Jarry - Raanta, strely na bránku: 27:36

Vancouver Canucks - Seattle Kraken 6:5 pp a sn (1:1, 1:3, 3:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 18. Pederson (Pettersson, Kuzmenko), 29. Pettersson (Schenn, Kuzmenko), 46. Kuzmenko (Pederson, Pettersson), 49. Boeser (Pettersson, Hughes), 59. Pettersson (Miller), rozh. sam. nájazd Pettersson - 8. McCann (Beniers, Soucy), 24. Bjorkstrand (Schwartz), 24. Sprong (Larsson, Geekie), 34. Wennberg (Bjorkstrand, Borgen), 47. Sprong (Tanev). Brankári: Martin - Jones, strely na bránku: 37:36

Los Angeles Kings - Calgary Flames 4:3 pp (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)

Góly: 18. Vilardi (Walker, Lizotte), 42. Danault (Iafallo), 32. Lizotte (Vilardi, Arvidsson), 64. Kempe (Arvidsson) - 4. Huberdeau (Lucic), 47. Toffoli (Andersson, RUŽIČKA), 54. Dube (Hanifin, Lindholm). Brankári: Copley - Vladař, strely na bránku: 32:30

San Jose Sharks - Minnesota Wild 4:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 1. Karlsson (Megna, Barabaonov), 12. Gregor (Karlsson, Benning), 33. Meier (Karlsson, Bonino), 38. Lindblom (Karlsson, Meier), 60. Labanc - 3. Eriksson Ek (Merill), 60. Zuccarello (Kaprizov, Boldy). Brankári: Reimer - Gustavsson, strely na bránku: 25:26

Slovák v akcii:

Adam Ružička (Calgary) 8:35 0 1 1 0 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/