Main Content

Dostane americká basketbalistka v Rusku 9 rokov väzenia kvôli drogám?

pondelok, 3. október 2022 20:19 | Autor: TASR

Basketbal
Basketbal | zdroj: TASR

 Odvolacie pojednávanie s americkou basketbalistkou Brittney Grinerovou sa uskutoční v utorok 25. októbra. Rozhodol o tom ruský súd, pred ktorý vystúpi v snahe znížiť deväťročný trest odňatia slobody za prechovávanie drog.

Američanku odsúdili začiatkom augusta. Právnici basketbalistky vtedy uviedli, že sa plánujú odvolať proti "nezmyselnému" rozsudku. Grinerovú zadržali vo februári tohto roka na moskovskom letisku Šeremetievo, keď jej v batožine našli náplne s konopným olejom. Jej právnici podali odvolanie proti rozhodnutiu súdu, ktorý jej uložil 9-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Sudkyňa Anna Sotnikovová jej nariadila okrem trestu zaplatiť aj pokutu vo výške jeden milión rubľov (cca 16.000 eur).

V Rusku hrala už niekoľko rokov mimo sezóny WNBA v klube UMMC Jekaterinburg. Priznala, že náplne mala, ale uviedla, že nemala žiadny zločinný úmysel a tvrdila, že ich prítomnosť bola spôsobená unáhleným balením. Verdikt vyvolal značnú vlnu nevôle v USA, odsúdili ho prezident Joe Biden ako aj komisári WNBA a NBA.