Main Content

Vymenia Parížania lietadlá za vlaky? PSG vraj zbytočne znečisťuje planétu, Mbappému je to smiešne

streda, 7. september 2022 09:41 | Autor: TASR

Lionel Messi a Kylian Mbappe
Lionel Messi a Kylian Mbappe | zdroj: TASR

Víkendový triumf futbalistov Paríža St. Germain v dueli francúzskej ligy na pôde Nantes (3:0) vyvolal neočakávanú polemiku. Netýka sa však športu, ale ekológie. Šéf vysokorýchlostných vlakov národných železníc vyzval úradujúceho šampióna, aby v budúcnosti dal na relatívne krátke vzdialenosti prednosť koľajniciam pred charterovými letmi a prispel tak k "zelenšej" mobilite.

Tweet PSG "Z Paríža do Nantes s @qatarairways!" s priloženou fotografiou hviezd lídra francúzskej ligy, ako nastupujú do lietadla smerujúceho do 380 km vzdialenej destinácie, nenechal pokojným Alaina Krakovitcha. Ten má v národnej železničnej spoločnosti SNCF na starosti vysokorýchlostné vlaky TGV a v reakcii ponúkol Parížanom cestovanie s menšou uhlíkovou stopou: "Paríž-Nantes trvá s TGV menej ako dve hodiny. Zopakujem našu ponuku, prispôsobenú vašim špecifickým potrebám v súlade s našimi spoločnými záujmami – bezpečnosť, rýchlosť, služby a ekomobilita."

Na "ekodiskusiu" potom na tlačovej konferencii pred utorkovým duelom Ligy majstrov s Juventusom Turín sarkasticky reagoval kormidelník PSG Christophe Galtier. Na otázku, či s hráčmi preberali spôsoby dopravy na zápasy, odpovedal: "Čakal som podobnú otázku. Aby som bol naozaj úprimný, dnes ráno sme hovorili so spoločnosťou, ktorá organizuje naše výjazdy a snažíme sa zistiť, či najbližšie nemôžeme za súperom cestovať pozemnou jachtou." Útočník PSG Kylian Mbappé, sediaci vedľa Galtiera, sa nezdržal smiechu, no takáto odpoveď vôbec nepobavila francúzsku ministerku športu Amélie Oudéaovú-Castéraouvú. Trénerovi odkázala: "Pán Galtier, už sme si od vás zvykli na relevantnejšie a zodpovednejšie odpovede – môžeme sa o tom porozprávať?" Ku kritike PSG sa potom pridala aj parížska starostka Anne Hidalgová a vyzvala vedenie klubu, aby sa "zobudilo".

Funkcionári parížskeho klubu v odpovedi pre agentúru AP k tejto téme uviedli, že z Nantes v noci po ligovom zápase nešiel žiadny rýchlovlak TGV späť do hlavného mesta a to by znamenalo nutnosť zotrvania výpravy na západe Francúzska až do nasledujúceho dňa. Zároveň uviedli, že klub na kratšie vzdialenosti čoraz viac využíva cestu autobusom.