Main Content

POTVRDENÉ: Hráči Premier League už nepokľaknú pred každým zápasom

streda, 3. august 2022 15:02 | Autor: TASR

Wilfried Zaha (vľavo) a Joel Veltman
Wilfried Zaha (vľavo) a Joel Veltman | zdroj: TASR

Futbalisti anglickej Premier League už nebudú kľačať na jednom kolene pred každým zápasom nadchádzajúcej sezóny. Kapitáni jednotlivých tímov sa spoločne dohodli, že toto gesto na vyjadrenie boja proti rasizmu a diskriminácii preukážu len pri špeciálnych príležitostiach.

"Rozhodli sme, že si vyberieme kľúčové momenty, v ktorých počas sezóny pokľakneme. Chceme tak zdôrazniť náš spoločný postoj proti všetkým formám rasizmu. Naďalej ostávame absolútne odovzdaní odstráneniu rasových predsudkov," citovala DPA zo spoločného vyhlásenia kapitánov.

Gesto prišlo v júni 2020 na vyjadrenie podpory kampane Black Lives Matter. V ročníku 2022/23 ho diváci uvidia len pred stretnutiami úvodného a záverečného kola, počas vybraných duelov v októbri a marci a 26. decembra na tzv. "Boxing Day". Futbalisti pokľaknú aj vo finále Anglického a ligového pohára.

Bristol City a Swansea z nižšej Championship navyše oznámili, že ich hráči v prebiehajúcej sezóne nepokľaknú vôbec. Odôvodnili to oslabením hodnoty, ktoré gesto zvyklo predstavovať. Vedenie druhej najvyššej anglickej súťaže necháva toto rozhodnutie na každom hráčovi individuálne.