Obrovská facka pre Slovákov! Prehra 59-102 a strata šance na postup

piatok, 1. júl 2022 07:38 | Autor: TASR

Basketbal
Basketbal | zdroj: TASR

Slovenskí basketbalisti definitívne stratili šancu na postup do druhej fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023.

V predposlednom vystúpení v A-skupine prehrali vo štvrtok s domácim Belgickom 59:102 a v tabuľke obsadia už s istotou nepostupové štvrté miesto. Výberu trénera Olega Meleščenka nepomohlo ani 15 bodov v podaní Davida Abrháma, najlepšieho slovenského strelca.

Slovenskí reprezentanti sa s kvalifikáciou na svetový šampionát rozlúčia v nedeľu 3. júla o 18.00 h, v Leviciach sa proti Lotyšsku pokúsia vybojovať prvé víťazstvo v A-skupine.

Kvalifikácia MS 2023 – A-skupina:

Belgicko – SLOVENSKO 102:59 (56:29)

najviac bodov Belgicko: Obasohan 18, Libert 15, De Zeeuw 12 - zostava a body Slovenska: Abrhám 15, Doležaj 14, Krajčovič 3, Hlivák 2, Pavelka 1 (Bachan 12, Majerčák 8, Bojanovský 4, Bolek a Novák 0). Rozhodovali: Krejič (Slovin.), Vojinovič (Č. Hora), Horozov (Bul.), TH: 8/6 – 12/10, fauly: 17 - 18, trojky: 14 - 11, štvrtiny: 25:7, 31:22, 27:12, 19:18.

Slováci začali so zónovou obranou, ale Belgicko ich snahu okamžite prečítalo a duel otvorilo 11 bodmi v rade. Prvý úspešný kôš SR prišiel až v štvrtej minúte od Doležaja, inak sa v prvej štvrtine zverenci trénera Olega Meleščenka herne a najmä strelecky trápili. Nepomáhali ani oddychové časy a striedania, zmena k lepšiemu prišla až v závere úvodnej 10-minútovky. Krátku slovenskú bodovú šnúru ale schladil "buzzer beater" trojkou domáci Libert, upravoval ňou na 7:25 zo slovenského pohľadu. V druhej časti sa už Slovensko ofenzívne osmelilo, ale rovnako pokračovala aj vysoká úspešnosť Belgičanov. Domáci basketbalisti mali na palubovke jasnú hernú a kvalitatívnu prevahu, ktorú pretavovali aj do navyšovania svojho vedenia. Slovenský výber prehrával po prvom polčase 29:56.

Žiadna zmena neprišla ani po prestávke, Belgičania významným spôsobom na ihrisku dominovali a ani komfortný náskok ich nezastavil. Slováci sa s nimi snažili držať krok, ale opäť doplatili na slabú úspešnosť streľby. Manko tak neustále rástlo, pred štvrtou štvrtinou sa prehuplo cez 40-bodovú hranicu, na tabuli svietil stav 41:83. Záverečné minúty sa už z pohľadu bodového rozdielu niesli v pokojnejšom duchu, o triumfe Belgicka a spečatenia jeho postupu do ďalšej fázy už nebolo pochýb. Slovenskí basketbalisti už iba korigovali konečný vysoký rozdiel.