NBA playoff: Cleveland vrátil Bostonu prehru aj s úrokmi + TOP5 akcií

sobota, 8. máj 2010 11:46 | Autor: TASR

Basketbalisti Clevelandu vrátili Bostonu v treťom zápase ich semifinálovej série play-off Východnej konferencie domácu prehru aj s úrokmi, keď nad nimi na ich ihrisku v piatok zvíťazili jednoznačne 124:95 vďaka takmer 60-percentnej úspešnosti streľby z poľa. V druhom dueli večera Suns vykročili jednou nohou do finále na západe, zásluhou výhry 110:96 na ihrisku Spurs totiž vedú v sérii 3:0.

Boston (4.) - Cleveland (1.) 95:124 (17:36, 26:29, 27:31, 25:28) - stav série 1:2 pre Cleveland
Najviac bodov: Garnett 19, Rondo 18, Pierce a Robinson po 11 - James 38, Jamison 20 (12 doskokov), West 14
Úspešnosť streľby z poľa v %: 42,7:59,5, trojky: 17/4 - 12/5, trestné hody: 29/21 - 34/31, doskoky: 34:54, asistencie: 20:25, stratené lopty: 7:12, získané lopty: 3:3, bloky: 6:4, fauly: 22:24, 18 624 divákov

Kľúčom k výhre Cavaliers nebol opäť nikto iný ako LeBron James, ktorého 21 bodov v prvej 12-minútovke znamená nový klubový rekord v play-off. "Začalo to u mňa. Ostatní potom videli moju priebojnosť a dokázali z nej čosi vyťažiť pre tím. Oddych mi pomohol, tak ako nám všetkým. Dokázali sme konečne dať dohromady v play-off jeden poriadny duel,“ vyzdvihol James tri dni voľna po druhom zápase série, v ktorom Cleveland doma ťahal za kratší koniec a po ktorom sa hlasno ozývali hlasy upriamujúce pozornosť na jeho lakeť. Ten sa ale zdal v piatok v poriadku, James nastrieľal napokon 38 bodov a pričinil sa o rekordnú prehru Celtics vo vyraďovacích bojoch v zápase na vlastnom ihrisku. "Viem, že si teraz vypočujem veľa o mojom lakti, ale ja som tu v prvom rade na to, aby som hral basketbal a pomohol tímu víťaziť. Dnes sme hlavne vedeli, aké dôležité bude po tom druhom zápase na súpera poriadne vybehnúť,“ upriamil 25-ročný krídelník pozornosť na samotný duel. Rodák z Akronu v Ohiu síce neprekonal celkový rekord NBA v počte bodov za jednu štvrtinu v play-off, ktorý stále drží Sleepy Floyd (v NBA v rokoch 1982-1995 v dresoch Warriors, Rockets a Spurs), ktorý v roku 1987 vo farbách Golden State nastrieľal 29 bodov, no potešiť ho môže okrem výhry aj prekonanie 2000-bodovej méty vo vyraďovacej časti súťaže.

San Antonio (7.) - Phoenix (3.) 96:110 (28:19, 22:25, 22:27, 24:39) - stav série 0:3 pre Phoenix
Najviac bodov: Ginobili 27, Duncan 15 (13 doskokov), McDyess 12 (10 doskokov) - Dragič 26, Richardson 21, Hill 18

Zatiaľ čo prvý duel večera mal tradičného lídra, v San Antoniu úradoval hráč, ktorý bol doteraz nenápadnou a pre mnohých dokonca neznámou súčasťou tímu hosťujúcich Suns. Jeho výkon si vyslúžil od skúseného veterána Granta Hilla nasledujúcu hlbokú poklonu: "Myslím si, že mi nič nebráni v tom, aby som povedal, že to možno bol najlepší výkon v štvrtine v stretnutí play-off, aký som kedy videl.“ Dvadsaťštyriročný Goran Dragič si tieto slová o 13 rokov staršieho spoluhráča určite zapíše do pamäte nezmazateľným písmom. Rodák zo slovinskej Ľubľany premenil v záverečnej časti hry 9 zo svojich 11 streleckých pokusov vrátane všetkých štyroch trojok. To mu vynieslo 23 bodov v štvrtej štvrtine a jeho tímu vedenie v sérii, ktoré v histórii NBA ešte nikto nedokázal premárniť. Po tretí raz v sérii sa Suns dokázali vyhrabať z dvojciferného deficitu a pravdepodobne sa konečne dostanú z mizérie zo vzájomných vyraďovacích sérií s týmto súperom, ktorý ich vyradil od roku 2003 štyrikrát.