Main Content

Derby bez iskry. Bola to generálka na finále? Fanúšikovia sú kľúč

pondelok, 2. máj 2022 09:52 | Autor: TASR

Vladimír Weiss st.
Vladimír Weiss st. | zdroj: TASR

Nedeľnému 164. futbalovému derby Slovan - Trnava (1:0) na Tehelnom poli chýbala iskra. Po inak solídnom ligovom zápase sa na tom zhodli aktéri súboja, ktorý bol aj akousi "generálkou" na víkendové finále 53. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. To sa má hrať opäť na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v nedeľu 8. mája, ak kompetentní nerozhodnú inak.

Zápas si priamo na tribúnach pozrelo 5600 divákov. Tí sa snažili vytvoriť dobrú atmosféru a v rámci možností sa im to podarilo. Duel však kolidoval so šiestym finále play off hokejovej extraligy, v ktorom "belasí" vyhrali v Nitre. Prvýkrát v ére samostatnosti sa stalo, že majstrovský titul sa slávil na Tehelnom poli i na ZŠ Ondreja Nepelu.

Hráči mali tiež v hlavách nadchádzajúci duel o pohárovú trofej, podvedome sa šetrili, najslávnejšie slovenské derby nemalo teda tú pravú atmosféru ani na hracej ploche, ani na tribúnach. Zápas rozhodol už v 18. sekunde Aleksandar Čavrič a ako zhodnotil tréner domácich Vladimír Weiss, bola to "šanca zápasu": "Prakticky v 15.–16. sekunde sme rozhodli zápas, o ktorom sme vedeli, že nebude ľahký. My sme sa zatiaľ vôbec nepozerali na pohárové finále. Mysleli sme len na tento duel, chceli sme vyhrať, derby je vždy aj o prestíži. Myslím si, že sme o ten gól boli lepší. Využili sme šancu zápasu, preto sme dnes vyhrali."

Trénera "andelov" Michala Gašparíka mrzel úvod a podľa jeho názoru musí Spartak vo finále SP podať diametrálne odlišný výkon. "Katastrofálny úvod v prvej minúte nás pravdepodobne stál druhé miesto aj lepší výsledok v dnešnom zápase. Vieme, že Slovan je veľmi efektívny, je to viac brejkové mužstvo. My sme po nejakých 15 sekundách prepadli a dovolili sme im rýchly protiútok, z ktorého sme inkasovali. Vo zvyšku zápasu sme mali územnú prevahu, no nevytvorili sme si vyložené šance. Ak si chcete proti Slovanu vytvoriť príležitosti a dať nejaký gól, musí byť kvalita v ofenzívnej časti výrazne vyššia. O týždeň musí byť výkon diametrálne odlišný. Verím, že sa trafíme do zostavy a vyberieme 10 chalanov, ktorí nechajú na ihrisku všetko a bude tam omnoho viac energie než dnes. Dnes bolo v hlavách všetkých hráčov už viac cítiť finále a nemalo to takú šťavu," zhodnotil na pozápasovej tlačovke.

Tréneri aj hráči sa vyjadrili i k samotnému finále SP, o ktorého osude sa malo definitívne rozhodnúť v pondelok dopoludnia. Organizátor Slovenský futbalový zväz (SFZ) aj samotný Slovan chceli duel odohrať na NFŠ, hoci aj so zníženou kapacitou na 16.000 divákov. Výkonný výbor SFZ schválil NFŠ ako dejisko duelu až koncom apríla. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave sa však o pár dní obrátilo na mestskú časť Bratislava-Nové Mesto so žiadosťou o zakázanie stretnutia, ktoré je naplánované na nedeľu 8. mája. Vzhľadom na povesť fanúšikov ŠK Slovan Bratislava i Spartaka Trnava patrí medzi rizikové.

"Hoci sa hralo v nedeľu o ôsmej a bolo málo ľudí, hráči vždy musia v sebe nájsť to, že toto je derby a zápas o niečom viac. Nebola tam iskra, niečo tam chýbalo, bolo to také mŕtve. Poviem otvorene, že hlava pracuje nad tým finále. Už sa hráči viac sústredili na pohár. Sme profesionáli, musíme čakať do poslednej chvíle, krajšie finále na Slovensku nemôže byť, má to byť sviatok futbalu, verím, že sa finále odohrá. Ako sa to rozhodne, k tomu sa nebudem vyjadrovať, hoci mám svoj názor. Po dohode v klube nebudeme nič komentovať. Hráme to však pre divákov, keď to zrušia, tak je to hanba," povedal kapitán Trnavy Martin Mikovič a na otázku, či samotní hráči neodmietnu nastúpiť, ak sa rozhodne o finále bez divákov, odvetil: "Bez komentára."

"Je to celé nešťastné, ako sa to vyvinulo. Dalo sa tomu určite predísť. Ja teraz verím, že sa bude hrať aj s fanúšikmi, pravdepodobne tu na Slovane, a že tá kapacita bude čo najvyššia, lebo finále si to zaslúži. Bude to určite sledované a zaslúži si to veľký štadión ako na Slovane alebo v Trnave s diváckou kulisou. Verím, že o to neprídeme a že to bude dobrý zápas," povedal Gašparík.

"Myslím si, že ani pri jednom riešení nikto nikdy nebude spokojný. Či budeme hrať tu, či v Trnave, či niekde inde, neviem. Ja by som to najradšej hral na neutrálnom ihrisku v Dunajskej Strede alebo inde, ak mám byť neutrálny a spravodlivý. To je ale len môj názor. Keď sa to neurčilo pol roka dopredu, ale na poslednú chvíľu... Samozrejme, naši fanúšikovia by chceli, aby sa to hralo tu, trnavskí v Trnave. Kto hrá doma, má určite výhodu domáceho prostredia. Vo finále nech je to divácky fifty-fifty, nech zvíťazí futbal, nie nejaká brutalita. Ja som poprosil už pred zápasom fanúšikov Slovana aj Trnavy, aby boli slušní, nech to vyzerá aj ako fráza, verím, že zvíťazí zdravý rozum a hrať sa bude pred divákmi v rámci fair play. Nebavme sa o výtržnostiach, myslím si, že polícia to určite zvládne. Aj vo svete sa predsa hrajú takéto zápasy a je tam 70.000 ľudí. U nás môže byť 15 alebo 20-tisíc, tak verím, že už sa už nikdy nebude opakovať to, čo bolo predtým," konštatoval Weiss. st.

 

jp ms