streda, 21. júl 2021 08:17 | Autor: TASR

Milwaukee Bucks
Milwaukee Bucks | zdroj: TASR

Milwaukee 21. júla (TASR) - Basketbalisti Milwaukee Bucks získali po 50 rokoch svoj druhý titul v NBA. V šiestom finálovom stretnutí zvíťazili v stredu ráno SELČ nad Phoenixom Suns 105:98 a triumfovali v sérii 4:2 na zápasy.

Cenu pre najužitočnejšieho hráča finále (MVP) získal Jannis Antetokunmpo, ktorý sa v záverečnom zápase sezóny blysol 50 bodmi a 14 doskokmi.

Dvadsaťšesťročný Grék pri svojom debute vo finále NBA v treťom stretnutí po sebe zaznamenal double double s aspoň 40 bodmi. Navyše predviedol 5 blokov. Kľúčovým faktorom rozhodujúceho duelu bola jeho streľba z čiary trestného hodu. Hoci šestky štandardne nie sú silnou zbraňou Antetokunmpa a v play off mal úspešnosť 55,6%, v stredu premenil 17 z 19.

Bucks svoj jediný predchádzajúci titul vybojovali v roku 1971, keď sa v tíme stretli dve osobnosti amerického basketbalu z odlišných generácií. Rozohrávač Oscar Robertson už v pokročilom športovom veku a mladý pivot Lew Alcindor, ktorý je dnes pod menom Kareem Abdul-Jabbar známy ako najlepší strelec histórie NBA. Milwaukee sa potom predstavilo vo finále súťaže už iba raz, v roku 1974.

Bucks mali v stredu výborný vstup do zápasu a do konca prvej štvrtiny si vypracovali trinásťbodový náskok (29:16). Lenže Suns sa nezlomili, druhú štvrtinu odštartovali šnúrou 10:0 a na konci prvého polčasu viedli aj o sedem bodov. Pred záverečnou dvanásťminútovkou bol stav nerozhodný 77:77, no taktovku v záverečnej štvrtine prevzali domáci a súpera nepustili ani raz do vedenia. Bucks veľmi dobre bránili a hviezdneho rozohrávača Suns Devina Bookera udržali na 15 bodoch. Najlepším strelcom Phoenixu bol Chris Paul s 26 bodmi, za víťazov doplnil Antetokunmpa Khris Middleton so 17 bodmi a náhradník Bobby Portis 16 bodmi.