Main Content

Pred duelom Španielska so Švédskom: ,,La Furia Roja" si uvedomuje, že patrí medzi favoritov turnaja

pondelok, 14. jún 2021 04:57 | Autor: TASR

Futbalisti Španielsko
Futbalisti Španielsko | zdroj: TASR

Sevilla 13. júna (TASR) - Súperenie v "slovenskej" E-skupine futbalových majstrovstiev Európy sa v pondelok začne dvoma zápasmi. Duel v Seville medzi domácim Španielskom a Švédskom sa uskutoční o 21.00 SELČ, tri hodiny po tom, ako program skupiny odštartuje stretnutie Slovenska s Poľskom v Petrohrade. Rozhodovať budú Slovinci na čele s hlavným arbitrom Slavkom Vinčičom.

Španielsko aj Švédsko sa len niekoľko dní pred šampionátom potýkali s problémami s koronavírusom. Pozitívny test na ochorenie COVID-19 mali španielsky kapitán Sergio Busquets a krátko po ňom aj obranca Diego Llorente. Ten sa však k mužstvu vrátil po štyroch za sebou nasledujúcich negatívnych testoch a tréner Luis Enrique poslal domov sedemnásťčlenný záložný tím. Všetci hráči už absolvovali očkovanie a tri dni za sebou aj testy s negatívnymi výsledkami. Vo švédskom výbere sa koronavírus objavil u stredopoliarov Dejana Kuluševského a Mattiasa Svanberga. Kouč Janne Andersson do náhradného kádra šesticu hráčov.

"La Furia Roja" patrí minimálne do širšieho okruhu favoritov na titul. Na záverečný turnaj sa prebojovala z prvého miesta v kvalifikačnej F-skupine, v ktorej o päť bodov odsunula na druhú priečku práve Švédsko.

"Najväčší favoriti sú úradujúci šampióni z Portugalska. V príprave sme s nimi hrali 0:0 a to nám dodáva sebadôveru. Je šesť alebo sedem tímov, ktoré sa môžu považovať za spolufavoritov a teší ma, že do tejto skupiny radia aj nás. Prijímam tento tlak," povedal Enrique na oficiálnej stránke Európskej futbalovej únie (UEFA).

Zverencov v madridskom tréningovom kempe pripravoval za najvyšších denných teplôt, aby čo najlepšie simuloval podmienky v Seville: "Nerobili sme videoanalýzy, aby sme sa vyhli pobytu v uzavretých priestoroch. Na taktický tréning sme sa väčšinou delili na dve desaťčlenné skupiny, skúšali sme autové vhadzovania, rohové kopy, z každého rožku trošku. Kľúčové je však futbalové myslenie a v tomto ohľade máme šťastie."

Pri absencii Busquetsa bude španielskym kapitánom obranca Jordi Alba: "Hovorím so Sergiom každý deň a je v poriadku. Nie som rád, že som sa kapitánom stal z týchto dôvodov, ale som hrdý, že môžem viesť moju krajinu. Vynasnažím sa pomôcť čo najviac na ihrisku i mimo neho. Najdôležitejšie je, že všetkým nám je na sto percent jasné, čo od nás vyžaduje tréner, a situácia s koronavírusom to nemôže nijako zmeniť."

Na švédskej strane zabránilo zranenie kolena v účasti na šampionáte 39-ročnému útočníkovi Zlatanovi Ibrahimovičovi, ktorý sa len v marci vrátil do reprezentácie. "Plánoval som, že nadviažeme na to, čo sme roky budovali, a pridáme k tomu Zlatanovu kvalitu. Bolo to sklamanie pre neho aj pre nás. Hrať na pôde Španielska je jedna z najťažších úloh v súčasnom svetovom futbale. Je to zároveň zaujímavá výzva, budeme potrebovať úplne špičkový výkon, ale také sme už v minulosti predviedli. Dúfame, že aj v pondelok jeden taký podáme," zdôraznil Andersson.

V kvalifikácii zvíťazilo Španielsko doma hladko 3:0, v Štokholme sa zrodila remíza 1:1, ktorú hostia zachránili až v nadstavenom čase. Švédsky obranca Ludwig Augustinsson si uvedomuje, že v Seville to bude rovnako náročné ako v Madride: "Museli sme veľa brániť, teraz nám treba oveľa lepší výkon. Odrazíme sa od pevnej defenzívy a s loptou na nohách budeme hrať sebavedomo, plynulo budeme prechádzať medzi obranou a útokom. Podstatné budú aj štandardné situácie a v tých máme silu."

E-skupina:

ŠPANIELSKO - ŠVÉDSKO /pondelok 21.00, La Cartuja v Seville/

Rozhodcovia: Slavko Vinčič - Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (všetci Slov.)

Predpokladané zostavy:

Španielsko: Simon - Azpilicueta, P. Torres, Laporte, Alba - Thiago, Rodri, Pedri - F. Torres, Morata, Oyarzabal

Švédsko: Olsen - Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson - Claesson, Ekdal, Olsson, Forsberg - Berg, Isak

 

Náš youtubeOdoberať