Main Content

SP: Vlhová 11. v "obráku", celkovo vyhrala o 160 bodov

nedeľa, 21. marec 2021 13:59 | Autor: TASR

Petra Vlhová
Petra Vlhová | zdroj: TASR

Lenzerheide 21. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára jedenástu priečku. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide zaostala o 2,88 sekundy za víťaznou Novozélanďankou Alice Robinsonovou. Na druhom mieste skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,28 s) a tretia bola Slovinka Meta Hrovatová (+0,48 s).

Devätnásťročná Robinsonová slávila tretie víťazstvo v pretekoch SP, všetky má na konte v tejto disciplíne. Radovala sa aj v októbri 2019 v rakúskom Söldene a vlani vo februári v slovinskej Kranjskej Gore. "Nemala som až taký dobrý pocit, ale verila som si. Nepredviedla som bezchybnú jazdu, no išla som rýchlo. V budúcej zime chcem podávať vyrovnané výkony, nie iba kde-tu zájsť vydarené preteky," povedala Robinsonová pre portál laola1.at. Malý glóbus už mala pred záverečnou súťažou istý víťazka štyroch tohtosezónnych "obrákov", Talianka Marta Bassinová. Vlhová (1416 b.) napokon vyhrala konečné poradie SP pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou o 160 bodov.

Vlhovej s číslom 4 v úvodnej strmine vyhovoval agresívny a silový štýl a na úvodnom medzičase v porovnaní so Shiffrinovou viedla, no od nájazdu do roviny jej už chýbal esprit. Strata rýchlosti sa premietla do výsledného manka. Už istá držiteľka veľkého glóbusu štartovala aj v 31. pretekoch SP, čím sa stala jedinou lyžiarkou v tejto sezóne, ktorá absolvovala všetky súťaže v kalendári. Po prvom kole zaostávala o 1,83 sekundy za vedúcou Shiffrinovou, ktorá mala náskok 10 stotín pred Hrovatovou i Bassinovou.

Shiffrinová si vrchnú strmú pasáž postrážila a svoju jazdu vygradovala v otvorenejšej rytmickej časti. Podobným prístupom s ňou držali krok Bassinová a Hrovatová. Pod sekundu sa zmestili ešte Robinsonová (+0,77 s) a Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,81 s). Jej krajanka Gutová-Behramiová, ktorá v sobotu definitívne prišla o možnosť zabojovať o celkové prvenstvo vo SP, nedokončila prvé kolo za zvláštnych okolností, keď svoju jazdu vypustila už za druhou bránkou. Podľa portálu laola1.at povedala svojmu trénerovi, že zle vyhodnotila nájazd do bránky, a preto zastavila. Odmietla poskytnúť rozhovory a okamžite opustila cieľové priestory. Podľa niektorých médií mohlo ísť o protest proti zrušeniu zjazdu a super-G, švajčiarsky web rsi.ch dodal, že úradujúca majsterka sveta v "obráku" sa vyjadrí po odovzdávaní trofejí po pretekoch.

Takisto v druhom kole musela Vlhová bojovať okrem trate aj s vyčerpaním po dlhom a náročnom ročníku. Darilo sa jej to bez väčších chýb, už však nebola taká dravá. Po dojazde sa zaradila tesne za Poľku Marynu Gasienicu-Danielovú, vo výsledkovej listine klesla na začiatok druhej desiatky. Robinsonová zaútočila z priebežnej štvrtej pozície vo veľkom štýle, zašla najrýchlejšiu druhú jazdu a dostala sa do vedenia s obrovským náskokom. Nestačili na ňu Bassinová ani Hrovatová, Shiffrinová sa jej agresivite nevyrovnala najmä v strmine a v dolnej časti to už nedohnala.

Náš youtubeOdoberať