Ivona Fialková s druhým najlepším výsledkom v kariére!

sobota, 20. marec 2021 16:59 | Autor: TASR

Ivona Fialková
Ivona Fialková | zdroj: TASR

Östersund 20. marca (TASR) - Slovenská biatlonistka Ivona Fialková zaznamenala druhý najlepší výsledok v kariére, keď obsadila siedmu priečku v záverečných stíhacích pretekoch sezóny v 10. kole Svetového pohára vo švédskom Östersunde. Zvíťazila Nórka Marte Olsbuová Röiselandová.

Druhá skončila už istá držiteľka veľkého i malého glóbusu Tirill Eckhoffová z Nórska s mankom 29,3 sekundy, tretia dobehla Bieloruska Hana Solová s odstupom 44 sekúnd. Ivona Fialková prišla do cieľa s odstupom 2:08,6 min, jej sestra Paulína skončila na 33. priečke s mankom 3:36,4 min.

Ivona Fialková nastúpila na štart z 33. miesta s odstupom 1:04,3 min. Nepodarilo sa jej ani raz vyčistiť všetky terče na štyroch streleckých položkách, no v náročných podmienkach pri silnom vetre sa to nedarilo ani jej súperkám. Ivona minula celkovo päťkrát, keď bežala postupne jeden, jeden, dva a jeden trestný okruh. Lepší výsledok v kariére dosiahla iba pred rokom na svetovom šampionáte v Anterselve, vtedy bola šiesta taktiež v stíhacích pretekoch.

Paulína Fialková vyštartovala na trať z desiatej pozície s mankom 26 sekúnd a vedomím zlepšujúcej sa bežeckej formy. Na prvej i druhej položke minula raz. Na prvej streľbe v stoji sa však nevyrovnala s ťažkými podmienkami a minula až štyrikrát. Na záver pridala ešte tri trestné okruhy, celkovo ich tak bežala deväť.

Zásluhou silného vetra sa poradie v pretekoch neustále menilo. Víťazka šprintu Ekhofffová po prvej položke a jednej chybe prepustila prvú priečku krajanke Ingrid Landmarkovej Tandrevoldovej. Tá na druhej streľbe pochybila hneď trikrát a do čela sa tak prepracovala ďalšia Nórka Olsbuová Röiselandová.

Tá si udržala vedenie, hoci na tretej i záverečnej streľbe minula dvakrát. Zaknihovala tak deviate víťazstvo v kariére a tretie v sezóne. Eckhoffová ukončila svoju víťaznú sériu na čísle sedem.

Ivona Fialková si siedmou priečkou vybojovala zároveň aj právo štartu v posledných pretekoch sezóny, ktorými budú nedeľňajšie hromadné preteky. Pôjde o tohtosezónnu premiéru Slovenky v disciplíne, v ktorej súťaží iba tridsiatka biatlonistiek. "Ani vo sne by mi nenapadlo, že to takto dopadne. Išla som do toho tak, že sú to posledné preteky v sezóne. A bolo to šialené na strelnici. Ale práve, keď sú šialené podmienky, sú reálne aj takéto skoky, aký sa mi podaril. Išla som položku po položke a keď mi kričal po stojke servisman, že bojujem o šieste miesto, ani som neverila, že som sa takto posunula. Je to super," povedala Ivona Fialkové pre biatlon-info.sk.

záverečné 10. kolo SP v biatlone - Östersund:

stíhacie preteky žien na 10 km:

1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 32:54,8 min. (4 trestné okruhy), 2. Tiril Eckhoffová (Nór.) +29,3 s (4), 3. Hanna Solová (Biel.) +44,0 (5), 4. Julia Simonová (Fr.) +1:01,7 min (5), 5. Emilie Kalkenbergová (Nór.) +1:54,8 (2), 6. Franziska Preussová (Nem.) +2:05,9 min (4), 7. Ivona FIALKOVÁ (SR) +2:08,6 min (4), 8. Uľana Kajševová (Rus.) +2:11,1 (5), 9. Jelena Kručinkinová (Biel.) +2:11,5 (5), 10. Larisa Kuklinová (Rus.) +2:13,5 (5),... 33. Paulína FIALKOVÁ +3:36,4 (9)

celkové poradie SP (po 25 z 26 pretekov):

1. Eckhoffová 1139 bodov, 2. Röiselandová 963, 3. Hanna Öbergová Švéd.) 824, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 821, 5. Preussová (Nem.) 815, 6. Lisa Theresa Hauserová 803, ... 50. P. FIALKOVÁ 118, 61. I. FIALKOVÁ 58

konečné poradie SP v stíhacích pretekoch (8 z 8): 1. Eckhoffová 360, 2. Röiselandová 319, 3. Preussová 240, 4. H. Öbergová 235, 5. Dinara Alimbekovová (Biel.) 226, 6. Hauserová 224,... 46. P. FIALKOVÁ 43, 49. I. FIALKOVÁ 37