Main Content

Slovenská Švajčiarka: Belinda nezabúda na to, odkiaľ pochádza

utorok, 16. marec 2021 10:41 | Autor: Róbert Kalnický

Belinda Bencic
Belinda Bencic | zdroj: TASR

Tenisu vo Švajčiarsku momentálne vládnu ikony ako Roger Federer či Stan Wawrinka. V minulosti sa vo veľkom rozprávalo o slovenskej rodáčke Martine Hingis, ktorá prepisovala históriu tohto športu v krajine helvétskeho kríža. V súčasnosti má svoju nasledovateľku, píšucu podobný príbeh. Reč je o Belinde Bencic, Švajčiarke hrdej na slovenský pôvod.

V čase písania článku je Belinda svetovou dvanástkou rebríčku WTA. Na svet ju priviedli otec Ivan pôvodom z Bratislavy, a matka Daniela, pochádzajúca z Močenku pri Nitre. Odmalička jej učarovala tenisová raketa a prakticky od útleho veku začala s tréningom.

Juniorská kariéra Belindy predznamenávala veľkú budúcnosť. Počas pôsobenia na tomto okruhu získala dva grandslamové tituly. Jednalo sa o turnaje v roku 2003, konkrétne  US Open respektíve Wimbledon. Stala sa taktiež svetovou jednotkou tejto kategórie, takže mala všetky predpoklady na úspech počas jej profesionálnej činnosti medzi elitou. Zaujímavým faktom je, že debut vo Fed Cupe zažila už ako štrnásťročná, bolo to v štvorhre. 

Jej najvyšším umiestnením v rankingu WTA je dodnes štvrté miesto. Ako sme už uviedli, v súčasnosti svetová dvanástka naďalej tvrdo pracuje. Jej snom je prepracovať sa na prvé miesto a stať sa legendou. Na svojom konte má momentálne štyri triumfy na turnajoch WTA. Okrem tejto štatistiky nesmieme zabudnúť na dve výhry na turnajoch nižšieho rangu kategórie ITF.

Na Grandslamoch stále čaká na výraznejší úspech. Najviac jej sedí ten v americkom Flushing Meadows, kde sa v 2014-om dokázala prepracovať do štvrťfinále, a o päť rokov neskôr, v 2019-om si zahrala semifinále tohto podujatia. Pri jej poslednej účasti na grandslamovom turnaji jej vystavila stopku v šestnásťfinále Belgičanka Elise Mertens.

Otec Ivan sa rozhodol, že z Belindy chce mať tenistku po triumfe Martiny Hingis na Australian Open v roku 1997. Ďalšou zaujímavosťou rodiny Bencicovcov je, že Ivanova matka je sesternicou legendárneho československého hokejistu Jozefa Golonku.

Práve príbeh slovenskej rodáčky Martiny Hingis môžeme prirovnať k tomu, ktorý v súčasnosti píše Belinda. Hoci ich príchod do krajiny helvétskeho kríža nemal rovnaké dôvody, môžeme hovoriť, že medzi nimi existuje istá paralela.

Dnes 40-ročná Martina pôvodom z Košíc emigrovala do Švajčiarska keď sa jej matka vydala za švajčiarskeho občana Andresa Zogga. Získala tak národné občianstvo. Po presťahovaní jej neostávala iná možnosť, len reprezentovať krajinu z ktorej pochádzal manžel jej matky.

Bývalá svetová jednotka svojimi výkonmi upútala mnoho fanúšikov po celom svete. Na konte má päť titulov z Grandslamov, konkrétne trikrát triumfovala na Australian Open (1997, 1998, 1999), a po raze zvíťazila na US Open (1997) a vo Wimbledone (1997). Prvenstva na French Open sa nikdy nedočkala, hoci má na svojom konte dve finálové účasti. Okrem týchto výsledkov si v repertoári jej úspechov môžeš všimnúť aj 43 titulov na turnajoch okruhu WTA. To všetko sú triumfy, ktoré Martina dosiahla v dvojhre.

Úspešná bola aj v štvorhre. Svedčí o tom 37 turnajových prvenstiev dosiahnutých s viacerými partnerkami. V roku 2003 bola nútená prerušiť svoju kariéru, no na kurty sa ešte vrátila. Definitívne raketu zavesila na klinec v roku 2007, keď bola obvinená z užívania kokaínu. Martina sa bránila a dodnes si stojí za tvrdením, že drogy nikdy neužívala.

Prepojenie medzi týmito dvomi slovenskými Švajčiarkami určite existuje, zaujímavosťou je, že Belindu v súčasnosti trénuje jej otec Ivan spoločne s matkou Martiny Hingis Melanie Molitor. Belinda uvádza, že sa chce stať najlepšou hráčkou v histórii švajčiarskeho tenisu, takže motivácia jej nechýba. Prekonať skvelú Martinu Hingis nebude jednoduché, ale nie nemožné. 

Na záver nesmieme opomenúť slovensko-švajčiarske prepojenie v prípade Rogera Federera. Jeho manželka Miroslava Federer (rodená Vavrincová) je tiež pôvodom z krajiny spod Tatier. Rodáčka z Bojníc taktiež po emigrácii rodičov reprezentovala Švajčiarsko.


 

Náš youtubeOdoberať