Main Content

Löw po šampionáte skončí na lavičke Nemecka

utorok, 9. marec 2021 14:46 | Autor: TASR

Joachim Low
Joachim Low | zdroj: TASR

Berlín 9. marca (TASR) - Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw odstúpi z funkcie po tohtoročných majstrovstvách Európy. V utorok o tom informoval Nemecký futbalový zväz (DFB), s ktorým mal pôvodne zmluvu do MS 2022. Vo funkcii hlavného trénera bol od 1. augusta 2006, keď nahradil na poste Jürgena Klinsmanna, ktorému predtým robil dva roky asistenta.

Löw priviedol Nemcov k titulu na svetovom šampionáte v Brazílii v roku 2014. O štyri roky neskôr však jeho zverenci "vybuchli", keď v Rusku nepostúpili ani zo základnej skupiny. Po MS 2018 pristúpil Löw ku generačnej výmene, z tímu vypadli Mats Hummels, Jerome Boateng a Thomas Müller, no ani to príliš nezlepšilo výsledky. Vrcholom bola prehra v záverečnom skupinovom stretnutí Ligy národov v Španielsku 0:6. Zväz však Löwa podporil a vyjadril mu dôveru aj na nadchádzajúce EURO 2020.

"Tento krok som veľmi dôkladne zvažoval, plný hrdosti a vďačnosti. Trénovať svoju krajinu je veľká česť, mohol som pracovať s najlepšími futbalistami sedemnásť rokov a prispieť k ich vývoju. Mám za sebou skvelé víťazstvá, ale aj trpké prehry. Najviac však prevažujú úžasné momenty, nielen triumf na MS 2014. Som vďačný DFB za podporu, ale aj môjmu tímu, ktorý mi vytváral ideálne podmienky na prácu," povedal Löw na oficiálnom webe DFB.

Prezident DFB Fritz Keller vyzdvihol Löwov prínos a poďakoval sa mu za prácu i spôsob, akým oznámil koniec: "Mám k Joachimovi Löwovi veľký rešpekt. Patrí k najlepším trénerom vo svetovom futbale. Pre Nemecko toho spravil viac ako ktokoľvek iný. Nielen vďaka športovým úspechom, ale pre svoje ľudské kvality. Fakt, že nás informoval s takýmto predstihom, ukazuje jeho slušnosť. Dal nám dostatok času, aby sme našli vhodného nástupcu."