streda, 18. november 2020 05:39 | Autor: TASR

Španielski futbalisti
Španielski futbalisti | zdroj: TASR

Bratislava 17. novembra (TASR) - Futbalisti Španielska postúpili na finálový turnaj Ligy národov 2020/2021. V utorňajšom domácom stretnutí záverečného 6. kola pokorili Nemcov vysoko 6:0 aj vďaka hetriku Ferrana Torresa. V tabuľke 4. skupiny A-divízie obsadili prvé miesto so ziskom 11 bodov.

Španieli sa v Seville ujali vedenia v 17. minúte, Alvaro Morata otvoril skóre hlavičkou po rohovom kope. Po vyše polhodine hry dosiahol svoj prvý zásah v zápase Torres, ktorý dorazil do siete odrazenú loptu. Domáci stihli do prestávky pridať aj tretí gól, Rodri napodobnil gólovú hlavičku Moratu z úvodu. Po zmene strán pokračovalo utrpenie Nemcov, brankár Manuel Neuer opäť inkasoval v 55. minúte, Torres sa tentoraz presadil strelou s prispením žrde. Hetrik skompletizoval v 71. minúte, keď mu nezištne prihral Fabian Ruiz a Torres zakončil do odkrytej bránky. V závere riadneho hracieho času spečatil výsledok striedajúci Mikel Oyarzabal. Nemecko po debakli skončilo na druhom mieste s deviatimi bodmi. Zápas medzi trojbodovým Švajčiarskom a treťou Ukrajinou, ktorá má na konte šesť bodov, sa neodohral pre prípady koronavírusu v tíme hostí, ktorému hrozí kontumácia.

Tridsaťštyriročný Neuer v nešťastnom vystúpení prekonal brankársky rekord v počte štartov za nemeckú reprezentáciu. Nastúpil na svoj 96. duel v najcennejšom drese a prekonal Seppa Maiera. Nemecko utrpelo najhoršiu prehru v súťažnom stretnutí v histórii, v skupinovej fáze MS 1954 podľahlo Maďarsku 3:8. V prípravnom súboji prehralo v roku 1931 s Austráliou 0:6, pripomenula agentúra AP.

V 3. skupine A-divízie už mali istú účasť na finálovom turnaji úradujúci majstri sveta Francúzi. Na vlastnom trávniku zdolali Švédov 4:2, keď sa dvakrát presadil Olivier Giroud a jeden gól pridali Benjamin Pavard aj striedajúci Kingsley Coman. Francúzsko vyhralo skupinu so šestnástimi bodmi, obhajcovia trofeje v LN z Portugalska skončili na druhom mieste so ziskom 13 bodov. Chorvátsko sa udržalo medzi elitou napriek domácej prehre 2:3 s Portugalskom. Tretie Chorvátsko aj posledné Švédsko získali tri body, o zostupujúcom do B-divízie rozhodlo skóre pri rovnosti vzájomnej bilancie.

V 1. skupine C-divízie triumfovala Čierna Hora nad Cyprom 4:0 a postúpila o úroveň vyššie, do "déčka" sa porúčal Cyprus. Luxembursko a Azerbajdžan remizovali 0:0. Z 1. skupiny D-divízie postúpili Faerské ostrovy po remíze na Malte 1:1, Lotyšsko vyhralo v Andorre 5:0. V 2. skupine najnižšej divízie hral Gibraltár s Lichtenštajnskom nerozhodne 1:1 a postúpil do "céčka".

6. kolo Ligy národov 2020/2021

A-divízia

3. skupina:

Francúzsko - Švédsko 4:2 (2:1)
Góly: 16. a 59. Giroud, 36. Pavard, 90.+5 Coman - 5. Claesson, 88. Quaison

Chorvátsko - Portugalsko 2:3 (1:0)
Góly: 29. a 65. Kovačič - 52. a 90. Dias, 60. Felix. ČK: 51. Rog (Chorvátsko) po 2. ŽK

Andorra - Lotyšsko 0:5 (0:1)
Góly: 57. a 60. Ikaunieks, 6. Černomordijs, 70. Gutkovskis (z 11 m), 90. Raimonds (z 11 m). ČK: 90. Garcia (Andorra) po 2. ŽK

Malta - Faerské ostrovy 1:1 (0:0)
Góly: 54. Guillaumier - 70. Jonsson