štvrtok, 15. október 2020 06:08 | Autor: TASR

Bernardo Silva (uprostred)
Bernardo Silva (uprostred) | zdroj: TASR

Bratislava 14. októbra (TASR) - V stredajšom stretnutí 4. kola futbalovej Ligy národov 2020/2021 zvíťazili majstri sveta Francúzi v Záhrebe nad Chorvátskom 2:1 v repríze finále MS 2018.

O triumfe "Les Bleus" rozhodli góly Antoinea Griezmanna a Kyliana Mbappeho, Chorvátom nestačil presný zásah Nikolu Vlašiča. V druhom súboji 3. skupiny A-divízie majstri Európy z Portugalska v Lisabone zdolali Švédsko aj bez Cristiana Ronalda 3:0 a sú na čele tabuľky spolu s Francúzmi s 10 bodmi. V záverečných dvoch kolách si to práve tieto dva výbery rozdajú o postup na finálový turnaj, Portugalci hostia Francúzov 14. novembra.

Belgičania sú opäť lídri 2. skupiny A-divízie, keď vďaka dvom gólom Romelua Lukakua zvíťazili na Islande 2:1. Na prvom mieste nahradili Angličanov, ktorí doma prehrali s Dánmi 0:1 a klesli na tretie miesto. Vo Wembley videl v 32. minúte červenú kartu obranca Harry Maguire a o chvíľu dostali Dáni po zákroku Kylea Walkera vo vlastnej šestnástke šancu kopať jedenástku. Tú suverénne premenil Christian Eriksen a rozhodol o výhre hostí.

V 1. skupine elitnej úrovne Poliaci doma aj vďaka dvom gólom útočníka Roberta Lewndowského zdolali Bosnu a Hercegovinu jasne 3:0 a sú lídrom tabuľky. Domácim pomohlo rýchle vylúčenie hosťujúceho stopéra Anela Ahmedhodžiča, ktorý v 15. minúte stiahol unikajúceho Lewandowského. V druhom súboji skupiny totiž Taliani doma remizovali s Holandskom 1:1. Taliansko stráca na Poliakov bod, "Oranjes" na lídra dva.

Severné Írsko, ktoré bude súperom Slovenska v novembrovom finále baráže majstrovstiev Európy, prehralo v Nórsku 0:1. V 1. skupine B-divízie je posledné s jediným bodom, vedie Rakúsko po triumfe v Rumunsku 1:0.

Fíni zvíťazili na domácej pôde nad Írskom 1:0. O triumfe účastníka EURO 2020 rozhodol v 67. minúte Fredrik Jensen. V tabuľke 4. skupiny B-divízie figurujú Fíni na druhej priečke s deviatimi bodmi, hostia si pripísali druhú prehru a majú dva body. Írsko prehralo s Fínskom aj v domácom zápase takisto 0:1. Bulharsko podľahlo na vlastnom ihrisku 0:1 Walesu, ktorý je s desiatimi bodmi líder.

V 2. skupine C-divízie remizovalo Gruzínsko pod trénerským vedením Slováka Vladimíra Weissa v Severnom Macedónsku 1:1. Oba tímy majú na konte šesť bodov, Severné Macedónsko okupuje vedúcu pozíciu zásluhou väčšieho počtu strelených gólov. Na triumfe Slovinska v 3. skupine "céčka" v Moldavsku 4:0 sa hetrikom podieľal Haris Vučkič.

Liga národov 2020/2021 - 4. kolo:

A-divízia

1. skupina:

Taliansko - Holandsko 1:1 (1:1)
Góly: 16. Pellegrini - 25. Van den Beek

Poľsko - Bosna a Hercegovina 3:0 (2:0)
Góly: 40. a 52. Lewandowski, 45.+1 Linetty, ČK: 15. Ahmedhodžič (BaH)

Anglicko - Dánsko 0:1 (0:1)
Gól: 35. Eriksen (z 11 m). ČK: 32. Maguire, 90.+4 James (obaja Ang.)

Island - Belgicko 1:2 (1:2)
Góly: 17. Saevarsson - 9. a 38. Lukaku (druhý z 11 m)

Turecko - Srbsko 2:2 (0:1)
Góly: 57. Calhanoglu, 76. Tufan - 22. Milinkovič-Savič, 49. Mitrovič (z 11 m). ČK: 90.+1 Yilmaz (Turecko)

Góly: 14. Sappinen - 8. Hovhannisjan

Severné Macedónsko - Gruzínsko 1:1 (0:0)
Góly: 90.+3 Alioski (z 11 m) - 75. Kvaracchelia. ČK: 68. Dimitrievski (S. Macedónsko)