pondelok, 12. október 2020 06:13 | Autor: TASR

Anglickí reprezentanti
Anglickí reprezentanti | zdroj: TASR

Bratislava 11. októbra (TASR) - Francúzski futbaloví reprezentanti remizovali v nedeľňajšom dueli 3. skupiny A-divízie Ligy národov s Portugalskom 0:0. Severní Íri, ktorí budú 12. novembra súperom Slovenska vo finále baráže ME 2020, prehrali v 1. skupine B-divízie s Rakúskom 0:1.

Portugalčania sú po bezgólovej remíze so siedmimi bodmi na čele tabuľky o skóre pred Francúzmi. Chorváti zdolali v Záhrebe Švédsko 2:1 a pripísali si prvé tri body do tabuľky. Nad "tromi korunkami" viedli od 32. minúty po góle Nikolu Vlašiča. O vyrovnanie sa po prestávke postaral Marcus Berg, o triumfe "šachovnicových" rozhodol šesť minút pred koncom riadneho času striedajúci Andrej Kramarič, ktorý bol na ihrisku iba deväť minút. V A-skupine v Zenici hrala domáca Bosna a Hercegovina s Holandskom nerozhodne 0:0. Rovnaký výsledok sa zrodil v Gdansku, kde Poľsko remizovalo s Talianskom 0:0.

Angličania zvíťazili v šlágri v Londýne nad Belgickom 2:1 a uštedrili súperovi prvú prehru v 2. skupine A-divízie. Vo Wembley sa vedenia ujali hostia v 16. minúte, keď Romelu Lukaku premenil jedenástku, no domáci dokázali skóre otočiť. V 38. minúte rovnako z jedenástky vyrovnal Marcus Rashford a v 64. minúte strelil víťazný gól Mason Mount, ktorý sa presadil tečovanou strelou spoza šestnástky. Zverenci Garetha Southgatea vďaka víťazstvu preskočili súpera v tabuľke a vedú skupinu so siedmimi bodmi. Dáni zvíťazili na Islande 3:0.

Hráči Írska stále čakajú na prvé víťazstvo v tomto ročníku LN. V Dubline hrali s Walesom bez gólov a v tabuľke 4. skupiny B-divízie zostali na treťom mieste, na konte majú dva body za remízy. Domáci dohrávali zápas iba s desiatimi hráčmi, v 84. minúte putoval predčasne pod sprchy po druhej žltej karte James McClean. Wales vedie skupinu so siedmimi bodmi z troch zápasov, druhí sú šesťbodoví Fíni, ktorí zdolali Bulharsko 2:0.

V írskom tíme vypadlo pred stretnutím z kádra až sedem hráčov. V piatok mal pozitívny test jeden nemenovaný futbalista, ďalší štyria zostali mimo hry ako úzke kontakty. Už predtým vypadli pre koronavírus Aaron Connolly a Adam Idah, pre kontakt s infikovaným vynechali obaja aj prechádzajúci duel na Slovensku. Íri vo štvrtok prehrali v Bratislave v semifinále baráže ME 2020 po jedenástkovom rozstrele (0:0, 2:4 na strely z 11 m).

Severní Íri nenašli recept na prekonanie rakúskej obrany. O triumfe hostí rozhodol v 42. minúte Michael Gregoritsch. V Osle domáci Nóri rozdrvili v zápase 1. skupiny "béčka" Rumunov 4:0. Hetrikom sa blysol Erling Braut Haaland. V 3. skupine remizovali Rusi s Tureckom 1:1, Srbi prehrali s Maďarskom 0:1.

Bezgólová remíza sa zrodila v súboji 4. skupiny C-divízie medzi domácim Kazachstanom a Albánskom. Oba tímy majú po troch zápasoch na konte zhodne štyri body. V 2. skupine "céčka" gruzínski reprezentanti vedení slovenským trénerom Vladimírom Weissom remizovali s Arménskom 2:2. Zápas sa hral na neutrálnej pôde v poľskom meste Tychy. Európska futbalová únia (UEFA) tam duel presunula pre ozbrojený konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach.

Anglicko - Belgicko 2:1 (1:1)
Góly: 39. Rashford (z 11 m), 64. Mount - 16. Lukaku (z 11 m)

Škótsko - SLOVENSKO 1:0 (0:0)
Gól: 54. Dykes. Rozhodovali: Massa - Alassio, Tegoni (všetci Tal.), ŽK: Dykes, Fleck, Robertson, McBurnie - Hamšík, Haraslín, Kucka, bez divákov

Izrael - Česko 1:2 (0:1)
Góly: 56. Zahavi - 14. Abu Hanna (vlastný), 48. Vydra. Rozhodoval: Martins (Portug.), ŽK: Dasa, Abu Fani, Golasa, Menachem – Masopust, bez divákov

Estónsko - Severné Macedónsko 3:3 (1:1)

Góly: 33. a 61. Sappinen, 76. Liivak (z 11 m) - 3. Kuusk (vlastný), 80. Pandev, 88. Zajkov