Main Content

LeBron nastúpi vo finále proti bývalému tímu z Miami, Lakers favoritmi

utorok, 29. september 2020 16:32 | Autor: TASR

LeBron James
LeBron James | zdroj: TASR

Orlando 29. septembra (TASR) - Basketbalisti Los Angeles Lakers vstúpia do finále NBA sezóny 2019/2020 ako výrazní favoriti. Súperom nasadenej jednotky Západnej konferencie bude päťka východu Miami Heat. Klub z Floridy je iba tretí tím v histórii ligy, ktorý vstúpi do finálovej série z piatej pozície alebo nižšej.

LeBron James z tímu Lakers sa predstaví v záverečnej sérii súťaže deviatykrát za uplynulých desať rokov. Prvý zápas je na programe vo štvrtok ráno o 3.00 SELČ.

Lakers sa predstavia vo finále presne po desiatich rokoch. V roku 2010 triumfovali po súboji s odvekým rivalom Bostonom Celtics a získali svoj 16. titul. V historickej tabuľke sú druhí, Celtics majú o jeden viac. Ocenenie MVP finále pred desiatimi rokmi získal Kobe Bryant, ktorý tento rok 26. januára zahynul pri páde helikoptéry.

Miami má na svojom konte tri tituly a pri všetkých bol aj súčasný tréner Erik Spoelstra. Pri prvom v roku 2006 ako asistent a pri ďalších dvoch v roku 2012 a 2013 ako hlavný kouč, keď najužitočnejším hráčom finále bol vtedy LeBron James, súčasná hviezda práve Lakers. James odišiel z Floridy po neúspešnom finále v roku 2014 so San Antoniom Spurs (1:4) do Clevelandu. Tento krok nahneval generálneho manažéra Pata Rileyho, ktorý očakával od Jamesa viac titulov ako dva. "Túžil som po dynastii. Chcel som vybudovať tím na desať rokov a zrazu som sledoval, ako všetko letí von oknom," citoval portál ESPN Rileyho výrok z roku 2018.

Odplata však nebude témou finále. Skôr prevláda obdiv ku konzistentnosti výkonov už 35-ročného Jamesa. Ten desiatou účasťou vo finále vyrovnal inú legendu Lakers Kareema Abdula-Jabbara. Viac majú na svojom konte iba niekdajší hráči Bostonu Bill Russell (12) a Sam Jones (11). "Udržiava si vysokú úroveň kvality počas veľmi dlhého obdobia. To je úžasné," prejavil obdiv k svojmu bývalému zverencovi tréner Erik Spoelstra.

Ak získa rodák z Akronu po triumfe s Lakers aj ocenenie MVP finále, stane sa prvým hráčom v histórii, ktorý ho získal v troch rozličných dresoch. Okrem titulov s tímom Heat má aj jeden s Clevelandom v roku 2016. Je však možné, že "žlto-fialoví" vo finále uspejú a James napriek tomu prestížnu cenu nezíska. Jeho spoluhráč Anthony Davis si totiž udržuje sezónny bodový priemer na úrovni 29 bodov. Nikdy v histórii nemal James spoluhráča, ktorý by mal podobné štatistiky.

Jeho prestup z New Orleansu Pelicans si pred rokom v lete doslova vynútil. Následne v minulej sezóne upravil svoju hru. Jeho bodový priemer klesol na 25, no jeho priemer asistencií vystúpal presne na 10,2 a je najlepší v lige. Súčasní Lakers sú prvým tímom, v ktorom James pôsobí a zároveň má viaceré útočné varianty a tento fakt jednému z najlepších basketbalistov histórie vyhovuje. "Som mimoriadne hrdí na to, že som súčasťou tejto organizácie. Dokázali sme ju vrátiť tam, kam patrí. Práve preto som sem prišiel," povedal James, ktorý túži získať svoj štvrtý titul šampióna NBA. Prene rovnaký cieľ má však aj tím Miami.

Program finálovej série NBA (časy sú v SELČ)

Prvý zápas - štvrtok 1. októbra (3.00): Los Angeles Lakers - Miami Heat

Druhý zápas - sobota 3. októbra (3.00): Los Angeles Lakers - Miami Heat

Tretí zápas - pondelok 5. októbra (1.30): Miami Heat - Los Angeles Lakers

Štvrtý zápas - streda 7. októbra (3.00): Miami Heat - Los Angeles Lakers

Prípadný piaty zápas - sobota 10. októbra (3.00): Los Angeles Lakers - Miami Heat

Prípadný šiesty zápas - pondelok 12. októbra (1.30): Miami Heat - Los Angeles Lakers

Prípadný siedmy zápas - streda 14. októbra (3.00): Los Angeles Lakers - Miami Heat

Náš youtubeOdoberať