Main Content

VIDEO: Takmer 200 hráčov MLS vyjadrilo spoločne podporu hnutiu Black Lives Matter

Pred úvodným súbojom zámorskej MLS po ústupe pandémie koronavírusu sa takmer 200 hráčov zo všetkých klubov súťaže zoskupilo na trávniku a tichým protestom trvajúcim 8:46 minúty vyjadrilo podporu boju proti rasovej diskriminácii a policajnej brutalite. Hráči mali na sebe oblečené čierne tričká, rukavice a rúška rovnakej farby. Niektorí si demonštratívne kľakli na jedno koleno a sklonili hlavy, iní svoj postoj vyjadrili zdvihnutou pravou rukou so zaťatou päsťou.

 

 

Protesty proti policajnému násiliu voči afroamerickej komunite v USA vypukli po smrti Georgea Floyda v Minneapolise. Ten zomrel v pondelok 25. mája po brutálnom policajnom zásahu. Ako ukázalo video, ktoré sa rozšírilo na internete, policajt Derek Chauvin tlačil kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana. Floyd - zatknutý predtým za priestupok - sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice. Po jeho násilnej smrti vypukli v Minneapolise, ale aj ďalších amerických mestách, masové protesty, ktoré neskôr prerástli do výtržností. Vznikla aj globálna iniciatíva s názvom "Black Lives Matter".

"Na to, že išlo o prvý zápas po takej dlhej dobe, sme podali veľmi kvalitný výkon. Ceremónia pred zápasom ma chytila za srdce, bolo to veľmi emotívne. Vyslali sme svetu jasný odkaz, že rasizmus a brutalita tu nemajú miesto," citovala autora víťazného gólu úvodného zápasu Naniho agentúra AP. Obranca FC Toronto Justin Morrow bol jeden z účastníkov predzápasového tichého protestu. "Tento turnaj je jedinečná príležitosť, aby sme si všetci navzájom preukázali úctu, solidaritu a zároveň vyjadrili podporu našim bratom a sestrám, ktorí bojujú za dodržiavanie ľudských práv."

Náš youtubeOdoberať