Písať o tom, že Wayne Gretzky bol najlepším hokejistom histórie, je ako nosiť drevo do lesa. O jeho výnimočnosti hovoria za všetko štatistiky - veď dodnes držiteľom viac než 60 rôznych rekordov zámorskej profiligy.

Dnes si pripomíname moment z jeho posledného zápasu v Kanade, teda rodnej vlasti, ktorý odohral 15. apríla 1999 na ľade Ottawy Senators. Hral v ňom aj náš Marián Hossa, vtedy vychádzajúca hviezda NHL, ktorý zhruba 7 minút pred koncom tretej tretiny vyrovnal skóre na 2-2 a neumožnil tak Gretzkemu vyhrať jeho posledný kanadský zápas. Po stretnutí Waynea napriek tomu symbolicky vyhlásili za prvú, druhú aj tretiu hviezdu zápasu. O pár dní neskôr, 18. apríla 1999, sa definitívne rozlúčil s kariérou v súboji proti Pittsburghu Penguins.