Main Content

Trump je blázon, ktorý rozdeľuje spoločnosť, zúri legenda NBA

utorok, 2. jún 2020 10:34 | Autor: TASR

Donald Trump, Gregg Popovich
Donald Trump, Gregg Popovich | zdroj: TASR

San Antonio 2. júna (TASR) - Tréner basketbalistov San Antonia Gregg Popovich skritizoval prezidenta USA Donalda Trumpa. Dlhoročný kouč v NBA ho viní za situáciu v krajine, ktorá sa vyhrotila po smrti Georgea Floyda. Ten zomrel minulý týždeň v Minneapolise po neprimeranom zásahu policajtov.

Jeho smrť vyvolala vlnu nepokojov, ktoré prerástli do násilia a rozšírili sa do viacerých miest v USA. "Najviac ma bolí, že tento problém nie je nový. Policajná brutalita a rasizmus tu boli už dlho, ale nikto nič nezmenil. Aj preto sú protesty také divoké. Bez lídrov, ktorí dokážu identifikovať problém a odštartovať zmenu, sa však nikdy nič nezmení," povedal Popovich pre magazín The Nation.

Trumpov podiel vidí v jeho správaní a neustálom rozdeľovaní spoločnosti: "Máme prezidenta, ktorý nedokáže povedať, že čierni sú tiež ľudia. V konečnom dôsledku máme v Bielom dome skôr blázna, ktorý nielen rozdeľuje spoločnosť, ale ničí aj budúce generácie."

Popovich nie je v NBA sám, kto sa verejne postavil proti policajnému násiliu a rasovej nenávisti. Po tom, ako zverejnili výsledky pitvy, ktorá určila zadusenie ako príčinu Floydovej smrti, tréner Golden State Steve Kerr označil konanie policajtov za vraždu. "Chceme v mestách, kde sa hrá NBA, spolupracovať s miestnymi politikmi a úradmi a prispieť k pozitívnej zmene. Máme silu a priestor na jej uskutočnenie a využijeme to," citovala agentúra AP zo stanoviska trénerov NBA.

 

Náš youtubeOdoberať