Main Content

Boj o prvú šestku Fortuna ligy vrcholí. O postupe rozhodnú body, potom vzájomné zápasy

štvrtok, 5. marec 2020 12:55 | Autor: TASR

Fortuna liga
Fortuna liga | zdroj: TASR

Bratislava 5. marca (TASR) - O postupe do prvej šestky futbalovej Fortuna ligy 2019/2020 rozhodujú v prvom rade získané body. Ak majú tímy zhodný počet bodov, rozhodujú ich vzájomné zápasy. V prípade, že tímov s rovnakým počtom bodov je viac, vytvorí sa minitabuľka.

Kritériá potvrdil riadiaci orgán FL Únia ligových klubov v oficiálnej tlačovej správe. Základná časť Fortuna ligy finišuje, do jej konca zostáva posledné 22. kolo. Následne sa tabuľka rozdelí na dve časti. Prvá šestica bude bojovať v skupine o titul, druhý poltucet tímov bude v skupine o udržanie sa. Nadstavbová časť Fortuna ligy odštartuje prvými zápasmi 14. marca, celé 22. kolo je na programe v sobotu 7. marca o 15.30 hod.

Posledné kolo nadstavby sľubuje drámu. Až päť tímov sa bije o tri miestenky vo vrchnej šestke. Reálne tak hrozí, že tímy budú mať po skončení základnej časti rovnaký počet bodov. „V takomto prípade, ak teda viacero tímov okolo šiesteho miesta tabuľky má rovnaký počet bodov, rozhoduje najskôr vyšší počet bodov zo vzájomných stretnutí, ďalej gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí a ak tieto kritériá sú rovnaké, rozhoduje vyšší počet gólov strelených na ihrisku súpera vo vzájomných stretnutiach,“ vysvetlil postupový kľúč výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák.

Môže nastať aj prípad, keď ani tieto kritériá nerozhodnú, pričom potom sa postupuje podľa čl. 18, bod 2 Súťažného poriadku SFZ, ktorý odkazuje na čl. 19, bod 3. Pomocné kritériá v danom poradí sú tieto: gólový rozdiel zo všetkých majstrovských stretnutí, vyšší počet strelených gólov vo všetkých majstrovských stretnutiach, vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach, vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov, vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach, vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov.

Tri mužstvá už majú istú pozíciu v prvej šestke. Z prvého miesta postúpil úradujúci majster ŠK Slovan Bratislava, na druhom mieste po základnej časti skončí Žilina a tretie miesto obsadí DAC Dunajská Streda. O ďalšie tri miestenky sa pobijú Ružomberok, Trenčín, Trnava, Michalovce a Senica. "Ukazuje sa, že tento formát je mimoriadne atraktívny. Ak by sme využívali starý formát Fortuna ligy, v tejto fáze by už bolo takmer všetko rozhodnuté. Teraz má každé kolo mimoriadne zaujímavý náboj, čo určite ocenia fanúšikovia, ale aj partneri Fortuna ligy," doplnil Mertinyák.

Kompletný program úvodného kola nadstavbovej časti vrátane časov výkopov bude známy v nedeľu 8. marca.

Náš youtubeOdoberať