nedeľa, 23. február 2020 09:16 | Autor: TASR

Zdeno Chára a Jaroslav Halák
Zdeno Chára a Jaroslav Halák | zdroj: TASR

New York 23. februára (TASR) - V jedenástich zápasoch NHL v noci na nedeľu sa predstavili siedmi slovenskí hokejisti, no nebodoval ani jeden. Z víťazstva sa tešil útočník Tomáš Tatar, ktorého Montreal triumfoval na ľade Ottawy 3:0. V obrane Senators sa predstavil Christián Jaroš, ktorého klub povolal pred zápasom z farmy v Belleville (AHL).

Strojcami úspechu Canadiens boli dvojgólový Max Domi a brankár Carey Price, ktorý chytil 30 striel a 48-krát si udržal v NHL čisté konto. "Hrali sme veľmi dobre, nedávali sme im veľa priestoru. Chalani boli dôrazní a to, čo prešlo, som chytil, takže môžeme byť všetci spokojní," povedal pre nhl.com skúsený brankár. Montreal vyhral druhý zápas za sebou, na tretie miesto v Atlantickej divízii, ktoré patrí Torontu, stráca šesť bodov a na pozíciu druhej voľnej karty vo Východnej konferencii osem. Najproduktívnejší Slovák v NHL Tatar strávil na ľade takmer 16 minút a zaznamenal dve strely, Jaroš vo svojom siedmom zápase za Senators v tejto sezóne odohral 14 minút a súperovho brankára ohrozil jednou strelou. Zápas nedohral kľúčový obranca "Sens" Thomas Chabot, ktorý sa zranil už v prvej tretine po strete s Brendanom Gallagherom.

Krutý debakel inkasoval líder súťaže Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom, Bruins prehrali na ľade Vancouveru 3:9. Fínsky brankár "medveďov" Tuukka Rask dostal šesť gólov, v 47. minúte prepustil miesto Slovákovi Jaroslavovi Halákovi, ktorý inkasoval trikrát z ôsmich striel. Dva góly dal slovenskému brankárovi útočník Tyler Toffoli a otvoril si strelecký účet v drese Canucks po výmene z Los Angeles. Bruins prišli o päťzápasovú sériu víťazstiev. Dva z troch gólov "medveďov" strelil David Pastrňák a so 45 presnými zásahmi si upevnil pozíciu najlepšieho strelca NHL. Chára bol na ľade 17 minút a 45 sekúnd, zaznamenal tri mínusové body a dve strely. V druhej tretine sa pobil s obrancom Tylerom Myersom, v súboji dvoch najvyšších hráčov NHL mal navrch, keď súpera okamžite poslal k ľadu. Slovenský veterán išiel pomstiť zákrok Myersa na Karsona Kuhlmana a za šarvátku dostal trest na 2+2 minúty.

Ruský kanonier Alexander Ovečkin strelil už svoj 700. gól v profilige, jeho Washington však prehral na ľade New Jersey 2:3. Capitals prežívajú menšiu krízu, štvrtý tím Východnej konferencie prehral vo štvrtom stretnutí za sebou. V jeho drese nastúpil aj slovenský útočník Richard Pánik, no do kanadského bodovania sa nezapísal. Tridsaťštyriročný Ovečkin sa vďaka jubilejnému zásahu zo 45. minúty stal ôsmym hráčom v histórii súťaže, ktorý pokoril 700-gólovú hranicu. Pánik odohral len necelých 9 minút a pripísal si jednu mínusku.

Tampa Bay podľahla domácej Arizone 3:7, duel nedokončil obranca "bleskov" Erik Černák. Odohral len desať minút a 39 sekúnd predtým, než zamieril do šatne so zranením dolnej časti tela. Jeho rozsah zatiaľ nie je známy. Černák sa zranil v polovici druhej tretiny, keď mu na pravú nohu po kolízii s Ondřejom Palátom spadol Taylor Hall. Po dva góly Coyotes strelili Conor Garland a Clayton Keller. Lightning prehrali druhý zápas za sebou po tom, čo zaznamenali rekordnú jedenásťzápasovú víťaznú sériu. "Som veľmi sklamaný, pretože sme lepší tím, ako sme dnes predviedli. Máme systém, ktorý tri mesiace fungoval, ale dnes nie. Musíme sa zlepšiť," povedal tréner Tampy Jon Cooper.

Toronto s obrancom Martinom Marinčinom nezvládlo dôležitý zápas a prehralo doma s Carolinou 3:6. Víťazstvo Hurricanes vychytal kuriózne pohotovostný brankár David Ayres, ktorý putoval medzi žŕdky po tom, čo sa Caroline zranili obaja brankári James Reimer aj Petr Mrázek. Štyridsaťdvaročný rolbár tímu AHL Toronto Marlies zaznamenal osem zákrokov a inkasoval dva góly. Ayres prišiel do bránky v 32. minúte za stavu 3:1 pre Carolinu. Maple Leafs v závere druhej dvadsaťminútovky znížili z 1:4 na 3:4, ale v tretej časti neskórovali. Ayres sa tak stal najstarším brankárom v histórii NHL, ktorý vyhral pri debute v NHL. Prekonal zápis Hugha Lehmana z Chicaga Blackhawks, ten vyhral v debutovom zápase 17. novembra 1926 vo veku 41 rokov a 21 dní.

Pittsburgh prehral druhý zápas za sebou a opäť hladko proti súperovi, ktorý je mimo priečky zaisťujúce play off. Po Toronte nestačil na Buffalo 2:5. Darí sa hráčom Vegas, ktorí zdolali Floridu 5:3 a pripísali si piate víťazstvo za sebou. Dvomi gólmi k nemu prispel Reilly Smith, brankár Marc-Andre Fleury zaznamenal 32 úspešných zákrokov. Tretie víťazstvo za sebou zaznamenali hokejisti Philadelphie, dvomi gólmi prispel k triumfu 4:2 nad Winnipegom útočník Scott Laughton. Flyers vyhrali na domácom ľade 1200. zápas a sú prvý tím okrem "originálnej šestky", ktorému sa to podarilo.

V bránke New Yorku Rangers opäť zažiaril Igor Šesťorkin, ktorý sa na víťazstve 3:2 nad San Jose podieľal 44 úspešnými zákrokmi. Ruský brankár vychytal svoje siedme víťazstvo za sebou, v týchto stretnutiach inkasoval v priemere iba 2,03 gólu na zápas. "Cítim sa skvele, mám rád, keď na mňa letí veľa striel," povedal pre nhl.com Šesťorkin, ktorý ako prvý brankár v klubovej histórii vyhral deväť z prvých desiatich zápasov v kariére. Oba góly Sharks strelil veterán Joe Thornton, ktorý sa možno bude pred pondelňajšou uzávierkou výmien zo San Jose sťahovať.

Columbus prehral ôsmy zápas za sebou, keď podľahol Nashvillu 3:4 po nájazdoch. V ôsmej sérii rozhodol Rocco Grimaldi. Až do rozstrelu dospel duel aj v Los Angeles, kde vyhralo Colorado vďaka premenému nájazdu Joonasa Donskoia 2:1.

NEW JERSEY DEVILS - WASHINGTON CAPITALS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 13. Bratt (Severson), 33. Simmonds (Bratt, Gusev), 59. Severson (Gusev, Palmieri) - 35. Wilson (Carlson, Bäckström), 45. Ovečkin (Kuznecov, Jensen). Brankári: Blackwood - Samsonov, strely na bránku 29:35, 16.514 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - WINNIPEG JETS 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 3. Laughton (Provorov, Braun), 10. Laughton (Braun), 35. Couturier (Voráček, Niskanen), 50. Pitlick (Hägg, Braun) - 39. Morrissey (Scheifele, Ehlers), 44. Laine (Pionk, Wheeler). Brankári: Hart - Hellebuyck, strely na bránku 30:29, 19.870 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - BUFFALO SABRES 2:5 (0:3, 1:0, 1:2)
Góly: 32. Malkin, 58. Malkin (Hörnqvist) - 1. Girgensons (Okposo), 7. Reinhart, 11. Eichel (Ristolainen, Reinhart), 46. Skinner (Johansson, Frolík), 53. Eichel (Dahlin, Ristolainen). Brankári: Jarry - Hutton, strely na bránku 43:26, 18.620 divákov.

NEW YORK RANGERS - SAN JOSE SHARKS 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 10. Fast (Panarin, Strome), 38. Zibanejad (Panarin), 47. Fast (Trouba, Strome) - 18. Thornton (Meier, Ferraro), 34. Thornton (Burns, Labanc). Brankári: Šesťorkin - Dell, strely na bránku: 33:46, 18.006 divákov.

OTTAWA SENATORS - MONTREAL CANADIENS 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Góly: 2. Domi (Byron), 11. Domi, 38. Byron (Kovaľčuk). Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 30:37, 18.374 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - CAROLINA HURRICANES 3:6 (1:0, 2:4, 0:2)
Góly: 20. Kerfoot (Muzzin, Kapanen), 34. Tavares (Barrie, Nylander), 36. Engvall (Barrie, Kapanen) - 26. Wallmark (McGinn), 30. Niederreiter (Nečas, Gardiner), 31. Foegele (Edmundson, Staal), 34. Teräväinen (Svečnikov, Aho), 41. Foegele, 44. Nečas. Brankári: Andersen - Reimer (od 14. Mrázek, od 32. Ayres), strely na bránku: 26:47, 19.414 divákov.

ARIZONA COYOTES - TAMPA BAY LIGHTNING 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)
Góly: 18. Garland (Ľjubuškin, Ekman-Larsson), 19. Keller (Goligoski, Stepan), 26. Söderberg, 32. Richardson (Hall), 53. Keller (Crouse), 55. Garland (Schmaltz, Hall), 59. Stepan (Garland, Keller) - 4. Cirelli (Killorn, Gaunce), 29. Palát (Gaunce, Gourde), 31. Point (Stamkos, Kučerov). Brankári: Raanta - Vasilevskij, strely na bránku: 41:30, 14.825 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:3 pp a sn (2:0, 1:3, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 1. Johansen (Blackwell, Ellis), 11. Granlund (Forsberg), 39. Sissons (Forsberg), rozh. nájazd Grimaldi - 21. Jenner (Gerbe, Matteau), 25. Robinson (Lilja, Gavrikov), 38. Bemström (Nutivaara, Savard). Brankári: Saros - Merzlikins, strely na bránku: 36:43, 17.549 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - BOSTON BRUINS 9:3 (2:1, 3:0, 4:2)
Góly: 5. Stecher (Motte, Beagle), 12. Horvat (Miller, Toffoli), 26. Gaudette (Hughes), 35. Pearson (Eriksson, Myers), 36. Eriksson (Edler, Stecher), 41. Pettersson (Miller, Stecher), 52. Toffoli (Miller), 54. Toffoli (Hughes), 59. Virtanen - 8. Pastrňák (Grzelcyk), 47. Pastrňák (Krug, Marchand), 49. Wagner (Grzelcyk, Kuraly). Brankári: Markström (od 9. do 11. Demko) - Rask (47. HALÁK), 18.871 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - FLORIDA PANTHERS 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Góly: 12. Nosek (Reaves, Holden), 33. Carrier (Stephenson), 40. Pacioretty (Theodore), 41. Smith (Marchessault, Šťastný), 59. Smith (Šťastný, Nosek) - 4. Hoffman (Pysyk, Trocheck), 21. Dadonov (Barkov, Yandle), 46. Saarela (Hoffman, Dadonov). Brankári: Fleury - Montembeault, strely na bránku: 39:35, 18.840 divákov.

LOS ANGELES KINGS - COLORADO AVALANCHE 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 5. Wagner (z tr. strieľania) - 37. Graves (Landeskog, Cole), rozh. nájazd Donskoi. Brankári: Quick - Francouz, strely na bránku: 21:31, 18.230 divákov.