Main Content

Ako Oktagon otvára cestu do UFC: Trend, ktorý praje Čechom a Slovákom

utorok, 18. február 2020 12:04 | Autor: Jakub Vaverka

OKTAGON
OKTAGON | zdroj: OKTAGON MMA

Slovenský bojovník v prestížnom UFC doposiaľ nebol. Česi sú na tom o niečo lepšie, ale dlho platilo, že mohli skôr spomínať na mená ako Pešta či Vémola, než aby sa tešili zo súčasnosti. Aktuálny trend ale hovorí jasnou rečou, Česi aj Slováci sa stávajú pre UFC atraktívni.

Zmiešané bojové umenia sa tešia na Slovensku a v Českej republike veľkému boomu, sleduje ich stále viac ľudí, pričom nezáleží na tom, či ide o mužov, ženy alebo dokonca deti. Áno, stále ide o šport, ktorého cieľom je prakticky zbiť súpera, ale kto MMA naozaj sleduje vie, že celý kolotoč okolo jednotlivých podujatí ponúka ďaleko viac.

V našich končinách posúva MMA do popredia predovšetkým organizácia Oktagon. Práca, ktorú odvádzajú promotéri Ondřej Novotný a Pavol Neruda je jednoducho prvotriedna a nečudo, že toto odvetvie v Československu rastie, rastie a ešte raz rastie. Všímajú si to aj ďalší. Nielen rôzni podnikatelia z okolia, ktorí zakladajú nové a nové organizácie (to je téma na osobitný článok, pretože organizácii v ČR a SR začína byť ako húb po daždi, pozn.red.), ale aj svetové značky.

Bojovníci z Česka a Slovenska dostávajú pozvánky napríklad do Ruska, konkrétne do organizácie RCC (napríklad Kozma a Vémola) či do Poľska, kde je populárne hlavne KSW (napríklad Buchinger, Kincl). V súvislosti so Samuelom Pirátom Krištofičom sa pred zranením spomínala svetová organizácia Bellator, o Tomáša Deáka mal záujem ázijský Rizin, kde bol dlho hviezdou Jiří Procházka.

Nie je ale tajomstvom, že oči väčšiny priaznivcov sa upínajú k americkú UFC, k najväčšej a najsledovanejšej organizácie MMA na svete. Počet Slovákov, ktorí sa k dnešnému dňu v UFC predstavili je rovný nule. V minulosti neboli od tejto pocty ďaleko Attila Végh či Ivan Buchinger. Nepodarilo sa im to. 

Momentálne je najbližšie Ľudovít Klein. Sympatický a populárny Lajos má skvelú formu, ktorú potvrdzuje v Oktagone a už dnes vieme, že je oznámený ako náhradník na turnaj UFC London, ktorý je na programe v marci. Či sa mu podarí tam predstaviť, je momentálne otázne, ale kto Kleina sleduje vie, že skôr či neskôr sa v UFC jednoducho predstaví. Iný scenár už teraz nie je.

A kto ďalší? S myšlienkou uspieť v zahraničí sa pohráva Tomáš Deák, ktorý bol úspešný v Rusku aj doma v Oktagone. Spomínal sa v súvislosti s Rizinom, ale aj v rozhovore pre náš portál povedal, že ponuku z UFC by neodmietol. Momentálne má dohodu s novou organizáciou I AM FIGHTER, uvidíme, aká bude jeho ďalšia budúcnosť. 

Je ale viacero slovenských mien, ktoré majú na to, aby skôr či neskôr do UFC prerazili. Nie, Attila to zrejme nebude, i keď by sme mu to dopriali, ale vek jednoducho nepustí. Zaujímavými bojovníkmi, ktorých sa oplatí sledovať sú Milan Ďatelinka, Vojto Barborík, ale aj Miroslav Štrbák či Jozef Wittner. Netreba zabúdať ani na to, že nová generácia slovenských bojovníkov je talentovaná, kvalitná a odhodlaná pracovať.

V Česku je situácia o niečo priaznivejšia. V UFC sa predstavili Karlos Vémola, Viktor Pešta a aj Lucie Pudilová. Najnovšími prípadmi sú „český Uzbek“ Mahkmud Muradov, z ktorého sa stáva hviezda svetových parametrov, a rovnako tak David Dvořák, ktorý svoj UFC príbeh začne písať už čoskoro. Rovnako tak Jiří Procházka, ktorý v vymenil Rizin za UFC. Terminátor Vémola by sa rád do UFC vrátil, ale či sa mu to podarí, je vo hviezdach. Prehra v zápase storočia prišla pre Karlosa vo veľmi nevhodný čas.

Nie ďaleko od UFC je Michal Martínek, ktorý mohol na jednom z turnajov tejto organizácie štartovať už minulý rok, ale neuspel na Dana White Contender Series. Šancu pravdepodobne ešte dostane. Kvalitu dlhodobo potvrdzuje David Kozma, ktorý sa už, ako spomíname vyššie, predstavil aj v RCC. Aj v českom prípade platí, že mien, ktoré by sa mohli na svetové fórum dostať, nie je málo.

UFC sleduje Oktagon. To je fakt. Oktagon sa rozširuje, robí skvelú prácu a svojich bojovníkov dáva do popredia, nielen zápasovo, ale aj rôznymi sprievodnými videami, rozhovormi, podcastmi či akciami pre fanúšikov. Toto je cesta. Po rokoch, kedy bol seriál UFC bez českého a slovenského zastúpenia sa situácia obracia k lepšiemu.

Je to nový trend, pričom všetko nasvedčuje tomu, že by to malo pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. S pribúdajúcim počtom nabitých Oktagon turnajov a zvyšujúcej sa popularite tejto organizácie a jej bojovníkov, bude záujem amerických promotérov o fighterov zo Slovenska z Česka len rásť.

Náš youtubeOdoberať