Main Content

JEDINÝ SLOVÁK: Petruška vyhral s Houstonom NBA v časoch Jordana a Bulls

sobota, 15. február 2020 15:00 | Autor: Jakub Vaverka

Richard Petruška
Richard Petruška | zdroj: Twitter

Keď sa povie Houston Rockets, každému napadne James Harden. V tejto sezóne je ešte alternatívou Russell Westbrook. Málokto ale vie, že tento klub z Texasu zažil svoje najúspešnejšie obdobie v deväťdesiatych rokoch. A bol pritom aj Slovák.

Deväťdesiate roky v americkej NBA sa niesli v znamení zlatej éry Chicaga Bulls. Tím, ktorý bol poskladaný okolo legendárneho Michaela Jordana, jeho pravej ruky Scottieho Pippena či mien ako Denis Rodman a Steve Kerr, mal skutočne len málo súperov, ktorí s ním dokázali držať krok.

Svedčí o tom fakt, že Býci vo svojej histórii získali doteraz šesť titulov, pričom všetky sa datujú do spomínaného obdobia. Konkrétne sa jedná o roky – 1991,1992,1993,1996,1997 a 1998. Niečo na tom ale nesedí. Čo sa dialo v rokoch 1994 a 1995? Prečo Bulls nevyhrali aj v spomínaných ročníkoch?

Tu sa dostávame k Houstonu Rockets. Tím, ktorý dnes ťahajú Harden s Westbrookom dokráčal na basketbalový Olymp dvakrát vo svojej histórie. Áno, myslíte si správne – bolo to v rokoch 1994 a 1995. Práve Houston dokázal narušiť ťaženie legendárnej dynastie Bulls. Treba ale dodať, že medzi rokmi 1993 až 1995 hral Michael Jordan profesionálne bejzbal. I tak Chicago malo poskladanú hviezdnu zostavu. 

Málokto však vie, že bol pritom aj Slovák. Rodák z Levíc Richard Petruška je dodnes jediným slovenským basketbalistom v histórii, ktorý si zahral v prestížnej NBA. Ba čo viac, on ju s Rockets v roku 1994 vyhral a má prsteň pre víťaza.

Áno, aby sme boli fér, ani zďaleka nepatril medzi opory organizácie z Texasu, ale buďme úprimní, Petruškovi sa podarilo to, čo sa nikomu inému z našej krajiny nepodarilo. A za to si zaslúži absolutórium. 

Narodil sa v roku 1969 a na Slovensku pôsobil v Interi Bratislava. V deväťdesiatych rokoch odišiel do Spojených štátov amerických, študoval na University of California Los Angeles. V roku 1993 si ho v druhom kole draftu vybral práve Houston.  Petruška bol celkovým 46. výberom v spomínanom drafte. Jednotkou sa vtedy stal Chris Webber, ktorého si vybrali predstavitelia Orlanda Magic, ale ihneď ho vymenili do Golden State Warriors. 

Hneď v úvodnom ročníku v NBA sa mu podarilo niečo, čo sa nepodarí mnohým basketbalovým velikánom celú kariéru. Vyhral so svojím klubom celú ligu. Nedostával však toľko príležitostí, koľko by si prial, preto sa rozhodol zamieriť do Európy. Vybral si Taliansko. Neskôr vyskúšal aj Turecko či Španielsko. V drese Československa si zahral na majstrovstvách Európy.

Do NBA sa už nepozrel. A dodnes sa do najprestížnejšej basketbalovej súťaže nepozrel ani nikto iný spod Tatier. Jeho kariéra trvala medzi rokmi 1988 až 2003, na drese nosil číslo 3, meral 208 centimetrov a 118 kilogramov. Momentálne Richard Petruška žije v Kanade.

Náš youtubeOdoberať